WordPress Admin Şifresi Sıfırlama

Wp Admin Şifresi Sıfırlama Yolları
Wordpress Admin Şifresi Sıfırlama Yolları

WP Admin Şifresi Sıfırlama

WordPress admin şifremi unuttum! Bu durum çoğu kişinin başına gelen klasik bir sorundur. Özellikle çok sık güncellenmeyen firma sitelerinde bir kaç yıl admin paneline girme ihtiyacı olmaz. Sonuç odaklı düşününce olan olmuş parolanızı unuttunuz veya hiç bilmiyorsunuz biz sonuca odaklanıp nasıl çözeceğimize bakalım. WordPress admin şifresi sıfırlamak için uygulayabileceğiniz 2 yol vardır;

  1. Cpanel kullanarak wordpress admin şifresi sıfırlama
  2. Parolamı unuttum linkini kullanarak wp admin şifresi sıfırlama

Cpanel Kullanarak WordPress Admin Şifresi Sıfırlama

Bu işlemi biliyorsanız gerekli parola cac9f9def40a19ca97bbfa642d3a394b karşılığı olan seocuorg ‘tur.

WordPress kullanıcı şifrelerini veri tabanında tutar ama bunu MD5 şifreleme türü ile yeniden şifreler. Şifrenizi unuttuysanız Cpanel bilgileriniz ile hosting panelinize giriş yapıp sırasıyla aşağıdaki işlemleri yaparak şifrenizi sıfırlayabilirsiniz. (Cpanel giriş bilgilerinizi bilmiyorsanız sitenizi barındırdığınız hosting firmasından cpanel bilgilerinizi yeniden talep etmelisiniz. )

Cpanel’e giriş yaptıktan sonra;

1- VERİTABANLARI (Databases) bölümünde bulunan “PhpMyAdmin” ikonuna tıklayınız.

VERİTABANLARI (Databases) bölümünde bulunan "PhpMyAdmin" iconuna tıklayınız.
VERİTABANLARI (Databases) bölümünde bulunan “PhpMyAdmin” iconuna tıklayınız.

2- PhpMyAdmin girdiğinizde solda veritabanları listelenir. Sitenizin veritabanını seçin ve yanındaki + işaretine tıklayın. Birden fazla veritabanı var ve hangisi sizin veritabanınız hatırlamıyorsanız public_html klasöründeki wp-config.php dosyasını bir editör ile açıp veritabanı adını bulabilirsiniz. Wp-config içinde define(‘DB_NAME’, ‘veritabanı_adı’); satırında veritabanı adı yazmaktadır. Genelde 30. satırdır.

Sitenizin veri tabanını seçin ve yanındaki + işaretine tıklayın
Sitenizin veri tabanını seçin ve yanındaki + işaretine tıklayın

PhpMyAdmin nedir? Mysql veritabanlarını görüntülemek ve düzenlemek için kullanılan basit ama güçlü bir uygulamadır.

3- Açılan tablo listesinden wp_users tablosuna tıklayınız. Burada dikkat etmeniz gereken wordpress kurulumu sırasında tablo ön eki eklenmiş ise wp_user tablonuzun adı eklenen ön eke göre farklı olabilir. Örneğin görseldeki veri tabanında ben ön ek olarak “hn” kullanmışım bu sebeple tüm tablolarım wphn_**** şeklinde başlamaktadır.

Wp admin Şifresini Unuttum
Wp admin Şifresini Unuttum

4- Açılan tablo detayında site kullanıcıları listelenmektedir. Hangi kullanıcının parolasını sıfırlamak istiyorsanız o kullanıcının olduğu satırdaki “user_pass” sütununda parolasının üzerine çift tıklayınız. user_login sütununda yazan wordpress admin paneli kullanıcı adıdır.

user_pass satırında yazan MD5 ile şifrelenmiş karmaşık karakterler eski şifrenizdir. Bu şifreye çift tıklayın. Düzenleme aktif hale gelecektir. Parola satırında yazılı olanları silin ve yerine aşağıdaki karakterleri kopyalayarak yapıştırın. Yeni parolayı yapıştırdıktan sonra Enter tuşuna basın. Artık parolanız değişmiştir.

cac9f9def40a19ca97bbfa642d3a394b karşılığı seocuorg ‘tur.

5-) Sitenizin admin paneline sayfasına giriş yapmayı deneyin. Giriş yaptıktan sonra admin panelininde kullanıcılar bölümünde şifrenizi istediğiniz bir şifre ile değiştiriniz.

Parolamı Unuttum Linkini Kullanarak WP Admin Şifresi Sıfırlama

Bu seçenek bir önceki Cpanel yoluna göre daha kolaydır. Fakat burada ki sıkıntı bir çok kişinin wordpress kurulumunu yaparken kendi mail adresi yerine hiç kullanılmayan bir mail adresi yazmasıdır. Aktif kullandığınız bir mail ile üye olduğunuzu varsayıyorum.

1- WordPress giriş panelinde açılan formun alt kısmında bulunan “Parolanızı mı unuttunuz?” Linkine tıklayın.

Wordpress Admin Paneli Parolamı Unuttum Linki
WordPress Admin Paneli Parolamı Unuttum Linki

2-  Açılan yeni sayfada kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girmeniz istenecek. Hangisini hatırlıyorsanız kutuya yazıp “Yeni Parola Al” butonuna basın.

WordPress kullanıcı adınızı veya mail adresinizi yazmanızı isteyecek
WordPress kullanıcı adınızı veya mail adresinizi yazmanızı isteyecek

3- Kısa süre sonra yeni parola oluşturmanız için kullanacağınız linkin bulunduğu bir mail alacaksınız. Bu maildeki linke tıklayın veya kopyalayıp kullandığınız web tarayıcısının adres satırına yapıştırıp enter tuşuna basın. Normalde açılan sayfada sizin için rastgele üretilmiş bir parola yazar fakat bu parolayı akılda tutmak tabiki de imkansızdır. Bunun yerine kullanmak istediğiniz parolayı kutuya yazınız. En az 1 büyük harf, rakam, harf, özel karakterden oluşan ve unutmayacağınız bir parola kullanmanızı tavsiye ederim.

Wordpress Admin Parola Sifirlama Ekrani
WordPress Admin Parola Sifirlama Ekrani

Açılan sayfada parolanızın sıfırlandığını gösteren bir ekranla karşılaşacaksınız. Yeni şifreniz hayırlı olsun…

Sonrasında yeniden admin giriş sayfasına dönüp yeni kullanıcı adı ve parolanızı kullanarak sitenizin yönetim paneline giriş yapınız.

Umarım sizin için faydalı bir makale olmuştur. Yorum yapmayı unutmayın. Bildiğiniz farklı başka yollar varsa lütfen bana gönderin.

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Lütfen Adınızı Yazın