SEM Nedir?

679

Search Engine Marketing kelimelerinin kısaltması olan SEM'i Türkçe'ye çevirdiğimiz de anlam olarak "arama motoru pazarlaması" gelmektedir. Özet olarak arama motorlarına belli bir ücret vererek arama sonuçlarında diğer sitelerin üzerinde çıkmanızın en basit yoludur.

Arama Motoru Pazarlaması (SEM) hem SEO (Arama motoru optimizasyonu) hem de ücretli arama reklamlarını kapsayan şemsiye terim olarak kullanılmaktaydı. Zamanla sektörün ve arama motoru endüstrisinin büyümesi, arama motoru pazarlamasının farklı bir iş dalı haline gelmesine sebep oldu. Bu yeni iş dalı SEM kısaltması ile tanımlandı.

Arama motoru dünyasında genellikle başarılı olabilmek için seo ve sem birlikte yapılan bir çalışmadır. Seo uzun süreçli ve sabır isteyen istemesine karşın SEM kısa zamanda faydası görülebilen bir işlemdir. SEM faaliyetleri sektörde farklı isimlerle de anılmaktadır. Bunun en bilineni Google reklamı'dır.

Eğer bir kişi yazışmasında veya konuşmasında aşağıdaki terimleri kullanıyorsa aslında bahsettiği ana konu SEM'dir.

Ücretli arama ağı reklamları
Ücretli arama ağı reklamcılığı
PPC (Tıklama başına ödeme)
PPC (Arama başına ödeme) - bazı reklamlar, özellikle mobil arama kullanıcılarına sunulanlar, bir akıllı telefondan doğrudan telefon araması yapılması durumunda bu aramayı tıklama olarak kabul edip reklam verenden ödeme alır.
TBM (Tıklama başı maliyet)
BGBM (Bin gösterim başı maliyet)

Çoğu arama motoru reklama tıklama veya arama yapılması sonucunda ücret alır ancak görüntülü reklamlarda BGBM daha sık kullanılan bir seçenektir. BGBM, yani reklamın 1000 kez gösterilmesi sonucunda ücret ödenmesidir.

Yeni Başlayanlar İçin SEM

Google AdWords, pek çok yönden lider ve reklam verenler tarafından en çok kullanılan en popüler ücretli arama platformudur. Google Adwords artık Google Ads adıyla hizmet vermektedir. Google'dan sonra Yahoo reklamlarının da büyük bölümünü sunan Bing Ads gelmektedir. Ülkemizde popülerliği sebebiyle ücretli arama reklamları denince aklımıza Google gelmektedir.

Arama motorları dışında ücretli reklamlar büyük sosyal ağ sitelerinde de kullanılmaktadır.

Ücretli arama motoru reklamları hakkında detaylı bilgileri aşağıdaki ana başlıklarda bulabilirsiniz.

  • Google Ads
  • Bing Ads
  • Yahoo Ads
  • Yandex Ads

Yukarıdaki platformların hepsi kendi web sitelerinde de kullanıcılar için eğitici bir çok ders ve eğitim materyali sunmaktadır.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Lütfen Adınızı Yazın