SEO’nun Temelleri

SEO'nun Temelleri

SEO’nun Temelleri

2019’da SEO tekniklerine girmeden önce bu işin temelinde olması gereken ve benim için olduğu kadar sizin içinde önemli olması gereken 2 konuyu açıklığa kavuşturalım.

1.si tabiki SABIR, SABIR, SABIR… Maalesef ki diyorum ama SEO yani arama motoru optimizasyonu tamamen sabır gerektiren bir iştir. Bunu bilerek bu işe başlamanız gerekiyor. Bu işte yapılan işlemlerin olumlu/olumsuz sonucunu çok kısa sürede görmek gibi bir lüksümüz maalesef yok. Her hangi bir sitede yaptığınız değişikliğin yansımalarını ancak Googlebot sitemizi yeniden ziyaret ettikten ve bu yenilikleri işleme aldıktan sonra görebiliyoruz. (SEO Nasıl Öğrenilir?)

2.si 2019 ve sonrası için hazırlanan her içeriği artık gerçekten kullanıcılara yönelik olması gerektiğidir. Karşınızda sadece bir algoritma yok, karşınızda düşünen karar veren ve öğrenen bir algoritma var. Örnek Markov Zinciri diye bir şey duydunuz mu? Google bunu çok iyi uyguluyor ve hazırlanan içeriğin yazım tekniklerinden içeriğin internet kullanıcıları için mi yoksa arama motorları için mi hazırlandığını anlıyor. Üstelik Google yapay zekası şu an sadece emekliyor…

Bu iki konuyu iyice irdeleyip beyninize kazıdıktan sonra ki her şey aslında teknik konular olacaktır. Teknik konular ise arama motorları ile sitenizin kolay bir şekilde anlaşabilmesini sağlamaktan başka bir şey değil. Buda yapılması gereken bir zorunluluktur.

Bu klasik açıklamadan sonra artık bu işin eskisi kadar kolay olmadığını, işin içine makine öğrenimi yapay zekaların girdiğini, SEO’nun en önemli noktasının kullanıcı deneyimi ve içerik olduğunu eklemek gerekiyor.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Lütfen Adınızı Yazın