Title Nedir? SEO Uyumlu Sayfa Başlığı Nasıl Olmalıdır?

Seocu Seo Title Nedir? SEO Uyumlu Sayfa Başlığı Nasıl Olmalıdır?

Title Nedir? Sayfa Başlığı Nedir?

Konuya hızlı bir giriş yaparak ilk paragrafta tüm konuyu özetleyelim isterdim ama kimse önemsemese bile SEO için çok önemli bir kriter Title tag'ıdır. Öncelikle basit anlamda Sayfa başlığı etiketi olan Title Nedir? sorusunun cevabını vereyim sonrasında konuyu derinlemesine inceleyelim. Hızlı bir tanımla Title; Web sitelerini oluşturan sayfaların başlığıdır ve html kodları içinde <title> </title> etiketi ile temsil edilir.

Örnek;

<title>MERHABA ZİYARETÇİ</title>

Web tasarımı veya SEO gibi sektörlere ucundan kenarından bulaşmış biriyseniz en çok duyduğunuz ve kullandığınız html etiketlerinin başında geldiğini de fark etmişsinizdir. Buna karşın çoğu kişi tarafından pek önem verilmez bir şeyler yazıp geçilir. Ancak öyle olmaması gereklidir. Çünkü Google serp sonuçlarında kişileri sitenize çeken, en belirgin yazıdır. Yani web sitelerinin arama motoru sonuçlarındaki tabelasıdır.

Aşağıdaki örnek bence olması gereken güzel bir başlık örneğidir. Neden güzel bir başlık örneği? Neden kullanıcılara gel gel yapıyor? Bunları tek tek incelerken, SEO için etkili sayfa başlıkları yani title oluşturmayı öğreneceğiz.

Etkili SEO Başlığı - Başarılı <Title> Örneği

İstanbul Gezilecek Yerler Google Araması Başlık Analizi

UNUTMAYIN! SEO’nun temelinde ziyaretçiler vardır. Browserda gözüken herşey kullanıcıların sayfanızı daha iyi anlayabilmesi (Kullanıcı deneyimi), browserda gözükmeyen arkada çalışan html kodları ile arama motoru botlarının sayfanızı daha iyi anlayabilmesi içindir. Title ise hem kullanıcılar hemde arama motoru botları için özel olarak hazırlanması gereken iç SEO işlemlerinden biridir.

Şimdi "İstanbul'da Gezilecek Yerler" şeklinde bir arama yaptığımızı ve bu arama sonucu karşımıza çıkan serp dağılımını görüyoruz. Çözümlemeye başlarsak ile olarak arama sorgumuzla tamamen alakalı bir başlık bize kaşıladı. Kullanıcı olarak siteye girmeden bana şu bilgilerin tamamını veriyor mu? Bu sayfaya tıkladığımda karşıma;

 1. İstanbul'da gezilecek yerlerin listesini bulacağım
 2. Bu listede en güzel 20 yeri bulacağım
 3. Adres satırına bakmadan bu sitenin GezipGördüm markasına ait olduğu (Marka bilinirliği)

Teknik olarak incelediğimizde;

 1. Odak anahtar kelime/kelimeler ile başlıyor
 2. | işareti ile konular birbirinden ayrılmış. Yani ayraç kullanılmış.
 3. Tüm kelimelerin ilk harfi büyük
 4. Saymadım ama sanırım 50-60 kelime arasındadır
 5. Marka, başlığın sonuna eklenmiş

Şimdi yukarıdaki konuları aşağıda derinlemesine inceleyelim.

Sayfa Başlığı'nın (Title) Önemi?

Bir çok insan başlık etiketlerinin oldukça basit olduğunu düşünür ve önemsemez...! Halbuki inanılmaz önemlidir.

Örneğin sayfanın başlığı arama sonuçlarında;
1.Seçenek; Title| Seocu.ORG
2.Seçenek; Sayfa Başlığı <title> Nedir? | Mükemmel Bir Başlık Nasıl Olmalıdır?

Hangisi ilginizi çeker ve tıklamanıza sebep olurdu? İşte bu sebeplerle sayfa başlığı çok önemlidir ve sizi arayarak bulacak kişilere "gel gel" yapması gerekir. Arama sonuçları dışında sosyal medyada paylaştığınız linklerin ön izlemesinde de sayfa başlığının çıktığını unutmayın.

Title'ın Faydaları

 • Arama sonuçlarında sayfanın içeriği hakkında kullanıcılara hızlı bir özet sağlayarak fikir sahibi olmalarını sağlar.
 • Yapılan sorgu ile sayfanızın içeriğinin eşleşip eşleşmediği açısından ziyaretçiye ön bilgi verir.
 • İnternet kullanıcılarının arama sonuçlarında çıkan siteler içinden hangisine tıklayacağına karar verdiren en önemli etkendir.
 • Farklı sosyal medya sitelerinde linkinizin paylaşılması sonrası gelen ön izlemede çıkacağından görselden sonraki en önemli unsurdur.

SEO Açısından Title Oluşturma Kuralları

Title oluştururken SEO açısından uyulması gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Bu title kuralları;

 • Başlıklar ortalama 50-60 karakter arasında olmalıdır. Daha fazlasını Google keser bu sebeple 50-60 karakter arası yeterlidir. Aslında bu kuralın 50-60 karakter olması sebebi başkadır. Google sayfa başlığında karakter sayısını değil ekranda kapladığı alana bakar. Google 600 pixel genişliği gösterir. Bu da şu anlama gelir ki kullanılan karakterlerin genişliği düşünüldüğünde 600 pixel genişlik ortalama 50-60 karaktere denk gelir. Örnek olarak 60 karakter I harfi ile 60 karakter A harfinin title de kullanılması sonucunda kapladığı alanı aşağıda görebilirsiniz;

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

Diğer yandan Google arama sonuçlarında sayfa başlıklarının kaç pixel alan kapladığını görmek isterseniz, Chorome'da sağ tuş yaparak incele seçeneği ile bulmak mümkündür. Örnek seocu.ORG olarak bu sayfamın Google arama sonuçlarında kapladığı alan 576 pixeldir ve tam olarak gösterir. Halbuki başlığım boşluklarla birlikte 65 karakterdir.

Ayrıca Google bariz şekilde büyük sitelerde bu kurala bile uymadan 250-300 karakter gösterebilmektedir.

Sayfa Başlığı Pixel Sayısı

 • Asla tüm başlığı büyük harfler ile yazmayın. Siz hiç Google arama sonuçlarında ilk sayfada başlığı tamamen büyük harfler ile yazılmış bir siteye rastladınız mı?

  Böyle bir başlık olmaz. İnternet görgü kurallarına bile aykırıdır.
 • Başlıklarınız büyük harfle başlamalıdır ve sonrasındaki her kelimenin ilk harfi büyük olsun. Adı Üstünde Başlık Yazıyoruz...
 • Vurgulamak istediğiniz 1 kelimenin tamamını büyük harfle yazabilirsiniz. Burada büyük harfle yazdığınız kelime odak kelimeniz değil vurgulamak istediğiniz konu olmalıdır ve kullanıcının dikkatini çekmesi için yapılmalıdır.
  Örnk: BEDAVA Seo Eğitimi | Seocu.org ile Seo Öğreniyoruz gibi olabilir.
 • Arama motorları için değil insanlar için yazın. Kısa, öz ama açıklayıcı
 • Web sitenizdeki tüm sayfalarının başlığının benzersiz olmasına mutlaka dikkat edin. Yenilenen başlık etiketleri SEO için bir sorundur.
 • Tüm sayfalarınızın başlığının olması gerektiğini söylememe gerek varmı?
 • Marka adınızı marka bilinirliliğini arttırmak ve kullanıcılara güven vermesi açısından başlığınızda kullanmakta her zaman fayda vardır. Tabi 60 karakter sınırınız olduğunu unutmayın.

Etkili SEO Başlığı Oluşturma

Odak Anahtar Kelime Seçimi

SEO'yu unutun ziyaretçinizi düşünün... Sayfanızın başlığında kullanacağınız bir odak anahtar kelime seçip bunu başlığınızın ilk kelimeleri olarak kullanmakta fayda vardır. Seçeceğiniz bu odak kelimeyi olabildiğince uzun kuyruk kelimelerden seçmeniz sıralamalarda yükselmenizi hızlandıracaktır.

Örnek: İstanbul'un tarihi ile ilgili bir sayfa hazırlıyorsanız başlığınız aşağıdaki şekilde olabilir;

<title>İstanbul'un Tarihi | İstanbul Adı Nereden Geliyor Biliyor Musunuz?</title>

Yukarıda kullanıcıya kabaca sayfamızın içeriğini söyledik ve onu bize çekebilmek için harekete geçirici bir mesaj ekledik.

Odak anahtar kelime seçerken uzun kuyruk kelimeleri kullanmaktan sakın korkmayın. İçeriğiniz yeteri kadar tatmin ediciyse Google zaten sizi alternatif kelimelerde de üst sıralarda çıkaracaktır. Mesela "İstanbul'un Geçmişi" veya "İstanbul Adı Tarihi" gibi aramalarda sitenizin çıkması olasıdır. Bir sonraki başlıkla biraz daha detaylandıracağım.

Uzun Kuyruk Anahtar Kelimeler

Bunun önemli bir konu olduğunu belirtmiştim. Şimdi biraz daha derinlemesine incelemekte fayda var. Öncelikle her zaman bir anahtar hedef kelimeniz olmalıdır ama özellikle yeni bir web sitesi iseniz ana kelimede bir yerler edinmeniz çok uzun zaman alacaktır. Merdiven basamaklarını tek tek çıkmalısınız. SEO'un temeli neydi SABIR, SABIR, SABIR...

Uzun kuyruk anahtar kelimelerin aranma trafiğini kontrol ettiğinizde çok düşük değerler görmeniz olası. Fakat bunları grup olarak düşündüğünüz de toplamda iyi bir aranma hacmine ulaşabilirsiniz. Bu sebeple ana kelimenizin arkasına bir iki kelime eklemek aslında süreci hızlandıracaktır.

Örnek; "Seo İpuçları" kelimesi ana kelimemiz olsun. Bu kelimenin aylık aranma hacmi oldukça yüksek ama yeni bir sitenin Google organik arama sonuçlarında ana sayfaya çıkması oldukça uzun sürecektir. Hatta sayfa içeriği yeteri kadar tatmin edici değilse ana sayfaya çıkmama olasılığı kesindir. Bunun yerine;

"Yeni Başlayanlara Seo İpuçları" , "İşletmelere Özel Seo İpuçları" gibi farklı uzun kuyruk kelimeleri tercih etmek daha faydalıdır. Yalnız bir önemli unsurun yine altını çiziyorum, başlığınız ile sayfanızın içeriğinin tutarlı olmalıdır. Yani seo ipuçları ile youtube seo ipuçları, yerel seo ipuçları aynı şey değildir. Kullanıcılara sağ gösterip sol vurmayın.

Basit Olun! Eş Anlamlı Kelimeleri Kullanmaktan Korkmayın

Başlığınız mutlaka sayfanızın içeriğini açıklamalıdır. Bu sebeple açıklamaya odaklanın ve bir kaç kelimede tüm sayfanızı anlatmayı deneyin. Karakter sınırlaması olduğunu unutmayın, 50-60 karakterde ziyaretçileri sayfanıza çekmeniz gerekiyor. Odak anahtar kelimelerinizi mutlaka başlıkta geçirin. Yine "Seo İpuçları" kelimesinden yola çıkarsak, Seo İpuçları ile Sitenizi Uçurun... gibi bir kombinasyon olabilir.

Cep telefonu satan bir e-ticaret sitesi olduğunuzu varsayarak Samsung S9 modeli için;
"Samsung S9 Satın Al | Rakipsiz Fiyatlarımızı Gördünüz Mü?"

Bazı durumlarda eş anlamlı kelimeleri kullanmaktan çekinmeyin çünkü Google eş anlamlı kelimelerde iyi işler çıkarıyor. Bu yüzden içiniz rahat olsun. Örnek "içerik" yerine "metin" "browser" yerine "tarayıcı" kullanabilirsiniz.

İçeriğin Benzersiz Özelliklerini Mutlaka Belirtmeye Çalışın

Unutmayın Google bir arama motoru ve siz onun için önemli değilsiniz. Milyarlarca web sitesi içinde siz/biz olsak ne olur? Olmasak ne olur? Google'dan sitenize gelen organik hit ise bir şeyler arayan internet kullanıcıları. Yani sizi değil bir şeyler aradıkları için Google'dalar... Sizde sayfanızda aranan şeyle ilgili içeriklerden bahsettiğiniz için Google'dasınız. İçeriğinizi SEO için değil kullanıcılar için hazırlamalısınız. Hazırladığınız bu içeriğe kullandığınız başlık ile arama yapan kişilere anlatmanız gerekli. Gel vatandaş gel aradığın benim sitemde... 

 • Derin ve titiz bir içeriğim var!
  Kullanıcılar derinlemesine hazırlanmış içerikleri daha fazla seviyor. İçeriğin uzunluğu ile üst sıralarda çıkma oranının paralel olması birazda bundan kaynaklanıyor. Kullanıcıları çekmek için başlığınızda "Son Çalışma", "Kesin", "Adım Adım" gibi kelimeler kullanarak içeriğin ne kadar iyi olduğunu belirtebilirsiniz. Tabi içeriğiniz gerçekten öyleyse...
 • İçeriğiniz Liste Şeklindeyse Bunu Belirtin!
  Kullanıcılar listeleri hem okuma kolaylığı yüzünden hemde ilgilenmediği başlığı geçebileceği için daha çok tercih eder. Bu sebeple içeriğiniz liste şeklindeyse bunu "Adım Adım", "20 Yer", "En İyi 10" gibi kelimeler ile başlığınızda belirtin. Yukarıdaki "İstanbul'da Gezilecek Yerler" örneğimizi yeniden inceleyebilirsiniz.
 • Sürekli Azalan ve Satın Alamadığımız Tek Şey ZAMAN! HIZ'lıyız!
  Hiç bir şey için zamanımız yok bu sebeple HIZ çok önemli bir unsur. Özellikle e-ticaret siteleri başlıklarında "Bugün Kargoda", "Ertesi Gün Sizde" gibi kelimeler kullanabilir. Farklı sektörler için "1 Saatte Kurulum", "Anında Cevap Bulun" vs vs gibi kelimeler kullanıcıların dikkatini çekecektir. 
 • Markanıza Güveniyorsanız Bunu Eklemekten Sakın Çekinmeyin!
  Başlıkta marka adınızın geçmesi kullanıcı tercihlerini belirleyen bir başka etkendir. Hemde marka bilinirliği açısından oldukça faydalıdır. Başlık alanınızda yer kalıyorsa markanızın adını mutlaka sona ekleyin.

Umarım sizin için faydalı bir içerik olmuştur.

1 YORUM

 1. d u r s u n e v d e n e v e n a k l i y a t. c o m
  bu saiteyı ust sırada çıartmak istyorun nasl yardımcı olurmusun

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Lütfen Adınızı Yazın

Son Eklenen SEO Makaleleri

SEO Kriterleri ve 2020 Google Sıralama Faktörleri

Sürekli güncellenen arama motorlarının en önemli sıralama faktörleri. SEO kriterleri ve 2020 Google sıralama faktörleri Seocu.ORG farklıyla

SEO Metrikleri Takip Etmeniz Gereken 10 Önemli Metrik

Yaptığınız SEO çalışmalarının verimli olup olmadığını sürekli takip etmek gerekir. Peki hangi ölçümleri neden takip etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Backlink Nedir? Backlink Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO çalışmalarında geçmişte olduğu gibi vazgeçilmez bir şey varsa...

Coronavirus (COVID-19) Sebebiyle Google Konferansları Ertelendi

Bu Makaleyi Dinleyebilirsiniz Google, Web master Konferanslarını bu yılın sonuna...

En İyi 10 Arama Motoru

Dünyanın en iyi ve en popüler 10 arama motoru hangisidir? Google ve Bing'in yanı sıra, çok iyi bilinmeyen, ancak yine de günde milyonlarca arama sorgusu sunan başka arama motorları da vardır.

Site içi SEO (On Page SEO)

Site İçi SEO'nun Önemi ? Bildiğiniz gibi SEO çalışmaları site...

SEO İstatistikleri

SEO İstatistikleri - 2019 Güncel Bilgiler SEO istatistikleri nasıl bir...

SEO Sözlüğü

Seo Terimleri ve anlamlarını Seocu.ORG'ta bulabilirsiniz? SEO sözlüğü, sektörde duymanız muhtemel en sık SEO terimlerinin açıklamalarını kapsar.

SEO Firması

SEO bireysel ya da kurumsal olarak değişebilmektedir. Alacağınız hizmet ve bütçenize bağlı olarak en iyi SEO Firması seçimi nasıl olur?

Bot Nedir ? Arama Motoru Botları

Bot Nedir? Bot, su üstüne genelde bir kaç yolcuyu taşımaya...

Arama Motorlarının Tarihi - 1945'den Günümüze

Arama Motorlarının Tarihi Arama motoru denildiğinde aklımıza Google gelse de...

Google PageRank

Google PageRank Nedir? Google PageRank Nedir? Pagerank (PR) bir web...

Google Algoritma Güncellemeleri

Google Algoritma Güncellemeleri Google belli aralıklarda algoritmasında değişikliklere gider ve...

Negatif SEO Nedir ? Neden ve Nasıl Yapılır ?

Negatif SEO Saldırısı Google Penguen Güncellemesi'nden sonra Siyah Şapka SEO...

On-Page SEO (Site İçi SEO) ve Off-Page SEO (Site Dışı SEO)

On-Page SEO ve Off-Page SEO Web siteleri için yapılan SEO...

Google Haziran 2019 Çekirdek Güncellemesi

Haziran 2019 Çekirdek Güncellemesi Başladı Google, Haziran 2019 çekirdek güncellemesini...

Semalt Nedir ?

SEMALT Nedir? Semalt Nedir? Semalt.com adresinden ulaşabileceğiniz Semalt firması özellikle...

Bing Kuralları ve Bing SEO

Bing Web Yöneticisi Araçları Bildiğiniz gibi arama motoru sektöründe pazar...

Petabyte, Exabyte, Zettabyte, Yottabyte

Petabyte, Exabyte, Zettabyte, Yottabyte Ne Kadar Büyük? Kaliforniya Üniversitesi 2008...

Twitter Kodları - 2020

Twitter’da hesaplarınızı yönetirken çok uzun sürecek bazı işlemleri bir kaç kod ile toplu yapmak mümkündür. İşte size 2019 Twitter kodları. Seocu.ORG

Organik Trafik Nedir? Neden Organik Trafik?

Organik Trafik Bu SEO makalesinde SEO çalışmalarındaki hedefin neden arama...

Google SEO Kuralları

Web Yöneticileri İçin Google Kuralları Web Yöneticileri İçin Google Kuralları...

Siyah Şapka SEO (Black Hat SEO)

Siyah Şapka SEO Siyah Şapka SEO (Black Hat SEO) Nedir?...

Google İstatistikleri

Google İstatistikleri Google istatistikleri neden önemlidir? Google, tabiki arama motorlarının...