Black Hat Seo (Siyah Şapka Seo) Nedir?

Siyah Şapka SEO Nedir?

Black Hat Seo (Siyah Şapka Seo) Nedir? Arama motoru optimizasyonu (SEO) sektöründe siyah şapka SEO, sadece arama motorlarına odaklanan agresif SEO teknikleri ve taktikleri anlamına gelmektedir. Hazırlanan sayfanın içeriği kullanıcılara değil arama motorlarını yanıltmaya yönelik hazırlanır ve arama motorları yönergelerine uymaz. Bu teknikler günümüzde halen uygulansa da seo açısından bir anlam ifade etmeyen tekniklerdir. Özellikle kısa sürede üst sıralara çıkmak isteyen web sitelerinde görülen bu teknikleri uygulayan siteler uzun vadede kaybetmeye mahkumdur. Siyah şapka SEO ayrıca spam SEO veya spamdexing olarak da adlandırılabilir.

“Google, arama kalitesini değerlendirmek ve sürekli olarak iyileştirmek için algoritmalara güveniyor olsa da, aynı zamanda bunları azaltmak veya hatta arama sonuçlarımızdan tamamen kaldırmak gibi spam amaçlı teknikler kullanan sitelerde manuel olarak harekete geçmeye hazırız.” – Matt Cutts

Siyah Şapka Seo Teknikleri

 1. Anahtar Kelime Doldurma (Keyword Stuffing)
  Bu teknikte site anahtar kelimeler ile doldurulur. Bu kelimeler site ile alakalı veya alakasız olabilir. Eskiden çok faydalı olan bu teknik artık arama motorları tarafından belirlenebiliyor ve spam olarak algılandığından ban yemeye kadar giden cezalara maruz kalınabiliyor. Bu işlem özellikle adsense kullanıcıları tarafından yapılıyor, yapmayın!
 2. Görünmez Metin (Invisible Text)
  Yine geçmişte kalmış uyanık seocuların bulduğu mantıklı ama artık yemeyen bir tekniktir. Genelde sitenin footer bölümüne sitenin background rengi ile aynı renkte kelimelerin yazılmasıyla uygulanan tekniktir. Background beyaz ise yazı rengide beyaz olduğundan kullanıcılar bu kelimeleri göremiyor ancak arama motoru botları bu kelimeleri indeksliyor.
 3. Köprü Sayfalar (Doorway Pages)
  Buna belirli sorgularda üst sıralarda çıkma için yapılan ve paralel siteler diyebiliriz. Asıl amacı ana sitenize trafik çekmek olan köprü sayfalar Google’ın kalite yönergelerinde açıkça belirtilmiştir. Buda eskiden faydası görülen ama şu an kullanılmaması gereken bir tekniktir.
 4. Otomatik İçerik Oluşturma (Automatically Generated Content)
  Bu teknikte genelde belli bir metin yazılan ufak kod ile belli bölümleri değiştirilerek aslında aynı metnin çoğaltılmasıdır. Bu metinler programlı bir şekilde oluşturulur ve ziyaretçilere fayda vermek yerine arama motorlarını kandırmaya yöneliktir. Yapmayın! Tabi Markov Zincirini çok iyi biliyorsanız o başka…
 5. Ufak Metin (Tiny Text)
  Ufak metin tekniği genelde görseller için yapılan bir uygulama olsa da bunu site içindeki yazı boyutunu neredeyse görünmeyecek kadar ufaltarak uygulayanlar bulunmaktadır. Görsellerde ise uygulama ise alt etiketine olabildiğince kelime yazarak uygulanır. Bu şekilde görseller üzerinden trafik çekilmesi hedeflenir.
 6. Bağlantı Satın Alma (Buying Incoming Website Links)
  Backlink sıralamadaki yeriniz için çok önemli bir kriter. Doğal yollar ile bunu yapmak malesef uzun bir süreçtir. Bir an önce bir yerlere gelmek isteyen bir çok seo uzmanı veya site sahibi doğal yollar yerine para ile link almayı tercih etmektedir.

Black hat SEO, web sitelerinde uzun vadeli bir yatırım yapmak yerine, web sitelerinde hızlı bir finansal getiri arayanlar tarafından daha sık kullanılmaktadır. Black hat SEO muhtemelen Web sitenizin bir arama motorundan çıkmasına neden olabilir, ancak odak noktası genellikle hızlı yüksek getiri sağlayan iş modellerinde olduğu için, Black Hat SEO taktiklerini kullanan çoğu uzman, arama motorlarından çıkmanın biraz alakasız bir risk olduğunu düşünüyor.

Hızlı sonuçlar çekici gelse de, bu aldatıcı taktiklere kullanarak sitenizin aldığı riskleri dikkate almanız önemlidir. Kısa vadeli sonuçlar kazançlı olabilir ancak uzun vadede alacağınız bir ceza süresiz olarak işinize zarar verebilir. Google, kullanıcılarına yüksek kaliteli bir deneyim sunmak için politikalar ve kurallar koyuyor. Kullanıcılar için olduğunu söylese de aslında bu kurallar kendi devamlılığını garanti altına almak içindir. Bu politikaları ihlal ederek aslında Google’ın kalitesini düşürüyorsunuz bu sebeple Google gözünüzün yaşına bakmaz ve web sitenizin arama sonuçlarından tamamen çıkarabilir.