Siyah Şapka SEO (Black Hat SEO)

Siyah Şapka SEO

Siyah Şapka SEO (Black Hat SEO) Nedir? Arama motoru optimizasyonu (SEO) sektöründe siyah şapka SEO, sadece arama motorlarına odaklanan agresif, yanıltıcı ve kullanıcıyı kandırmak üzerine kurulmuş SEO teknikleri ve taktikleri anlamına gelmektedir. Hazırlanan sayfanın içeriği kullanıcılara değil arama motorlarını yanıltmaya yönelik hazırlanır ve arama motorları yönergelerine uymaz. Bu teknikler günümüzde halen uygulansa da SEO açısından bir anlam ifade etmeyen tekniklerdir. Özellikle kısa sürede üst sıralara çıkmak isteyen web sitelerinde görülen bu teknikleri uygulayan siteler uzun vadede kaybetmeye mahkumdur. Siyah şapka SEO ayrıca spam SEO veya spamdexing olarak da adlandırılabilir.

Arama motorları, uygunsuz SEO uygulamalarını kullanan siteleri cezalandırır. Google, kullanıcıları ve kendini aldatmaya çalışan web sitelerini yakalamak için algoritmaları düzenli olarak günceller. Büyük güncellemeleri saymaz isek Google bir yıl içinde yüzlerce küçük değişiklik yapmaktadır. Siyah veya Gri Şapka SEO tekniklerini ve yanıltıcı taktikleri kullanmak yerine bir web sitesini en baştan doğru bir şekilde ayarlamak en güvenli ve kalıcı yoldur.

“Google, arama kalitesini değerlendirmek ve sürekli olarak iyileştirmek için algoritmalara güveniyor olsa da, aynı zamanda bunları azaltmak veya hatta arama sonuçlarımızdan tamamen kaldırmak gibi spam amaçlı teknikler kullanan sitelerde manuel olarak harekete geçmeye hazır.” – Matt Cutts

Siyah Şapka SEO Teknikleri

Bu teknikler etik olmayan işlemlerdir ve uzun süreçte Google cezası almak kaçınılmazdır. Bir Seocu olarak bilmeli ama uygulamamalısınız. Aşağıda en sık başvurulan siyah SEO tekniklerinden bazılarını bulabilirsiniz. Bunlar dışında bilinen bilinmeyen onlarca farklı siyah SEO tekniği vardır.

Anahtar Kelime Doldurma (Keyword Stuffing)

Bu teknikte site anahtar kelimeler ile doldurulur. Bu kelimeler site ile alakalı veya alakasız olabilir. Eskiden çok kullanılan bu teknik günümüzde arama motorları tarafından kolaylıkla anlaşılıyor. Spam olarak algılandığından Google’dan atılmaya kadar giden cezalara maruz kalınabiliyor. Bu işlem özellikle adsense kullanıcıları tarafından yapılıyor, yapmayın!

Görünmez Metin (Invisible Text)

Yine geçmişte kalmış uyanık Seocu’ların bulduğu mantıklı ama artık yemeyen bir tekniktir. Genelde sitenin footer bölümüne sitenin background rengi ile aynı renkte kelimelerin yazılmasıyla uygulanan tekniktir. Background beyaz ise yazı rengide beyaz olduğundan kullanıcılar bu kelimeleri göremiyor ancak arama motoru botları bu kelimeleri indeksliyor.

Köprü Sayfalar (Doorway Pages)

Buna belirli sorgularda üst sıralarda çıkma için yapılan ve paralel siteler diyebiliriz. Asıl amacı ana sitenize trafik çekmek olan köprü sayfalar Google’ın kalite yönergelerinde açıkça belirtilmiştir. Buda eskiden faydası görülen ama şu an kullanılmaması gereken bir tekniktir.

Otomatik İçerik Oluşturma (Automatically Generated Content)

Bu teknikte genelde belli bir metinin içeriğinin belli bölümleri değiştirilerek aslında aynı metnin çoğaltılmasıdır. Bu metinler programlı bir şekilde oluşturulur ve ziyaretçilere fayda vermek yerine arama motorlarını kandırmaya yöneliktir. Yapmayın! Tabi Markov Zincirini çok iyi biliyorsanız o başka… Çünkü Google çok iyi biliyor.

Ufak Metin (Tiny Text)

Ufak metin tekniği genelde görseller için yapılan bir uygulama olsa da bunu site içindeki yazı boyutunu neredeyse görünmeyecek kadar ufaltarak uygulayanlar bulunmaktadır. Görsellerde ise uygulama ise alt etiketine olabildiğince kelime yazarak uygulanır. Bu şekilde görseller üzerinden trafik çekilmesi hedeflenir.

Bağlantı Satın Alma (Buying Incoming Website Links)

Backlink web sitelerinin sıralamadaki yeri için gerçekten çok önemli bir kriter. Doğal yollar ile bunu yapmak maalesef uzun bir süreçtir. Bir an önce bir yerlere gelmek isteyen bir çok SEO Uzmanı veya site sahibi doğal yollar yerine para ile link almayı tercih etmektedir. Ülkemiz de bile backlink paketleri şeklinde yüzlerce ilan bulunur. Backlink gerçekten ihtiyaç ama Google bunun organik olmasını, organik backlink almak içinde içeriğinizin tatmin edici olması gerektiğini söylüyor. Bunun yerine backlink paketleri satın alarak bir 2 gün için binlerce site, forum, dizim, sosyal imleme yapılması Google tarafından anında fark ediliyor ve siteye gerekli yaptırım yapılıyor.

Hacking (Hacklink)

Hacking, internette büyüyen bir sorundur. Bir çok kişinin web sitesinin hacklendiğinin farkına bile varmaz. Hacker web sitesine bir şekilde erişir ve eriştiği siteden kendi sitesine veya onu kiralayan kişinin sitesine link verir. Hacklenen site sahibi düzenli aralıklar ile sitesini kontrol etmiyorsa bunun farkına bile varmaz.

Hacking veya hacklink benimde yapıldığını çok sık gördüğüm tekniklerdendir. Google bu konuda gerekli algoritma güncellemelerini yaptığını söylese de çok yetersiz kalmaktadır. Üstelik kendi içinde bu sorunu şikayet etmek için bir bölüm olsa da buradan yazılan şikayetlere de gerekli özeni göstermiyorlar.

Benzer Alan Adı Kullanmak

Eminim bazı zamanlar sizde örnek Google yerine googgle veya gooogle gibi farklı şekillerde yazım hataları yapmışsınızdır. İşte uyanık Seocu’lar bunu fırsata çevirmek için trafiği çok fazla olan ve yazım hatası yapılmasının kolay olduğu alternatif alan adlarını alarak kullanıcıların hatalarından faydalanmaya çalışırlar. Bu durum görüntüde belki kötü bir şey değil fırsatçılık olarak algılanabilir. Ancak bu şekilde yapılan işlemlerle özellikle banka sayfaları kopyalanarak kaç kişinin kart bilgisinin çalınıp hesaplarının boşaltıldığını tahmin bile edemezsiniz.

Sosyal Medyada Spam Yapmak

Sosyal medya sitelerinde reklam veya farklı şekillerde yanıltıcı spam yayınlar yapmak. Donald Trump hakkında ilginç bir başlık gördüğünüzü varsayalım. Sonra tıkladığınızda tamamen alakasız bir sayfa ile karşılaşırsınız.

Siyah Şapka SEO Sonuçları

Google Cezaları

Google kullanıcılara aradıkları şey için referans, yol gösterici yani kefil oluyor. Kefil olduğu bir site yüzünden kullanıcılarının başına bir şey gelmesini istermi? Bu riski en aza indirmek için dizinindeki web sitelerini düzenli olarak kontrol eder ve yanıltıcı etik olmayan taktikler ile bir yere gelen siteleri cezalandırır. Bu ceza 2 şekilde olur.

Otomatik Ceza; Google algoritmasının bulduğu, fark ettiği sitelere uyguladığı cezalardır. Bu tamamen otomatiktir. Bu malesef çözümü kolay olmayan bir ceza şeklidir ve yapılan değişiklikleri geri alıp algoritmanın sitenizi yeniden incelemesini umut etmekten başka çareniz olmayabilir.

Manuel Ceza; Otomatik algoritmanın bulup cezalandırdığı siteler dışında manuel olarak incelenen ve Google çalışanları tarafından verilen cezalardır. Burada manuel incelenen siteler genelde başkaları tarafından şikayet edilen sitelerdir. Burada bir sorun olursa Search Console yardımıyla bu size mesaj olarak gönderilir. Manuel cezayı kaldırmak için, sorunları düzeltmeniz ve Google’ı yeniden değerlendirmek üzere bilgilendirmeniz gerekir. Onlara sorunu nasıl çözdüğünüzü de açıklamanız gerekir.

Arama Sonuçlarında Yükselememe

Yapılan hata düşük derecelerde ise Google ne yapsanız bile sitenizi üst sıralarda göstermeyerek sizi cezalandırabilir. Bazı durumlarda 1. sıradan 6-7. sayfalara kadar geri atar ve oralarda kalırsınız.

Kara Liste

Google bunu için Spam terimini kullansa bile herkes kara liste olarak bilir. Kara liste web yöneticisi kurallarını ihlal eden, spam yapan veya virüs bulaşan web sitelerinin Google dizininde engellenmesidir. Burada önemli bir fark virüs veya trojen dağıtan bir siteyse belli bir süre bu siteyi dizinde listeler ve kullanıcılara gösterir. Fakat kullanıcı Google üzerinden bu siteye erişmek istediğinde sitede kötü yazılım olduğunu gösteren kırmızı bir uyarıyla karşılaşır. Site sahibi bu sorunu kısa sürede çözmez ise Google bu siteyi dizininden çıkarır. Eğer kara listeye girerseniz çok acil adımlar atarak listeden çıkabilirsiniz.

Siyah SEO Sonuç

Black hat SEO, Siyah SEO, Siyah Şapka SEO, Spam SEO adı ne olursa olsun etik, uzun vadeli yatırımlar yerine, web sitelerinde hızlı bir getiri arayanlar tarafından daha sık kullanılmaktadır. Bu sebeple yasal olmayan içeriğe sahip site sahipleri bu teknikleri sıkça kullanır. Örnek bahis, film, warez içeriğe sahip siteler. Bu siteler belli bir süre yüksek kazanç ve ziyaretçi kazanırlar ardından ya kapanır yada engellenirler. Black Hat SEO taktiklerini kullanan kişiler arama motorlarından çıkmanın gereksiz olduğunu düşünür.

Hızlı sonuçlar çekici gelse de, bu aldatıcı taktikleri kullanarak sitenizin aldığı riskleri dikkate almanız önemlidir. Kısa vadeli sonuçlar kazançlı olabilir ancak uzun vadede alacağınız bir ceza süresiz olarak işinize zarar verebilir. Google, kullanıcılarına yüksek kaliteli bir deneyim sunmak için politikalar ve kurallar koyuyor. Kullanıcılar için olduğunu söylese de aslında bu kurallar kendi devamlılığını garanti altına almak içindir. Bu politikaları ihlal ederek aslında Google’ın kalitesini düşürüyorsunuz bu sebeple Google gözünüzün yaşına bakmaz ve web sitenizin arama sonuçlarından tamamen çıkarabilir.

Bir diğer konu olan Negatif SEO veya Anti SEO genelde siyah şapka SEO ile karıştırılmaktadır. Uygulanan teknikler ortak gibi gözükse de Negatif SEO’da yapılan çalışmaların tamamı rakip sitelerin SEO çalışmalarına zarar vermek için yapılır ve hedef rakibi geriletmektir. 

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Lütfen Adınızı Yazın