SEO Çeşitleri

Seocu Seo SEO Çeşitleri

SEO Çeşitleri (Yerel SEO - Uluslararası SEO)

SEO web sitelerinin organik arama sonuçlarında üst sıralarda çıkabilmesi için yapılan çalışmaların tümüdür. Aslında bazı ortak SEO çalışmaları dışında sitesinin hedef kitlesi, sektörü, hedef bölgesi ve site içeriğine bağlı olarak farklı çalışmalar yapılması gerekmektedir.

Arama motorlarının, kullanılan cihazların, kullanıcı davranışlarının sürekli gelişmesi sonucu dijital pazarlama ve daha sonrada SEO çalışmalarının da çeşitlenmesine sebep oldu. Klasik SEO çalışmaları halen işin temelini oluştursa da verimliliğin artması için planlamanın hedef bölge, hedef kitle ve sektöre göre yapılması şarttır.

Kullanıcı Tercihlerinin Değişimi

Ayrıca mobil cihazlar ve arama motorlarının akıllanması ile kullanıcı tercihlerinin zaman içinde değişikliğe uğraması aşağıdaki sonuçları ortaya çıkardı.

 • Mobil arama oranları yükseldi.
 • Asistan uygulamalarının (Siri, Google Asistan vb. gibi) kullanım oranlarının yükseldi.
 • Sesli arama oranları çok hızlı yükseldi ki aslında bu biraz da kuşak farkından kaynaklanıyor. Çocuklar ve Youtube bu konuda öncü
 • Video içerik aramasının her geçen gün artarak devam ediyor olması.
 • Arama motorlarının sunduğu harita hizmetlerinin kullanım oranlarının anlık trafik yoğunluğu gibi artılarından dolayı sürekli yükselmesi.
 • Kullanıcı davranışları değişmesi. (Dipnot: Aslında yeniden pazarlama çalışmaları gibi pazarlama teknikleri ile kullanıcıları değiştiren ve yönlendiren yine sistemin kendisi fakat kullanıcılar bunun farkına varmıyor.)

İşte böyle bir internet döneminde klasik SEO çalışmalarından verim almak eskiye göre çok daha zor. Bu sebeple SEO çalışmaları sadece trafik için değil, hedefe yönelik olmak zorundadır.

Farklı SEO Çeşitleri temelinde klasik SEO yatmaktadır. Klasik çalışmalar yapılıp devamın da planlanan stratejiye uygun çalışmalara geçilmesi gereklidir.

SEO Çeşitleri ve Kullanılan Teknikler

Yukarıdaki açıklamaların sonucunda SEO çeşitleri;

 • Yerel (Local) SEO
 • Genel SEO
 • Uluslararası (International) SEO
 • Mobil SEO

olarak çeşitlendirilebilir. Ayrıca SEO çalışmaları aşağıdaki 3 teknik kullanılarak yapılmaktadır.

Konuyu örneklerle anlatmak daha kolay olacak sanırım. Şöyle ki;

Yerel (Local SEO) SEO

İstanbul Bahçelievler ilçesinde yerel bir anahtarcının web sitesi için yapılacak SEO çalışmasında asıl hedef Bahçelievler ve belki çevre ilçeler olmalıdır. Daha fazla bölgeye erişmek için yapılacak SEO çalışmasına gerek yoktur. Çünkü bırakın başka ili, komşu ilçelerden bile gelen müşteri olmayacaktır. Başka ilçede oturan bir kullanıcı bu anahtarcının yakınlarında olursa belki ona erişip hizmet alacaktır.

Sadece belli bir şehir veya ilçe için yapılan işlemleri kapsayan SEO çalışmalarına yerel SEO denir.

Hatırlamadığım bir Google makalesinde bir işletme hizmet ve ürünlerini 8km çap içinde veriyorsa bu işletme yerel işletme olarak kabul ediliyor şeklinde okumuştum.

Genel SEO

Yukardaki anahtarcı farklı modellerde anahtar takımları satıyor ve sitesinden bu ürünlerinin tanıtımı hatta online satışını yapıyorsa bu durumda yapılması gereken SEO çalışması ülke çapında olmalıdır.

Tüm Türkiye'den ziyaretçileri çekebilmek için yapılan çalışmalara genel SEO çalışmaları olarak adlandırılabilir. Genel SEO, yerel SEO çalışmalarını da içinde barındırır.

Uluslararası (International) SEO

Ve diyelim ki bu anahtarcının anahtar ürettiği bir fabrikası var. Ürettiği ürünlerini dünyaya tanıtıp farklı ülke pazarlarına girip ihracat yapmayı planlıyorsa? İşte bu durumda hedef ülkeler dikkate alınarak o ülkelere göre çalışma yapılmalıdır. Çalışılacak ülkeler için genel kültürde dahil iyi bir ön hazırlık yapılmalıdır.

Örneğin Bahçe Şemsiyesi'nin İngilizce karşılığı Garden Umbrella'dır. Fakat bazı ülkeler Bahçe Şemsiyesi'ne "Patio Umbrella", bazıları "Outdoor Umbrella", başka bir grup ülke ise  "Garden Umbrella" demektedir. Diğer yandan bazı ülkelerde kırmızı renk yasaktır, bazı ülkelerde belli rakamlar uğursuz olarak anılmaktadır. Bu sebeple çalışma yapılacak ülke için ön çalışma gereklidir.

Tüm dünyayı, belli bir bölgeyi (Örn. Ortadoğu, Avrupa gibi) veya birden fazla ülkeyi kapsayan SEO çalışmalarına uluslararası SEO denir. Uluslararası SEO çalışmaları yerel ve genel SEO çalışmalarını da kapsamaktadır.

SEO Modelleri

İşte bu yukarıdaki örnekten yola çıkarsak aslında gerçek hayatta da 3 farklı SEO çalışması modeli oluşmuştur.

 • Yerel SEO (Local SEO)
 • Klasik SEO (Global SEO)
 • Uluslararası SEO (International SEO)

Yukarıdaki bu modellerin temelinde olması gereken bazı ortak çalışmalar vardır. Bunlar dışında kalan tüm çalışmalar ve içerikler hedef kitle, pazar yapısına göre değişmektedir. İlerleyen konularda SEO modellerine detaylı olarak bakacağız.

Sektörel SEO

Yukarıdaki hedef bölge dışında sektörlere göre yapılması gereken SEO çalışmaları da farklılık göstermektedir/göstermelidir. Bir blog sayfasına yapılanlar ile e-ticaret sitesine yapılması gereken çalışma aynı olamaz. Bu sebepledir ki bir çok SEO firması sitesinde hizmetlerimiz bölümünde E-Ticaret SEO Hizmeti veya Emlak Firması Seo Hizmeti gibi başlıklar açmıştır.

Yine aynı şekilde mobil SEO dediğimiz cihaza yönelik yapılan çalışmalarda bulunmaktadır.

Siyah SEO - Gri SEO - Anti SEO

Tavsiye edilmeyen hem etik hemde arama motoru kuralların dışında kalan SEO teknikleri vardır. Bunlar siyah (Black Hat) SEO, gri SEO ve Anti SEO'dur. En ağır Google cezalarının verildiği etik olmayan Siyah Şapka SEO asla tavsiye etmediğim ve işini hakkıyla yapan SEO uzmanlarının bulaşmadığı bir yoldur.

Arama motorlarının yapılan işlem konusunda tam anlamıyla bir açıklama getirmediği, etik olup olmadığı konusunda SEO uzmanları arasında tartışmaların yaşandığı tekniklere ise Gri Şapka SEO (Grey Hat SEO) denilmektedir.

Yukarıdaki bu 2 SEO tekniği kendi web sitesini hızlı bir şekilde Google'da 1. sıraya çıkarmak isteyen kişilerin uyguladığı tekniklerdir. Bunun dışında rakip sitelerin başarısını  düşürebilmek için uygulanan yani rakip sitenin SEO başarısını azaltmak, arama motorlarında sıra kaybetmesini sağlamak için yapılan Anti SEO veya diğer adıyla negatif SEO işlemleri vardır.

Negatif SEO, birinin sitenizin sıralamasına zarar vermek için yaptığı kötü niyetli işlemlere verilen isimdir. Negatif SEO, anti SEO veya anti SEO saldırısı olarakta adlandırılmaktadır. 

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Lütfen Adınızı Yazın

Son Eklenen SEO Makaleleri

SEO Kriterleri ve 2020 Google Sıralama Faktörleri

Sürekli güncellenen arama motorlarının en önemli sıralama faktörleri. SEO kriterleri ve 2020 Google sıralama faktörleri Seocu.ORG farklıyla

SEO Metrikleri Takip Etmeniz Gereken 10 Önemli Metrik

Yaptığınız SEO çalışmalarının verimli olup olmadığını sürekli takip etmek gerekir. Peki hangi ölçümleri neden takip etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Backlink Nedir? Backlink Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO çalışmalarında geçmişte olduğu gibi vazgeçilmez bir şey varsa...

Coronavirus (COVID-19) Sebebiyle Google Konferansları Ertelendi

Bu Makaleyi Dinleyebilirsiniz Google, Web master Konferanslarını bu yılın sonuna...

En İyi 10 Arama Motoru

Dünyanın en iyi ve en popüler 10 arama motoru hangisidir? Google ve Bing'in yanı sıra, çok iyi bilinmeyen, ancak yine de günde milyonlarca arama sorgusu sunan başka arama motorları da vardır.

Site içi SEO (On Page SEO)

Site İçi SEO'nun Önemi ? Bildiğiniz gibi SEO çalışmaları site...

SEO İstatistikleri

SEO İstatistikleri - 2019 Güncel Bilgiler SEO istatistikleri nasıl bir...

SEO Sözlüğü

Seo Terimleri ve anlamlarını Seocu.ORG'ta bulabilirsiniz? SEO sözlüğü, sektörde duymanız muhtemel en sık SEO terimlerinin açıklamalarını kapsar.

SEO Firması

SEO bireysel ya da kurumsal olarak değişebilmektedir. Alacağınız hizmet ve bütçenize bağlı olarak en iyi SEO Firması seçimi nasıl olur?

Bot Nedir ? Arama Motoru Botları

Bot Nedir? Bot, su üstüne genelde bir kaç yolcuyu taşımaya...

Arama Motorlarının Tarihi - 1945'den Günümüze

Arama Motorlarının Tarihi Arama motoru denildiğinde aklımıza Google gelse de...

Google PageRank

Google PageRank Nedir? Google PageRank Nedir? Pagerank (PR) bir web...

Google Algoritma Güncellemeleri

Google Algoritma Güncellemeleri Google belli aralıklarda algoritmasında değişikliklere gider ve...

Negatif SEO Nedir ? Neden ve Nasıl Yapılır ?

Negatif SEO Saldırısı Google Penguen Güncellemesi'nden sonra Siyah Şapka SEO...

On-Page SEO (Site İçi SEO) ve Off-Page SEO (Site Dışı SEO)

On-Page SEO ve Off-Page SEO Web siteleri için yapılan SEO...

Google Haziran 2019 Çekirdek Güncellemesi

Haziran 2019 Çekirdek Güncellemesi Başladı Google, Haziran 2019 çekirdek güncellemesini...

Semalt Nedir ?

SEMALT Nedir? Semalt Nedir? Semalt.com adresinden ulaşabileceğiniz Semalt firması özellikle...

Bing Kuralları ve Bing SEO

Bing Web Yöneticisi Araçları Bildiğiniz gibi arama motoru sektöründe pazar...

Petabyte, Exabyte, Zettabyte, Yottabyte

Petabyte, Exabyte, Zettabyte, Yottabyte Ne Kadar Büyük? Kaliforniya Üniversitesi 2008...

Twitter Kodları - 2020

Twitter’da hesaplarınızı yönetirken çok uzun sürecek bazı işlemleri bir kaç kod ile toplu yapmak mümkündür. İşte size 2019 Twitter kodları. Seocu.ORG

Organik Trafik Nedir? Neden Organik Trafik?

Organik Trafik Bu SEO makalesinde SEO çalışmalarındaki hedefin neden arama...

Google SEO Kuralları

Web Yöneticileri İçin Google Kuralları Web Yöneticileri İçin Google Kuralları...

Siyah Şapka SEO (Black Hat SEO)

Siyah Şapka SEO Siyah Şapka SEO (Black Hat SEO) Nedir?...

Google İstatistikleri

Google İstatistikleri Google istatistikleri neden önemlidir? Google, tabiki arama motorlarının...