Title Sayfa Başlığı Nedir?

Title (Sayfa Başlığı) Nedir? Mükemmel Bir Sayfa Başlığı Oluşturun
Title (Sayfa Başlığı) Nedir? Mükemmel Bir Sayfa Başlığı Oluşturun

Title Nedir?

Title Nedir? Hızlı bir tanımla title; Web sitelerini oluşturan sayfaların başlığıdır ve html kodları içinde <title> etiketi ile temsil edilir.

Örnek; <title>MERHABA ZİYARETÇİ</title>

Web tasarımı veya seo gibi sektörlere ucundan kenarından bulaşmış biriyseniz en çok duyduğunuz ve kullandığınız html etiketlerinin başında geldiğini de fark etmişsinizdir. Buna karşın çoğu kişi tarafından pek önem verilmez bir şeyler yazıp geçilir.

Güzel Bir Başlık Örneği

İstanbul Gezilecek Yerler Google Araması Başlık Analizi

Kullanıcı gözüyle baktığımızda arama sorgumuzla alakalı bir başlık. Kullanıcı olarak siteye girmeden bana şu bilgilerin tamamını veriyor. Bu sayfaya tıkladığımda karşıma;

 1. İstanbul’da gezilecek yerlerin listesini bulacağım
 2. Bu listede en güzel 20 yeri bulacağım
 3. Adres satırına bakmadan bu sitenin GezipGördüm markasına ait olduğu (Marka bilinirliği)

Teknik olarak incelediğimizde;

 1. Odak anahtar kelime/kelimeler ile başlıyor
 2. | işareti ile konular birbirinden ayrılmış. Yani ayraç kullanılmış.
 3. Tüm kelimelerin ilk harfi büyük
 4. Saymadım ama sanırım 50-60 kelime arasındadır
 5. Marka, başlığın sonuna eklenmiş

Şimdi yukarıdaki konuları aşağıda derinlemesine inceleyelim.

Sayfa Başlığı Neden Önemlidir?

Bir çok insan başlık etiketlerinin oldukça basit olduğunu düşünür ve önemsemez…! Halbuki inanılmaz önemlidir.

Örneğin sayfanın başlığı arama sonuçlarında;
1.Seçenek; Title| Seocu.ORG
2.Seçenek; Sayfa Başlığı <title> Nedir? | Mükemmel Bir Başlık Nasıl Olmalıdır?

şekillerde olsaydı. Hangisi ilginizi çeker ve tıklamanıza sebep olurdu? İşte bu sebeplerle sayfa başlığı çok önemlidir ve sizi arayarak bulacak kişilere “gel gel” yapması gerekir. Arama sonuçları dışında sosyal medyada paylaştığınız linklerin ön izlemesinde de sayfa başlığının çıktığını unutmayın.

Sayfa başlığı;

 • Arama sonuçlarında sayfanın içeriği hakkında kullanıcılara hızlı bir özet sağlayarak fikir sahibi olmalarını sağlar.
 • Yapılan sorgu ile sayfanızın içeriğinin eşleşip eşleşmediği açısından ziyaretçiye bilgi verir.
 • İnternet kullanıcılarının arama sonuçlarında çıkan siteler içinden hangisine tıklayacağına karar verdiren önemli bir etkendir.
 • Farklı sosyal medya sitelerinde linkinizin paylaşılması sonrası gelen ön izlemede çıkacağından görselden sonraki en önemli unsurdur.

Sayfa Başlığı Oluşturma Kuralları

 • Başlıklar ortalama 50-60 karakter arasında olmalıdır. Daha fazlasını Google keser bu sebeple 50-60 karakter arası yeterlidir.
 • Asla tüm başlığı büyük harfler ile yazmayın. Siz hiç Google arama sonuçlarında ilk sayfada başlığı tamamen büyük harfler ile yazılmış bir siteye rastladınız mı?
  Böyle bir başlık olmaz. İnternet görgü kurallarına bile aykırıdır.
 • Başlıklarınız büyük harfle başlamalıdır ve sonrasındaki her kelimenin ilk harfi büyük olsun. Adı üstünde başlık…
 • Vurgulamak istediğiniz 1 kelimenin tamamını büyük harfle yazabilirsiniz. Burada büyük harfle yazdığınız kelime odak kelimeniz değil vurgulamak istediğiniz konu olmalıdır ve kullanıcının dikkatini çekmesi için yapılmalıdır.
  Örnk: BEDAVA Seo Eğitimi | Seocu.org ile Seo Öğreniyoruz gibi olabilir.
 • Arama motorları için değil insanlar için yazın. Kısa, öz ama açıklayıcı
 • Web sitenizdeki tüm sayfalarının başlığının benzersiz olmasına mutlaka dikkat edin. Yenilenen başlık etiketleri seo için bir sorundur.
 • Tüm sayfalarınızın başlığının olması gerektiğini söylememe gerek varmı?
 • Marka adınızı marka bilinirliliğini arttırmak ve kullanıcılara güven vermesi açısından başlığınızda kullanmakta her zaman fayda vardır.

Kaliteli Sayfa Başlıkları Nasıl Oluşturulmalıdır?

Odak Anahtar Kelime Seçimi

Seo’yu unutun ziyaretçinizi düşünün… Sayfanızın başlığında kullanacağınız bir odak anahtar kelime seçip bunu başlığınızın ilk kelimeleri olarak kullanmakta fayda vardır. Seçeceğiniz bu odak kelimeyi olabildiğince uzun kuyruk kelimelerden seçmeniz sıralamalarda yükselmenizi hızlandıracaktır.

Örnek: İstanbul’un tarihi ile ilgili bir sayfa hazırlıyorsanız başlığınız aşağıdaki şekilde olabilir;

<title>İstanbul’un Tarihi | İstanbul Adı Nereden Geliyor Biliyor Musunuz?</title>

Yukarıda kullanıcıya kabaca sayfamızın içeriğini söyledik ve onu bize çekebilmek için harekete geçirici bir mesaj ekledik.

Odak anahtar kelime seçerken uzun kuyruk kelimeleri kullanmaktan sakın korkmayın. İçeriğiniz yeteri kadar tatmin ediciyse Google zaten sizi alternatif kelimelerde de üst sıralarda çıkaracaktır. Mesela “İstanbul’un Geçmişi” veya “İstanbul Adı Tarihi” gibi aramalarda sitenizin çıkması olasıdır. Bir sonraki başlıkla biraz daha detaylandıracağız.

Uzun Kuyruk Anahtar Kelimeler

Bunun önemli bir konu olduğunu belirtmiştim. Şimdi biraz daha derinlemesine incelemekte fayda var. Öncelikle her zaman bir anahtar hedef kelimeniz olmalıdır ama özellikle yeni bir web sitesi iseniz ana kelimede bir yerler edinmeniz çok uzun zaman alacaktır. Merdiven basamaklarını tek tek çıkmalısınız. SEO’un temeli neydi SABIR, SABIR, SABIR…

Uzun kuyruk anahtar kelimelerin aranma trafiğini kontrol ettiğinizde çok düşük değerler görmeniz olası. Fakat bunları grup olarak düşündüğünüz de toplamda iyi bir aranma hacmine ulaşabilirsiniz. Bu sebeple ana kelimenizin arkasına bir iki kelime eklemek aslında süreci hızlandıracaktır.

Örnek; “Seo İpuçları” kelimesi ana kelimemiz olsun. Bu kelimenin aylık aranma hacmi oldukça yüksek ama yeni bir sitenin Google organik arama sonuçlarında ana sayfaya çıkması oldukça uzun sürecektir. Hatta sayfa içeriği yeteri kadar tatmin edici değilse ana sayfaya çıkmama olasılığı kesindir. Bunun yerine;

“Yeni Başlayanlara Seo İpuçları” , “İşletmelere Özel Seo İpuçları” gibi farklı uzun kuyruk kelimeleri tercih etmek daha faydalıdır. Yalnız bir önemli unsurun yine altını çiziyorum, başlığınız ile sayfanızın içeriğinin tutarlı olmalıdır. Yani seo ipuçları ile youtube seo ipuçları, yerel seo ipuçları aynı şey değildir. Kullanıcılara sağ gösterip sol vurmayın.

Basit Olun! Eş Anlamlı Kelimeleri Kullanmaktan Korkmayın

Başlığınız mutlaka sayfanızın içeriğini açıklamalıdır. Bu sebeple açıklamaya odaklanın ve bir kaç kelimede tüm sayfanızı anlatmayı deneyin. Karakter sınırlaması olduğunu unutmayın 50-60 karakterde ziyaretçileri sayfanıza çekmeniz gerekiyor. Odak anahtar kelimelerinizi mutlaka başlıkta geçirin. Yine “Seo İpuçları” kelimesinden yola çıkarsak, Seo İpuçları ile Sitenizi Uçurun… gibi bir kombinasyon olabilir.

Cep telefonu satan bir e-ticaret sitesi olduğunuzu varsayarak Samsung S9 modeli için;
“Samsung S9 Satın Al | Rakipsiz Fiyatlarımızı Gördünüz Mü?”

Bazı durumlarda eş anlamlı kelimeleri kullanmaktan çekinmeyin çünkü Google eş anlamlı kelimelerde iyi işler çıkarıyor. Bu yüzden içiniz rahat olsun. Örnek “içerik” yerine “metin” “browser” yerine “tarayıcı” kullanabilirsiniz.

İçeriğin Benzersiz Özelliklerini Mutlaka Belirtmeye Çalışın

Unutmayın Google bir arama motoru ve siz onun için önemli değilsiniz. Milyarlarca web sitesi içinde siz/biz olsak ne olur? Olmasak ne olur? Google’dan sitenize gelen organik hit ise bir şeyler arayan internet kullanıcıları. Yani sizi değil bir şeyler aradıkları için Google’dalar… Sizde sayfanızda aranan şeyle ilgili içeriklerden bahsettiğiniz için Google’dasınız. İçeriğinizi seo için değil kullanıcılar için hazırlamalısınız. Hazırladığınız bu içeriğe kullandığınız başlık ile arama yapan kişilere anlatmanız gerekli. Gel vatandaş gel aradığın benim sitemde… 

 • Derin ve titiz bir içeriğim var!
  Kullanıcılar derinlemesine hazırlanmış içerikleri daha fazla seviyor. İçeriğin uzunluğu ile üst sıralarda çıkma oranının paralel olması birazda bundan kaynaklanıyor. Kullanıcıları çekmek için başlığınızda “Son Çalışma”, “Kesin”, “Adım Adım” gibi kelimeler kullanarak içeriğin ne kadar iyi olduğunu belirtebilirsiniz. Tabi içeriğiniz gerçekten öyleyse…
 • İçeriğiniz Liste Şeklindeyse Bunu Belirtin!
  Kullanıcılar listeleri hem okuma kolaylığı yüzünden hemde ilgilenmediği başlığı geçebileceği için daha çok tercih eder. Bu sebeple içeriğiniz liste şeklindeyse bunu “Adım Adım”, “20 Yer”, “En İyi 10” gibi kelimeler ile başlığınızda belirtin. Yukarıdaki “İstanbul’da Gezilecek Yerler” örneğimizi yeniden inceleyebilirsiniz.
 • Sürekli Azalan ve Satın Alamadığımız Tek Şey ZAMAN! HIZ’lıyız!
  Hiç bir şey için zamanımız yok bu sebeple HIZ çok önemli bir unsur. Özellikle e-ticaret siteleri başlıklarında “Bugün Kargoda”, “Ertesi Gün Sizde” gibi kelimeler kullanabilir. Farklı sektörler için “1 Saatte Kurulum”, “Anında Cevap Bulun” vs vs gibi kelimeler kullanıcıların dikkatini çekecektir. 
 • Markanıza Güveniyorsanız Bunu Eklemekten Sakın Çekinmeyin!
  Başlıkta marka adınızın geçmesi kullanıcı tercihlerini belirleyen bir başka etkendir. Hemde marka bilinirliği açısından oldukça faydalıdır. Başlık alanınızda yer kalıyorsa markanızın adını mutlaka sona ekleyin.

Umarım sizin için faydalı bir içerik olmuştur.

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Lütfen Adınızı Yazın