SEO Nasıl Öğrenilir?

Seocu Seo SEO Nasıl Öğrenilir?

SEO Öğrenme

SEO Öğrenme... Bu sayfaya geldiğinize göre tahminimce şirketiniz veya kendi web siteniz için SEO yapma/yaptırma planlarınız var ve SEO nasıl öğrenilir bunun arayışı içindesiniz... Her ne amaçla gelmiş olsanız bile öncelikle Seocu.ORG'a hoş geldiniz...

Konuya sektörün ve işin kötü yönlerini veya olmazsa olmazlarını anlatarak başlamalıyım. Yazacaklarım bu sektörde muhtemel başınıza gelebilecek bazı durumlardır.. Yalnız bunları sakın kötü tarafından görmeyin. Çünkü başınıza gelecekleri bileceğiniz için önceden tedbirinizi alabilirsiniz.

SEO Nasıl Öğrenilir?

SEO dünyasına yeni giriyorsanız muhtemelen endişeleriniz vardır ve bu işi öğrenmek ilk başta zor olabilir. Aklınızı karıştıracak bir çok terim, konu karşınıza çıkacaktır. Fakat sonunda iyi bir SEO uzmanı olabilirsiniz.

SEO Öğrenmek Ne Kadar Zaman Alır?

Bu sorunun cevabı göreceli olsada aslında cevap sizin öğrenme sürecine ayıracağınız süreyle orantılıdır. Belki haftalar belki aylar sürecektir.

SEO öğrenmenin en kolay yolu internet gibi gözükebilir. Fakat internetteki bilgilerin hangilerine güveneceksiniz? Kimi, hangi blog sayfalarını takip edeceksiniz? İşe nereden başlayacaksınız? Çelişkili bilgiler ile karşılaştığınızı kimi dikkate alıp kime güveneceksiniz? Bunun gibi kafanızda bir sürü soru olabilir ama yapacak bir şey yok hamama girdik terleyeceğiz... Üstelik unutmayın bu çok yeni bir sektör ve test edilecek, öğrenilecek bir çok yeni şey var.

“Google Webmaster Trends Analisti olan John Mueller, Google’ın neredeyse her gün kendisi ile algoritmaları güncellediğini ve geliştirdiğini söylüyor. “

SEO Eğitimi

Günüzmüzde SEO eğitimi almak için çok çeşitli hızlı ve ekonomik yollar mevcuttur. Size en uygun eğitimi seçerek iyi bir SEO uzmanı yani Seocu olmak için gerekli eğitimi kısa sürede alabilirsiniz.

SEO Öğrenme Yolları
SEO Öğrenme Yolları

Ücretli SEO Eğitimi

Halen emekleme aşamasında olan bu sektör için okullarda resmi bir eğitim verilmiyor. Sadece bazı özel kurslar SEO ve dijital pazarlama eğitimi verip dönemsel SEO sınıfları açıyor. Temel seviyede ücretli SEO eğitimi almak mantıklı olabilir.

Ücretsiz SEO Eğitimi

Ücretli eğitime paralel olarak internetten SEO öğrenebilmek için görüntülü veya yazılı inanılmaz kaynak mevcuttur. Bu kaynaklardan bir çok şeyi kendi kendinize öğrenebilirsiniz. Aslında günümüz SEO uzmanlarının çoğunun temelinde ücretsiz kaynaklara dayanır. Ayrıca soru sorup cevap alabileceğiniz bir çok forum sitesi, sosyal medya grupları gibi topluluklarda bulunmaktadır. Bu topluluklardaki kişiler bilgilerini paylaşmaktan asla çekinmeyen bilgi paylaştıkça çoğalır mantığı ile ilerleyen kişilerdir. Ücretsiz SEO eğitimi yani kendi kendini geliştirmekte mantıklıdır.

SEO Uzmanından Ücretli Ders

Buda günümüz de yeni yeni ortaya çıkan farklı bir eğitim kanalıdır. Sektörün önde gelen SEO veya dijital pazarlama uzmanları kendileri birebir veya küçük gruplar halinde kısa süreli genelde 1 günlük süren ücretli eğitimler vermektedir. Bu kişiler gerçekten sektörde yaptıklarıyla güzel yerler edinmiş kişilerdir.

Sonuç; Şimdi mantıken şunu soracaksınız! Bu işi bedava öğrenme imkanı varken neden para ödeyeyim? Cevap çok basit ödediğiniz para ile aldığınız şey bilginin yanında ZAMAN'dır. Ücretli eğitimler belli bir müfredat ve standart ile tek bir yerden bu işi öğrenmenizi sağlarken size zaman kazandıracaktır. Ayrıca eğitimleri bitirdikten sonra alacağınız diploma veya sertifikada bu işi bildiğinizin resmi evrakı olacaktır.

SEO sektöründe alacağınız eğitimler sonrasında da kendinizi geliştirmeye mecbursunuz!

SEO Çalışmalarını Kim Yapmalı?

SEO çalışmalarını kim yapmalı? Kendi sitenin SEO çalışmasını kendin yap! SEO çok farklı kulvarları olan karmaşık bir yapıya sahip bir işlemler bütünüdür. Her şeyden önce oldukça zaman isteyen bir süreçtir. Eğer temel web kodlama ve temel seo bilgisine sahipseniz zamanınız da varsa tabiki de kendi web sitenizin SEO'sunu kendiniz yapabilirsiniz.

Ben her zaman işi bilene yaptırmaktan yana olsam da zamanınıza, web sitenizin karmaşıklığına ve öğrenme azminize bağlı olarak karar vermesi gereken sizsiniz.

SEO Öğrenmek İsteyenlere Önerim;

Bundan 10-15 yıl önce olsaydı vay halinize ama günümüzde SEO öğrenmek için o kadar çok kaynak var ki SEO'yu bırakın hiç bir şey öğrenememek ayıp. İçinde biraz araştırma ruhu olan kişi öğrenmek istediği konu ne olursa olsun biraz araştırma ile öğrenebilir. Size yol göstermesi için bir kaç öneri;

Öncelikle Seocu.ORG'u sık kullandığınız siteler arasına ekleyin, Ekrem Karataş yani beni takip edin 🙂 Benimle birlikte aşağıdaki 3 ismi mutlaka takip edin... Neden?

  • Bilgi paylaşılarak çoğalır.
  • Herkesin nasibi ayrıdır.
  • Severek yapılan iş zaten para kazandırır.
  • En önemlisi ise dürüstlük her zaman kazanır.

Evet takip etmenizi önerdiğim bu 3 kişi (Beğenen olur olmaz her kesin kendi düşüncesi) işini gerçekten hak ettiği gibi yapan ve en azından bende uyandırdıkları duygu yukarıdaki maddeleri vizyonları ve misyonları haline getirebilmiş kişiler.

Gerçek hayatta çok fena bir backlink çıkışı yaptım 🙂

İlyas Teker

İlyas Teker benimde farklı mecralarda takip ettiğim kişilerin başında gelmektedir. Neşeli, eğlenceli ve ne kadar yerse yesin kilo almayan biri 🙂 (Belki bu yazıya denk gelirse kilo mevzusunu ona özel) İlyas'ın özellikle eğitim sunumları ve belli aralıklarda denk geldiğim Semrush canlı yayınları bir çok konuda size yol gösterecektir.  Semrush, Deepcrawl, Mynet, Siberalem, İdefix gibi büyük sitelerde SEO ile ilgili bir çok pozisyonda çalışmış. Yine bir kaç yıl Chicago'da SEO bilgisini pekiştirme fırsatı bulmuş. SEO ile ilgili asıl paylaşımlarını çok sık güncellenmeyen kendi web sitesi ve Linkedin üzerinden yapıyor. Özel hayatı ise Instagram'da... Balayı için Maldivler'e gittikten sonra Instagram'da sessize alıp istifa dilekçemi yetkililere verdim.

Şaka bir yana eğer seocu olmak istiyorsanız çok çalışmanın karşılığını mutlaka alabileceğiniz bir meslek seçtiğinizi görmelisiniz.

Kaan Gülten

Kaan Gülten vardır ki Seo Hocası'nın kurucusu ve Webtures Ceosu. SEO sektöründe tanımayan yoktur diye düşünüyorum. Tanımayan varsa oda seocu değildir. Kaan'ıda mutlaka takip etmelisiniz. Kaan'dan sadece SEO değil vizyon ve girişimcilik adına çok fazla şey öğrenebilirsiniz. Elazığ depreminden sonra depremzedeler için sms atıp yardım edenlere kitabını ücretsiz göndermesi, iş başvurusuna gelenlere zarf içinde yol ve yemek parası vermesi, sigara içmeyen çalışanlarının senelik izinlerinin fazladan 3-4 gün olması gibi bir çok konuda öncüdür. Bir çok kişi bunlara viral reklam deyip burun kıvırabilir ama benim gözümde viral veya gerçek fark etmiyor. Benim için Seohocası devamın da Webtures  fazlasıyla başarılı ve kesinlikle örnek alınacak bir hikaye...

Ayhan Karaman

Samsun'da yaşayan Ayhan Karaman bu işin sadece İstanbul'dan yapılmadığını gösteren kişidir. SEO uzmanından ücretli ders konusunda tabiki tartışmasız en popüler kişi Ayhan Karaman'dır. Ben mevcut işimden dolayı zaman bulup bir türlü eğitimine katılamadım ama sosyal medyada denk gelirsem bedava eğitimler için yaptığı çekilişlerde sanşımı deniyorum. Bu işi temelinden öğrenmiştir ve Kaan Gülten gibi oda alaylıdır. Ayrıca Ayhan R10 üzerinden backlink satmayı ilk keşfeden kişidir 🙂 Dikkatimi çeken bir diğer özelliği ise halen SEO'ya "esiyo" değil "SEO" diyen uzmanlardan biri olmasıdır. Bu konuda kendini ciddi anlamda tebrik ediyorum. Güzel Türkçe'mize sahip çıkalım. Eğitimleri ücretli ve çoğu kişi için pahalıda gelebilir. Fakat kendi sitesi tek başına büyük bir eğitim portalıdır ve bir çok konuda inanılmaz yol göstericidir.

Dayanamayıp söyleyeceğim; Ayhan Karaman ile tanışma imkanım olmadı. Bir gün bir yerde elbet yolumuz kesişebilir ama eğitimleri için pahalı, salonu doldurdu parayı vurdu gibi yorumlara denk geliyorum. Başkalarını beğenmeyip, kötüleyip bir yerlere gelinmez. Bir de her hangi ticari bir işte hesaplama aşağıdaki şekilde sadece gelir ile yapılmaz. Yorumlara göre;

Eğitime Katılan Kişi X Bilet Parası =  Ayhan Parayı Vurdu

Peki gerçekler yani Giderler?

Samsundan İstanbul'a veya İzmir'e kaç kişi geliyor? Nasıl geliyor? Ne yiyip ne içiyor? Nerede konaklanıyor? Eğitimde dağıtılan materyaller? Harcanan zaman? Eğitim verilen Salonun kirası? Kesilen faturadaki KDV, gelir vergisi?

Yapmayın lütfen başkalarının ne yaptığı ile değil, yapamadıklarımızı neden yapamadığımızla ilgilenirsek başarılı oluruz. SEO Nedir? 60 SEO Uzmanının Cevabı

Anıl Zengin

Son zamanlarda bir çok arama sorgusunda karşılaştığım web sitelerinden birinin sahibide Anıl. Eğitim hayatına İstanbul Kültür Üniversitesi'nde tamamlamış olan Anıl 7 yıldır SEO sektöründe hizmet veriyor. Haberturk.com ve Peakment Digital'de SEO uzmanı olarak değişik projeleri yönetmiş ve şimdiler aktif olarak SEO danışmanlığı yapıyor. Bilgi birikimini ise kendi web sitesinde paylaşmayı seviyor. Özellikle Seo Nasıl Yapılır? konusunda oldukça başarılı ve bilgi veren içerikleri Anıl Zengin web sitesinde bulabilirsiniz.

Yorumlarınız benim için çok değerli. Sormak istediğiniz sorularınız, makalede eklemeyi unuttuğumu düşündüğünüz bölümler için zaman ayırıp yorum yapmanızı rica ediyorum. Unutmayın bilgi paylaştıkça çoğalır. SEO (Search Engine Optimization) hakkında güncel SEO makalelerimi okumak için SEO sayfamı hemen ziyaret edebilirsiniz.

Önceki İçerikSEO Çeşitleri
Sonraki İçerikSEO Uzmanı

10 YORUMLAR

    • Evet İbrahim Bey kesinlikle öyle. Google’ın kendini yılda bir kaç kez güncellediğini düşünürsek SEO’nun ve kullanılan tekniklerin ne kadar hızlı değiştiğini daha iyi anlayabilirsiniz. Bu sebeple Seocu olmak isteyen kişilerin sürekli kendilerini geliştirmesi, sadece SEO teknikleri değil arama motorlarını da takip etmesi gerekli. Bunu alışkanlık haline getirmeyi başarabilirsek gelecekte olabilecek değişiklikleri önceden tahmin etme olasılığımız da artıyor. Sürekli eğitim sürekli gelişim şart.

  1. SEOCU.ORG
    Harika, yapıcı, son derece olgun, başarılı yazılarınız için sizleri kutluyorum. Tebrik ediyorum. Yaşam boyu başarılar diliyorum.

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Lütfen Adınızı Yazın

Son Eklenen SEO Makaleleri

SEO Kriterleri ve 2020 Google Sıralama Faktörleri

Sürekli güncellenen arama motorlarının en önemli sıralama faktörleri. SEO kriterleri ve 2020 Google sıralama faktörleri Seocu.ORG farklıyla

SEO Metrikleri Takip Etmeniz Gereken 10 Önemli Metrik

Yaptığınız SEO çalışmalarının verimli olup olmadığını sürekli takip etmek gerekir. Peki hangi ölçümleri neden takip etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Backlink Nedir? Backlink Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO çalışmalarında geçmişte olduğu gibi vazgeçilmez bir şey varsa...

Coronavirus (COVID-19) Sebebiyle Google Konferansları Ertelendi

Bu Makaleyi Dinleyebilirsiniz Google, Web master Konferanslarını bu yılın sonuna...

En İyi 10 Arama Motoru

Dünyanın en iyi ve en popüler 10 arama motoru hangisidir? Google ve Bing'in yanı sıra, çok iyi bilinmeyen, ancak yine de günde milyonlarca arama sorgusu sunan başka arama motorları da vardır.

Site içi SEO (On Page SEO)

Site İçi SEO'nun Önemi ? Bildiğiniz gibi SEO çalışmaları site...

SEO İstatistikleri

SEO İstatistikleri - 2019 Güncel Bilgiler SEO istatistikleri nasıl bir...

SEO Sözlüğü

Seo Terimleri ve anlamlarını Seocu.ORG'ta bulabilirsiniz? SEO sözlüğü, sektörde duymanız muhtemel en sık SEO terimlerinin açıklamalarını kapsar.

SEO Firması

SEO bireysel ya da kurumsal olarak değişebilmektedir. Alacağınız hizmet ve bütçenize bağlı olarak en iyi SEO Firması seçimi nasıl olur?

Bot Nedir ? Arama Motoru Botları

Bot Nedir? Bot, su üstüne genelde bir kaç yolcuyu taşımaya...

Arama Motorlarının Tarihi - 1945'den Günümüze

Arama Motorlarının Tarihi Arama motoru denildiğinde aklımıza Google gelse de...

Google PageRank

Google PageRank Nedir? Google PageRank Nedir? Pagerank (PR) bir web...

Google Algoritma Güncellemeleri

Google Algoritma Güncellemeleri Google belli aralıklarda algoritmasında değişikliklere gider ve...

Negatif SEO Nedir ? Neden ve Nasıl Yapılır ?

Negatif SEO Saldırısı Google Penguen Güncellemesi'nden sonra Siyah Şapka SEO...

On-Page SEO (Site İçi SEO) ve Off-Page SEO (Site Dışı SEO)

On-Page SEO ve Off-Page SEO Web siteleri için yapılan SEO...

Google Haziran 2019 Çekirdek Güncellemesi

Haziran 2019 Çekirdek Güncellemesi Başladı Google, Haziran 2019 çekirdek güncellemesini...

Semalt Nedir ?

SEMALT Nedir? Semalt Nedir? Semalt.com adresinden ulaşabileceğiniz Semalt firması özellikle...

Bing Kuralları ve Bing SEO

Bing Web Yöneticisi Araçları Bildiğiniz gibi arama motoru sektöründe pazar...

Petabyte, Exabyte, Zettabyte, Yottabyte

Petabyte, Exabyte, Zettabyte, Yottabyte Ne Kadar Büyük? Kaliforniya Üniversitesi 2008...

Twitter Kodları - 2020

Twitter’da hesaplarınızı yönetirken çok uzun sürecek bazı işlemleri bir kaç kod ile toplu yapmak mümkündür. İşte size 2019 Twitter kodları. Seocu.ORG

Organik Trafik Nedir? Neden Organik Trafik?

Organik Trafik Bu SEO makalesinde SEO çalışmalarındaki hedefin neden arama...

Google SEO Kuralları

Web Yöneticileri İçin Google Kuralları Web Yöneticileri İçin Google Kuralları...

Siyah Şapka SEO (Black Hat SEO)

Siyah Şapka SEO Siyah Şapka SEO (Black Hat SEO) Nedir?...

Google İstatistikleri

Google İstatistikleri Google istatistikleri neden önemlidir? Google, tabiki arama motorlarının...