Site İçi SEO (On Page SEO)

Site İçi SEO
Site İçi SEO

Site İçi SEO’nun (On Page SEO) Önemi

Bildiğiniz gibi SEO çalışmaları site içi SEO (On Page SEO) ve site dışı SEO (Off Page SEO) olarak 2 ana gruba ayrılmaktadır. Bu bölümde site içi SEO kontrol listesi ile iç SEO çalışmalarını nasıl planlı bir şekilde yapabileceğiniz üzerinde durmak istiyorum. Konuya tam girmeden önce bilmelisiniz ki bir web sitesinin arama motorlarında üst sıralarda çıkabilmesini için bir oranlama yapmamız gerekirse bu %35 iç SEO, %65 dış SEO şeklinde olacaktır. Yani teknik olarak çok başarılı, içerik olarak tatmin edici bir siteye sahip olsanız bile arama motorlarında sizi asıl yukarı çıkaracak olan dış bağlantılar yani dış SEO çalışmaları olacaktır. Bunu size bir çok yazımda bahsettiğim örnek bir site ile anlatmak daha faydalı olacaktır.

Google’da Plastik Bidon araması yaptığımızda 2. sırada çıkan web sitesini hem teknik, hemde iç SEO açısından incelediğimizde;

Plastik Bidon SERP

 • Başık yani <Title> komple büyük harfle yazılmış
 • Başlık 60 karakterden uzun (Ekrana sığmıyor)
 • Description açıklaması olması gerektiğinden uzun…

Siteye girdiğimizde ise;

 • SSL sertifikası yok
 • Sitede flash kullanılmış
 • Responsive veya mobil tasarıma sahip değil
 • Footer linkler var
 • Linkler arama motorlarının nefret ettiği şekilde (http://ozturkplastik.net/default.asp?kova=kategori&kID=12&Plastik=Plastik%20Kova%20%C7e%FEitleri&key=12)
 • H1-H2 gibi etiketler yok

Teknik olarak incelediğimizde de bir çok eksiklik vs. Peki bu kadar eksikliğe rağmen nasıl oluyor da bu web sitesi Plastik Kova, Plastik Bidon, Plastik Şişe gibi aramalarda Google’da ana sayfada ilk sırada çıkabiliyor?

Sorunun cevabı geçmişten beri yapılan dış SEO çalışmalarıdır. Yani ilk paragrafta bahsettiğim %65’lik kısımdır. Bu örnek günümüz arama motoru optimizasyonu için ekstrem bir örnektir ve kesinlikle kafanızda iç SEO’yu boş verelim gerek yok izlenimi uyandırmamalıdır. Çünkü bu örnekteki bir diğer ayrıntı Öztürk Plastik web sitesinin dış bağlantılarının çoğunluğu dışında alan adının 2002 yılından beri aktif olduğudur…

Eğer 17 yıldır aktif olan bir web siteniz yoksa mutlaka en iyi İç SEO yani On Page SEO çalışmalarını yapmak zorundasınız…

Site İçi SEO (On Page SEO) Nedir?

Site İçi SEO bir web sayfasını öncelikle kullanıcıların sonrasında ise arama motoru botlarının anlayabileceği hale getirmek için, yine arama motorlarının belirttiği ve istediği kurallara uygun olarak yapılan tüm işlemlere verilen isimdir. Site İçi SEO çalışmalarında Kullanıcılar açısından içerik önemliyken, arama motorları tarafından hem içerik hemde teknik alt yapı önemlidir. Bu sebeple öncelikle SEO uzmanı olarak arama motorlarının nasıl çalıştığını yani arama motorlarının dilini çok iyi bilmelisiniz.

Site İçi SEO’da 3 önemli faktör bulunmaktadır. 

 • Web Sayfasının Kaynak Kodları
 • Web Sayfasının Arayüzü
 • Web Sayfasının Hızı

Sitenin kaynak kodları arama motoru botları için önemlidir. Çünkü botlar kaynak kodları okuyarak işlemlerini gerçekleştirir. Arama motorlarının siteniz hakkında bilgi edinebileceği bir çok bilgi kaynak kodlar ile gerçekleştirilir.

Sitenin ara yüzü ise kullanıcılar yani ziyaretçileriniz için önemlidir. Kullanımı, renklerin uyumu ve erişilebilirliğin kolay olması kullanıcılar tarafından öncelikli tercih sebebidir. Site arayüzünün kullanıcı dostu olmaması bir çok ziyaretçinin kaçmasına sebep olacaktır.

Site içi SEO’da bir diğer önemli unsur ise sitenin hızıdır. (Site Hızlandırma) Çünkü günümüzde ziyaretçilerin beklemeye tahammülü yok. Bunu çok iyi bilen Google site yöneticilerine her fırsatta site hızları konusunda gerekli uyarıları yapmaktadır.

Google’ın konuştuğu dile Googleca dersek ne kadar iyi Googleca bilirseniz onunla anlaşmanız o kadar iyi olacaktır. 

Site İçi SEO (On Page SEO) Nasıl Yapılır?

Site içi SEO (On Page Seo) işlemlerinde içeriğinizi ziyaretçilerinize faydalı olacak şekilde hazırlarken, arama motoru botlarının web sitenizi anlamasını da sağlamanız gerekmektedir. Site içi SEO işlemleri sitenin içeriğinden, teknik analizine ve tasarımına kadar tamamen web sitesine yönelik işlemlerdir. On-Page SEO olarak bilinen bu işlemler arama motorlarının web sitenizi daha iyi anlamasına ve kullanıcılarınızın web sitenizde daha fazla zaman geçirmesine kadar bir çok faktörü etkilemektedir.

Site içi SEO Aşağıdaki Konu Başlıklarını İçermektedir;

 • Anahtar Kelimeler
 • LSI (Latent Semantic Indexing)
 • H Etiketleri
 • Meta Etiketler
 • Başlıklar <Title>
 • URL Yapısı
 • Site İçi Linkleme
 • Kırık Link Kontrolü
 • Görsellerin Optimizasyonu
 • İçeriklerin Analizi
 • Web Sitesi Kod Yapısı
 • Web Sitesinin Hızı
 • Web Sitesinin Görünürlüğü (Cihaz Uyumluluğu)
 • Sosyal Paylaşım Butonları
 • Backlink Vermek

Şimdi bu başlıkları biraz daha detaylandıralım.

Anahtar Kelime Araştırması

İyi bir SEO çalışması tabiki içerikle ilgili anahtar kelime çalışması yaparak başlar. Örneğin bu sayfa içi hedeflediğim anahtar kelime “site içi SEO”‘dur. Halbuki “İç SEO”, “On Page SEO”, “Site İçi SEO Optimizasyonu”, “İç SEO Nasıl Yapılır?” gibi farklı kelimeler de seçilebilirdi. Peki neden “Site İçi SEO” tercih ettim?

Öncelikle anahtar kelime seçimi yapmadan dikkat etmeniz gereken bazı kriterler var.

 • Seçeceğiniz hedef anahtar kelime SEO çalışması yaptığınız sayfa içeriğinin ana konusu ve temasıyla ilgili olmalıdır. Örnek bu sayfam iç SEO ile alakalı olduğundan hedef anahtar kelimem dış SEO olmamalıdır. Tam aksine anahtar kelime içeriğinizi tam olarak yansıtmalıdır.
 • Seçeceğiniz anahtar kelimenin hedef kitleniz tarafından belli bir aranma hacmine sahip olduğundan emin olmalısınız. (Google Keyword Planner anahtar kelime aranma hacimlerini görebileceğiniz yegane ve ücretsiz bir kaynaktır. Alternatif olarak https://keywordseverywhere.com  adresindeki Chrome eklentisi de oldukça kullanışlı ve pratik bir eklentidir. Kullanmanızı tavsiye ederim.)
Google Keyword Planner
Google Anahtar Kelime Aranma Hacimleri

Yukarıda anahtar kelime aranma hacimlerini gösteren Google anahtar kelime fikirleri aracını görüyorsunuz. Bu aracı kullanarak “Site içi SEO” ve “iç SEO” kelimelerinin aylık aranma sayılarını karşılaştırdım. Site içi SEO araması 12 aylık veriler dikkate alındığında 260 kez (12 ayın aylık ortalaması) aranmakta, İç SEO ise 40 kez.  O zaman hedef kelimem daha çok aranan ve rekabetin düşük olduğu kelime olmalıdır ki zaten öyle de oldu.

Buraya kadar her şey normal ve bildiğiniz şeyler olabilir ancak bir çok SEO uzmanının anlatmadığı önemli bir nokta var. Rakamların yanında gözüken grafikler. Bu grafik gözden kaçırılmayacak bir işarettir. Neden derseniz aranma hacimleri seçilen tarih aralığındaki aylık ortalamaları gösteriyor. Bu grafik ise aranma sayısının eğilimini gösteriyor. Yani;

Site içi SEO ortalama 260 kez aranıyor ama aslında şubat ayında 170, temmuz ayında 140, nisan ayında 590 kez aranmış. Yani her ay 260 kez aranıyor diye bir şey söz konusu değil ortalama değer 260. Diğer yandan “On Page Seo Nedir?” kelimesi ise ilginç bir şekilde her ay aranma sayısı artarak devam eden bir grafiğe sahip. Ocak ayında 30 kez aranırken, aralık ayına geldiğimizde 170 kez aranmış. Grafiğin 12 aydır sürekli yukarı yönde hareket etmesi gelecekte de On Page SEO nedir aranma sayısının artacağı anlamına gelmektedir. Belkide 2020 yılı ortalarında On Page SEO kelimesinin aranma hacmi Site İçi SEO kelimesini geçecektir.

 • Seçeceğiniz anahtar kelimede rekabet edebilecek güçte olmalısınız. Eğer siteniz seçtiğiniz anahtar kelimede belli bir sıralamaya sahipse sorun yok. Ancak hiç bir sıralamada yer almadığınız Google’da bilindik büyük sitelerin ana sayfada yer aldığı bir kelime seçtiyseniz onu gelecek için rafa kaldırmalı ve rekabet edip yükselebileceğiniz alternatiflere yönelmelisiniz.
 • Seçeceğiniz anahtar kelimenin sitenizin başka bir sayfasında kullanılmayan birincil anahtar kelime olmadığından emin olun. Örnek Seocu.ORG sitesinde “SEO” anahtar kelimesi https://www.seocu.org/seo/ sayfamın hedef yani birincil anahtar kelimesidir. “SEO” kelimesini sitemin içerisindeki başka bir sayfada hedef olarak kullanmıyorum.

Yukarıdaki anahtar kelime kriterlerini dikkate alarak içeriğinize uygun birincil hedef anahtar kelime seçimini yaptıktan sonra (Bu sayfam için birincil hedef kelimem “Site İçi SEO“) Bu kelimeyi veya uzun kuyruklu kelimeyi sayfanın URL, Title, Meta Açıklama, H1 ve H2 etiketinde ve mutlaka ilk makale içinde kullanmalısınız. Aşağıdaki görsel daha iyi bir açıklama getirecektir.

Site İçi SEO Anahtar Kelime Kullanımı
Site İçi SEO Anahtar Kelime Kullanımı

SEO çalışmalarında anahtar kelime seçimi çok önemli bir konudur. Burada çok fazla detay girmeden sonraki başlığa geçeceğim. Anahtar kelime seçimi ve planlaması konusunda ayrı bir makalem var. Onu mutlaka okumalısınız.

LSI (Latent Semantic Indexing)

LSI (Latent Semantic Indexing) Google’ın aranma terimleri ve terimler ile alakalı olan anlamsal ilişkiyi tespit edebilmek için kullandığı yöntemin adıdır. Biraz daha açacak olursak Google botları tüm interneti tararken her sayfayı teker teker indeksler ve her indekslediği sayfada kullanıcıların aramalarıyla ilişkilendirilebilecek kelimeler arar. Bu indeksleme sürecinde bazı kelimelerin çoğunlukla beraber kullanıldığını ve bu bazı kelimelerin sayfada en çok kullanılan kelime (keyword) olmamasına rağmen kullanıcıların ihtiyacını karşıladığını fark eder. Bu kelimeler arasında bir anlamsal bağ oluşturur ve bu anlamsal bağ ile bağlanan kelimelerden biri arandığında sayfa içerisinde aranan kelime geçmiyorsa bile anlamsal bir bağ olduğu için o sayfayı gösterir. Aslında arama motorlarının amacı kullanıcıların en doğru sonuca ulaşmasını amaçlamaktadır. Bunu da çeşitli yöntemlerle yapar. Latent Semantic Indexing de bu yöntemlerden biridir.

H Etiketleri

Meta Etiketler

Başlıklar <Title>

URL Yapısı

Site İçi Linkleme

Kırık Link Kontrolü

Görsellerin Optimizasyonu

İçeriklerin Analizi

Web Sitesi Kod Yapısı

Web Sitesinin Hızı

Web Sitesinin Görünürlüğü (Cihaz Uyumluluğu)

Sosyal Paylaşım Butonları

Backlink Vermek

2 YORUMLAR

 1. Merhaba, birçok SEO hizmeti sunan sitede tam anlamıyla sorumun yanıtını arıyorum. Ancak 14 günden beri hiç bir yanıt bir tek SEOcudan alabilmiş değilim.
  Sizden bu soruma yanıt vermenizi rica ediyorum.
  Sorum: “Arama Motoru Sitesi için SEO nasıl olmalıdır? Bing.com, Yaani.com, Yandex.com, Rastgelelik.com, Turtc.com vb. içerik odaklı değil, Google gibi arama hizmeti sunan sitelerin SEO kriterlerinde en önemli unsurları nelerdir?”

  • Merhaba Mevlüt Bey, Seo bir web sitesinin Google veya farklı arama motorlarında üst sıralarda çıkması için yapılmaktadır. Sizin bahsettiğiniz rasgelelik.com sitesi zaten kendi başına bir arama motoru yani aslında bizim size rastgelelik’te üst sıralarda çıkmak için hangi kriterlere dikkat etmemiz gerekiyor diye sormamız gerekli diye düşünüyorum.

   Arama motoru SEO’su nasıl olmalıdır?
   Bir arama motorunun sadece SEO yaparak bir yerlere gelmesi imkansıza yakındır, Çünkü rakipler oldukça güçlü. Peki ne yapılmalıdır, belli SEO kriterlerini yerine getirdikten sonra kalan tüm enerji dijital pazarlamanın tüm imkanlarına yönelmelidir. Yani marka olmaktan başka çere yok. Büyük web sitelerinin arama motoru olmaya çalışmakla başlayabilirler. Örneğin msn.com’un arama hizmeti için Yandex’ten yararlanması gibi. Diğer yandan diğer arama motorlarından kullanıcının tercih etmesini sağlayacak belirgin bir ayırt edici özellik olması ve bunu sürekli vurgulamak gerekir. Duckduck’ın aramalarınızı kayıt etmiyoruz sizi izlemiyoruz demesi gibi…

   Eğer sorunuz “arama motoru” yazınca sitem Google’da nasıl üst sıralarda çıkar şeklindeyse size verebileceğim tek cevap önce hız sonrasında yüksek sayıda kaliteli backlink olacaktır. Burada işiniz aslında çok kolay çünkü gerçek anlamda 2 rakip var. 1- Yanii diğeri Wikipedia… Diğer içerikleriniz (blog yazılarınız vs) arama motorlarına indexlenmiş. Örnek baktığımda Google’da 1900 sayfanız index almış.

   Arama motorları SEO’da hangi kriterlere dikkat ediyor bunlarıda aşağıdaki makalelerimde bulabilirsiniz.
   Google Kuralları
   Bing Kuralları

   Umarım sorunuzu doğru anlamışımdır.

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Lütfen Adınızı Yazın