Site İçi SEO (On Page SEO)

218
Site İçi SEO
Site İçi SEO

Site İçi SEO’nun Önemi

Bildiğiniz gibi SEO çalışmaları site içi SEO (On Page SEO), site dışı SEO (Off Page SEO) ve teknik SEO olarak 3 ana gruba ayrılmaktadır. Bu bölümde site içi SEO kontrol listesi ile iç SEO çalışmalarını nasıl planlı bir şekilde yapabileceğiniz üzerinde durmak istiyorum. Konuya tam girmeden önce bilmelisiniz ki bir web sitesinin arama motorlarında üst sıralarda çıkabilmesini için bir oranlama yapmamız gerekirse bu %35 iç SEO, %65 dış SEO şeklinde olacaktır. Yani teknik olarak çok başarılı, içerik olarak tatmin edici bir siteye sahip olsanız bile arama motorlarında sizi asıl yukarı çıkaracak olan dış bağlantılar yani dış SEO çalışmaları olacaktır. Bunu size bir çok yazımda bahsettiğim örnek bir site ile anlatmak daha faydalı olacaktır.

Google’da Plastik Bidon araması yaptığımızda 2. sırada çıkan web sitesini hem teknik, hemde iç SEO açısından incelediğimizde;

Plastik Bidon SERP

 • Başık yani <Title> komple büyük harfle yazılmış
 • Başlık 60 karakterden uzun (Ekrana sığmıyor)
 • Description açıklaması olması gerektiğinden uzun…

Siteye girdiğimizde ise;

 • SSL sertifikası yok
 • Sitede flash kullanılmış
 • Responsive veya mobil tasarıma sahip değil
 • Footer linkler var
 • Linkler arama motorlarının nefret ettiği şekilde (http://ozturkplastik.net/default.asp?kova=kategori&kID=12&Plastik=Plastik%20Kova%20%C7e%FEitleri&key=12)
 • H1-H2 gibi etiketler yok

Teknik olarak incelediğimizde de bir çok eksiklik vs. Peki bu kadar eksikliğe rağmen nasıl oluyor da bu web sitesi Plastik Kova, Plastik Bidon, Plastik Şişe gibi aramalarda Google’da ana sayfada ilk sırada çıkabiliyor?

Sorunun cevabı geçmişten beri yapılan dış SEO çalışmalarıdır. Yani ilk paragrafta bahsettiğim %65’lik kısımdır. Bu örnek günümüz arama motoru optimizasyonu için ekstrem bir örnektir ve kesinlikle kafanızda iç SEO’yu boş verelim gerek yok izlenimi uyandırmamalıdır. Çünkü bu örnekteki bir diğer ayrıntı Öztürk Plastik web sitesinin dış bağlantılarının çoğunluğu dışında alan adının 2002 yılından beri aktif olduğudur…

Eğer 17 yıldır aktif olan bir web siteniz yoksa mutlaka en iyi İç SEO yani On Page SEO çalışmalarını yapmak zorundasınız…

Site İçi SEO Nedir?

Site İçi SEO bir web sayfasını öncelikle kullanıcıların sonrasında ise arama motoru botlarının anlayabileceği hale getirmek için, yine arama motorlarının belirttiği ve istediği kurallara uygun olarak yapılan tüm işlemlere verilen isimdir. Site İçi SEO çalışmalarında Kullanıcılar açısından içerik önemliyken, arama motorları tarafından hem içerik hemde teknik alt yapı önemlidir. Bu sebeple öncelikle SEO uzmanı olarak arama motorlarının nasıl çalıştığını yani arama motorlarının dilini çok iyi bilmelisiniz.

Site İçi SEO’da 2 önemli faktör bulunmaktadır. 

 • Sitenin Kaynak Kodları
 • Sitenin Arayüzü

Sitenin kaynak kodları arama motoru botları için önemlidir. Çünkü botlar kaynak kodları okuyarak işlemlerini gerçekleştirir. Arama motorlarının siteniz hakkında bilgi edinebileceği bir çok bilgi kaynak kodlar ile gerçekleştirilir.

Sitenin ara yüzü ise kullanıcılar yani ziyaretçileriniz için önemlidir. Kullanımı, renklerin uyumu ve erişilebilirliğin kolay olması kullanıcılar tarafından öncelikli tercih sebebidir. Site arayüzünün kullanıcı dostu olmaması bir çok ziyaretçinin kaçmasına sebep olacaktır.

Site içi SEO’da bir diğer önemli unsur ise sitenin hızıdır. (Site Hızlandırma) Çünkü günümüzde ziyaretçilerin beklemeye tahammülü yok. Bunu çok iyi bilen Google site yöneticilerine her fırsatta site hızları konusunda gerekli uyarıları yapmaktadır.

Google’ın konuştuğu dile Googleca dersek ne kadar iyi Googleca bilirseniz onunla anlaşmanız o kadar iyi olacaktır. 

Site içi SEO işlemlerinde içeriğinizi ziyaretçilerinize faydalı olacak şekilde hazırlarken, arama motorlarının web sitenizi anlamasını sağlamanız gerekmektedir. Site içi SEO işlemleri sitenin içeriğinden, teknik analizine ve tasarımına kadar tamamen web sitesine yönelik işlemlerdir. On-Page SEO olarak bilinen bu işlemler arama motorlarının web sitenizi daha iyi anlamasına ve kullanıcılarınızın web sitenizde daha fazla zaman geçirmesine kadar bir çok faktörü etkilemektedir. Site içi SEO işlemleri aşağıdaki konu başlıklarını içermektedir.

 • Anahtar Kelimeler
 • LSI (Latent Semantic Indexing)
 • H Etiketleri
 • Meta Etiketler
 • Başlıklar <Title>
 • URL Yapısı
 • Site İçi Linkleme
 • Kırık Link Kontrolü
 • Görsellerin Optimizasyonu
 • İçeriklerin Analizi
 • Web Sitesi Kod Yapısı
 • Web Sitesinin Hızı
 • Web Sitesinin Görünürlüğü (Cihaz Uyumluluğu)
 • Sosyal Paylaşım Butonları
 • Backlink Vermek

Şimdi bu başlıkları biraz daha detaylandıralım.

Anahtar Kelime Araştırması

İyi bir site içi SEO çalışması tabiki içerikle ilgili anahtar kelime çalışması yaparak başlar. Örneğin bu sayfa içi hedeflediğim anahtar kelime “site içi SEO”‘dur. Halbuki “İç SEO”, “On Page SEO”, “Site İçi SEO Optimizasyonu”, “İç SEO Nasıl Yapılır?” gibi farklı kelimeler yerine neden “Site İçi SEO” tercih ettim?

Öncelikle anahtar kelime seçimi yapmadan dikkat etmeniz gereken bazı kriterler var.

 • Seçeceğiniz hedef anahtar kelime SEO çalışması yaptığınız sayfa içeriğinin ana konusu ve temasıyla ilgili olmalıdır. Örnek bu sayfam iç SEO ile alakalı olduğundan hedef anahtar kelimem dış SEO olmamalıdır. Tam aksine anahtar kelime içeriğinizi tam olarak yansıtmalıdır.
 • Seçeceğiniz anahtar kelimenin hedef kitleniz tarafından belli bir aranma hacmine sahip olduğundan emin olmalısınız. (Google Keyword Planner anahtar kelime aranma hacimlerini görebileceğiniz yegane ve ücretsiz bir kaynaktır. Alternatif olarak https://keywordseverywhere.com/ adresindeki Chrome eklentisi de oldukça kullanışlı ve pratik bir eklentidir. Kullanmanızı tavsiye ederim.)
 • Seçeceğiniz anahtar kelimede rekabet edebilecek güçte olmalısınız. Eğer siteniz seçtiğiniz anahtar kelimede belli bir sıralamaya sahipse sorun yok. Ancak hiç bir sıralamada yer almadığınız Google’da bilindik büyük sitelerin ana sayfada yer aldığı bir kelime seçtiyseniz onu gelecek için rafa kaldırmalı ve rekabet edip yükselebileceğiniz alternatiflere yönelmelisiniz.
 • Seçeceğiniz anahtar kelimenin sitenizin başka bir sayfasında kullanılmayan birincil anahtar kelime olmadığından emin olun. Örnek Seocu.ORG sitesinde “SEO” anahtar kelimesi https://www.seocu.org/seo/ sayfamın hedef yani birincil anahtar kelimesidir. “SEO” kelimesini sitemin içerisindeki başka bir sayfada hedef olarak kullanmıyorum.

Yukarıdaki anahtar kelime kriterlerini dikkate alarak içeriğinize uygun birincil hedef anahtar kelime seçimini yaptıktan sonra (Bu sayfam için birincil hedef kelimem “Site İçi SEO“) Bu kelimeyi veya uzun kuyruklu kelimeyi sayfanın URL, Title, Meta Açıklama, H1 ve H2 Etiketinde ve mutlaka ilk makale içinde kullanmalısınız. Aşağıdaki görsel daha iyi bir açıklama getirecektir.

Site İçi SEO Anahtar Kelime Kullanımı
Site İçi SEO Anahtar Kelime Kullanımı

SEO çalışmalarında anahtar kelime seçimi çok önemli bir konudur. Burada çok fazla detay girmeden sonraki başlığa geçeceğim. Anahtar kelime seçimi ve planlaması konusunda ayrı bir makalem var. Onu mutlaka okumalısınız.

LSI (Latent Semantic Indexing)

LSI (Latent Semantic Indexing) Google’ın aranma terimleri ve terimler ile alakalı olan anlamsal ilişkiyi tespit edebilmek için kullandığı yöntemin adıdır. Biraz daha açacak olursak Google botları tüm interneti tararken her sayfayı teker teker indeksler ve her indekslediği sayfada kullanıcıların aramalarıyla ilişkilendirilebilecek kelimeler arar. Bu indeksleme sürecinde bazı kelimelerin çoğunlukla beraber kullanıldığını ve bu bazı kelimelerin sayfada en çok kullanılan kelime (keyword) olmamasına rağmen kullanıcıların ihtiyacını karşıladığını fark eder. Bu kelimeler arasında bir anlamsal bağ oluşturur ve bu anlamsal bağ ile bağlanan kelimelerden biri arandığında sayfa içerisinde aranan kelime geçmiyorsa bile anlamsal bir bağ olduğu için o sayfayı gösterir. Aslında arama motorlarının amacı kullanıcıların en doğru sonuca ulaşmasını amaçlamaktadır. Bunu da çeşitli yöntemlerle yapar. Latent Semantic Indexing de bu yöntemlerden biridir.

H Etiketleri

Meta Etiketler

Başlıklar <Title>

URL Yapısı

Site İçi Linkleme

Kırık Link Kontrolü

Görsellerin Optimizasyonu

İçeriklerin Analizi

Web Sitesi Kod Yapısı

Web Sitesinin Hızı

Web Sitesinin Görünürlüğü (Cihaz Uyumluluğu)

Sosyal Paylaşım Butonları

Backlink Vermek

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here