SEO Uzmanı

SEO Uzmanı
SEO Uzmanı - Nedir? Nasıl Olunur? Neler Bilmelidir?

SEO Uzmanı

SEO Uzmanı, web sitelerini ve sayfa, görsel, css gibi siteyi oluşturan dosyaları optimize ederek arama motorlarında (Google, Yandex, Bing vb. gibi) organik arama sonuçlarında üst sıralarda çıkarmak için çalışan kişidir. Yapılan bu optimizasyon arama motoru, kullanıcı profili, kitle ve sektöre göre değişiklik gösterir. SEO Uzmanı, web sitesinin analizini yaparak bu analize göre sitenin en uygun hale getirilmesi, takibi ve raporlaması ile SEO sürecinin eksiksiz ilerlemesini sağlar.

Konuya öncelikle “Nedir” ile başlamak gerekiyor. Bir şeyin ne olduğunu bilmeden nasıl olması gerektiğini bilemeyiz!

Yukarıdaki metinde klasik bir SEO uzmanı tanımını yaptım. Fakat gerçekten “İyi Bir SEO Uzmanı” sürekli kendini geliştiren, müşterisinin sektörünü, gelişimini takip eden, ortak çalışmaya açık, anti SEO, negatif SEO, black SEO gibi tüm arka kapıları bilen, rakip çalışmalarını analiz etme kabiliyetine sahip, pazarlama teknikleri konusunda bilgi sahibi olmak zorundadır. En önemlisi sürekli öğrenmeye ve gelişime açık olmalıdır. Bu tanım gözünüzü korkutabilir ancak unutmayın ki en iyi seo uzmanı gerçekten bunların tümünü yapabilen insan olarak etik, iyi niyetli ve bilgisini paylaşmaktan çekinmeyen kişidir.

Eğer birine ne iş yapıyorsun? dediğinizde cevap olarak “Bazı anahtar kelimeler için müşterilerin Google’da daha üst sıralarda yer almasına yardımcı oluyorum” diye cevap alıyorsanız bu kişi SEO Uzmanı’dır. Genelde bir çok SEO uzmanı işini tarif ederken nasıl cevap vereceğinden pek emin olamıyor.

SEO Uzmanı Nasıl Olunur ?

Günümüzde bir çok genç arkadaş hızlandırılmış SEO kursları veya internet üzerindeki ücretsiz SEO eğitimlerini alarak kendilerine SEO uzmanı, Linkedin’deki havalı haliyle SEO expert veya SEO specialist diyebiliyor. Kimseyi yargılamak haddime değil ama gerçek şu ki; birinin kendine her hangi bir konuda uzman diyebilmesi için gerçekten o konuda uzman olması ve öğrenmeye, her gün kendini geliştirmeye devam etmesi gerekir.

Uzman; kendini belli bir alanda özel olarak yetiştirmiş, belli bir işte, belli bir konuda üstün çalışmaları, geniş görüş ve bilgisi, becerisi olan kimse.

Her hangi bir SEO Eğitimi almak SEO uzmanlığı yolunda başlangıçtır. Fakat uzmanlık sürecinde en belirgin özellik deneyim ve tecrübedir. Bu sebeple mutlaka kendinize hedefler koyarak bu hedeflere ulaşacak bilgi ve birikimi sağlamalısınız. Büyük küçük bir çok kaynağı takip etmelisiniz. Kendinize ait bir kaç test alan adınız olmalı ve onlar üzerinden testler denemeler yapmalısınız. Bir başka tavsiyem de, kendinize bir rol model belirlemeniz olacaktır. Bu rol model kişiyi ayrıca rakip olarak ta görürseniz ondan bir şeyler öğrenirken hemde onu geçmek için çalışmak uzman olma sürecinizi hızlandıracaktır.

Sürekli eğitim ve sürekli kendini geliştirme dışında bazı temel disiplinlere de sahip olmalısınız ki aslında bu disiplinler, bence bir çok kişinin normal hayatında da olmalıdır. En azından kendinizi bu yöne doğru yönlendirmeye çalışmalısınız. İşte bu disiplinler;

Öncelikle sabır sabır sabır! Bunun üzerinde çok duruyorum çünkü SEO işinde beklemeyi sabretmeyi bilmeniz gerekiyor. Müşterilerinizin keyfini beklersiniz, yazılımcı veya tasarımcıyı beklersiniz, makale yazılmasını beklersiniz beklersiniz de beklersiniz… Hepsinden önemlisi arama motoru botlarını beklersiniz.

Etik ve iyi niyetli davranışlar. Ne olursa olsun unutmayın ki günün sonunda kazanan her zaman iyiler olur. Bu sebeple yaptığınız tüm işlemleri etik kurallara uygun yapın. Black SEO veya Grey SEO teknikleri sadece günü kurtarır ama önemli olan geleceği kurtarmaktır. Uyguladığınız black seo teknikleri yüzünden müşterinizin sitesi ceza alırsa veya en kötüsü Google’dan çıkarılırsa? Emin olun yaptığınız başarılar kimse tarafından görülmez ama başarısızlıklar o kadar çabuk yayılır ki inanamazsınız.

Programlı çalışmak, sadece SEO uzmanları için değil her hangi bir sektörde, konuda uzman olmak için gereken önemli bir noktadır. Programlı çalışmak her şeyden önce verimliliği en üst seviyeye çıkarır, hata yapma oranını düşürür, unutkanlığı önler. Programlı çalışmak için kendinize özel bir karar verme alanı belirleyin, defter tutmayı alışkanlık haline getirin, otomasyon programları kullanın en azından Outlook, hem kendiniz hemde projeleriniz için iş akışı oluşturun, en önemlisi hedeflerinizi planlayın.

SEO Uzmanı Nasıl Olunur?
SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

Analitik düşünme kabiliyeti, çoğu kişide olmayan bir özellik olsa bile öğrenilip, geliştirilebilir. SEO uzmanı olmak istiyorsanız unutmayın ki yüzlerce binlerce veri ile karşılaşacaksınız. Bu verinin ne olduğunu bilmek tek başına bir şeye yaramaz. O veriyi işleyebilecek düşünme yapısına sahip olmalısınız. En basiti Google Analytics’teki veriler. Bunun dışında bir çok sorun, acil vermeniz gereken kararlar vb. gibi süreçler ile karşı karşıya kalacaksınız. Bu durumlarda etik ve etkili çözümler üretebilmek için analitik düşünme kabiliyeti fazlasıyla gereklidir.

ve günün sonunda aşağıdaki konularda bilgi sahibi olmadan SEO uzmanı olunamayacağını anlarsınız.

SEO Uzmanı Neleri Bilmeli ?

Geleneksel ve Dijital Pazarlama Bilgileri

SEO aslında bir pazarlama işidir. Çünkü optimizasyonunu yaptığınız web sitesi kimin olursa olsun aslında o site bir bütün olarak sizin pazarlamanız gereken bir üründür. Sizde bu ürünü (siteyi) önce arama motorlarına onun aracılığı ile internet kullanıcılarına pazarlamaya çalışacak pazarlamacısınız. Sitenin içeriğinde ne olduğunun bir önemi yok ister e-ticaret sitesi olsun ister kişisel blog bir SEOCU’nun işi bu ürünü arama motorlarına ve arama yapan internet kullanıcılarına anlatmak, tanıtmak ve satmaya çalışmaktır. Bunu yaparken mutlaka temel düzeyde geleneksel ve dijital pazarlama tekniklerini bilmek gerekir. Bu konularda bilginiz yoksa ufakta olsa bir ön çalışma yapmanızda fayda vardır. İlerleyen zamanlar da mutlaka kendinizi geliştirmelisiniz.

Kendini Sürekli Geliştirmek

SEO uzmanı olan bir kişi kendini sürekli geliştirmek zorundadır. Çünkü teknoloji gelişiyor, arama motorları gelişiyor, tüketici davranışları gelişiyor, reklam pazarlama stratejileri gelişiyor, yapay zeka inanılmaz bir hızla hayatımıza giriyor. Böyle bir ortamda kendinizi sürekli geliştirmek zorunda kalıyorsunuz. Hepsini geçelim işin temeli olan arama motorları özellikle Google çok hızlı şekil değiştirebiliyor. (Örn; 12 Mart 2019 Google Güncellemesi)

Arama motorlarının yaptığı bir güncelleme sonrası, geçmişte önemli olan bir konu bir anda önemsiz, gereksiz bir ayrıntı oluvermiş. Örnek meta anahtar kelimeler. Geçmişte en önemli başlıklarından olan bu konu artık konuşulmuyor. Hatta SEO öğrenmeye yeni başlayanlar bunların ne olduğunu bile bilmiyor… Böyle bir sektörde kendinizi sürekli geliştirmek sektörü, arama motorlarını takip etmek zorundasınız.

İster bir firmada tam zamanlı çalışsın, ister freelancer olarak kendi işini yapsın SEOCU olabilmek için aşağıdaki konularda genel bilgiye sahip olmak gereklidir.

 • Orta düzeyde Html bilgisi.
 • Temel düzeyde CSS ve Java bilgisi.
 • Temel düzeyde yazılım ve kodlama bilgisi.
 • Orta düzeyde hosting yönetim.
 • Temel düzeyde teknik ingilizce bilgisi.
 • Temel düzeyde geleneksel pazarlama bilgisi.
 • Orta düzeyde dijital pazarlama bilgisi.

Yukarıdakiler dışında;

 • Arama motorlarının çalışma mantığını özellikle Google’ı her şeyden iyi tanımalıdır.
 • Google’ca (gugılca) bilmeli ki onu anlayıp ona kendini anlatabilmelidir.
 • Site içi SEO kriterlerini ve SEO yapılan siteye göre bu kriterleri doğru bir şekilde uygulayabilme becerisine sahip olmalıdır.
 • Site dışı SEO kriterleri ve SEO yapılan siteye göre bu kriterleri doğru şekilde  uygulayabilme becerisine sahip olmalıdır.
 • Google Search Console gibi araçları tamamen bilip verimli bir şekilde kullanabilmelidir.
 • Google Analytics gibi araçları tamamen bilip verimli bir şekilde kullanabilmeli ve analizinin yapabilmelidir.
 • Farklı SEO analiz araçlarını/programlarını kullanabilmelidir.
 • Tek düze değil müşterilerinin sektörünü inceleyebilmeli, sektörlere, hedef kitlelere göre SEO planı yapıp bu yönde SEO çalışmaları yapabilmelidir.
 • Sosyal medya sitelerini ve bu sitelerdeki gelişmeleri takip edebilmeli..
 • İÇERİKLERİN ARAMA MOTORLARI DEĞİL KULLANICILAR İÇİN HAZIRLANMASI GEREKTİĞİNİ BİLMELİ

Sizce listeye başka neler eklenebilir? Eklemeleri yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.

SEO Nasıl Öğrenilir ile devam edebilirsiniz

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Lütfen Adınızı Yazın