Negatif SEO Nedir ? Neden ve Nasıl Yapılır ?

Seocu Seo Negatif SEO Nedir ? Neden ve Nasıl Yapılır ?

Negatif SEO Saldırısı

Google Penguen Güncellemesi'nden sonra Siyah Şapka SEO tekniklerini kullanan sitelerin çoğuna sert cezalar verdi. Fakat farkında olmadan Google Penguen Güncellemesi "Negatif SEO Saldırısı" denilen bir açığıda ortaya çıkarttı.

Kötü niyetli rakipleriniz siyah şapka SEO tekniklerini sizin adınıza kullanırsa? En basiti spam backlink paketleri alıp 1 günde sizin adınıza binlerce çöp backlink alsa? İşte sizin haberiniz bile olmadan yapılan bu saldırılara Negatif SEO Saldırısı denilmektedir. Biraz daha detaya girmek gerekirse...

Negatif SEO Nedir ?

Genel olarak Negatif SEO, birinin sitenizin sıralamasına zarar vermek için yaptığı kötü niyetli işlemlere verilen isimdir. Negatif SEO, anti SEO veya anti SEO saldırısı olarakta adlandırılmaktadır. Burada asıl amaç negatif SEO saldırısı yapılan sitenin SEO gücünün düşürülmesi, Google tarafından ceza almasını sağlamaktır. Bunu sağlamanın en kolay yolu tabiki Black Hat SEO teknikleridir. Negatif SEO tekniklerinin en başında gelen kötü linkler sizin kontrolünüz dışında gerçekleştiğinden bu durumu fark etmek ve bununla baş etmek oldukça zordur. Ayrıca Negatif SEO tekniklerinde sitenin görüntüsü etkilenmediği asıl değişimin Google sıralamaları ve bot ziyaretlerin artmasında gözlemlenir.

Negatif SEO konusu Siyah Şapka SEO (Black Hat SEO) ile karıştırılmaktadır. Bu normaldir çünkü iki türlüde uygulanan işlemler neredeyse aynıdır. Aralarındaki fark siyah şapka SEO teknikleri site sahipleri veya SEO çalışmasını yapan kişiler tarafından çalışma yapılan site için bilinçli olarak uygulanır. Negatif SEO'da ise aynı işlemler rakip siteler için yapılır ve yapılan site sahibinin bundan genelde haberi bile olmaz.

Negatif SEO Saldırısı Neden Yapılır?

Bu durumlarla karşılaşan kişiler genelde rakiplerinden şüphelense bile aslında negatif SEO bilgisayar korsanlarının sebepsiz ve rastgele saldırıları bile olabilmektedir. Negatif SEO saldırıları genel anlamda bir web sitesini sabote etmek veya sadece eğlence amacı ile yapılabilmektedir. Öyle ki bu konuda yapacağınız ufak bir araştırmada bile bu işi yapabilecek bir çok kişi bulabilirsiniz. İster inanın ister inanmayın kasıtsız bir Negatif SEO saldırısı yapacak çalışan ve hatta kiralanmış SEO ajansları bile bulmak mümkündür.

Bu konuda kötü düşünmek istemesek bile çalıştığı SEO firması ile sözleşmesini fes eden firmaların bir çoğu sözleşme feshinden sonra eski çalıştığı firmanın negatif SEO saldırılarına bile maruz kalabilmektedir.

Negatif SEO Ne Kadar Yaygın?

Anti-SEO
Anti-SEO

Öncelikle yukarıda anlattığım gibi negatif SEO denilen konunun oluşma sebebi tabiki Google Penguen güncellemesidir. Yani sorunu istemese de Google ortaya çıkarmıştır diyebiliriz. Buna karşın Google negatif SEO’ya karşı çalışmalar yaparak bunu zorlaştırmayada çalışmaktadır. Diğer yandan kolay gibi gözükse bile negatif SEO çalışması için önemli miktarda zaman, yetenek ve kaynak ihtiyacı gereklidir. Ayrıca negatif SEO yapılan sitenin yöneticisi bu konularda bilgi sahibi ise yapılan işlemlerin tümü kolay bir şekilde püskürtülecektir. Bu gibi sebeplerden dolayıdır ki aslında negatif SEO çok fazla yapılan bir şey değildir.

Yalnız yaygın olarak doğaçlama gelişen olaylar bir çok kişi tarafından negatif SEO olarak algılanabilmektedir. Örnek günde 3-5 kötü ve kalitesiz backlink alınması negatif SEO değildir. Aksine bir kaç gün içinde 100-200 ve üzeri kalitesiz backlink almak (eğer siz bir hata yapmadıysanız) işte o zaman konuyu ciddiye almalısınız.

Ayrıca yukarıda bahsettiğim gibi Google site sahiplerini bu tarz saldırılardan korumak için zaman içinde oluşan kalitesiz ve gereksiz gördüğü bağlantıları görmezden gelmektedir. Yani zaman içinde oluşan kalitesiz backlinkler yüzünden Google tarafından bir ceza almazsınız. Çünkü web siteleri büyüdükçe rastgele alınan backlinklerin oluşacağını Google sizden benden daha iyi biliyor. Bu Google'ın negatif SEO'yu zorlaştırma çalışmalarından biridir.

İyi bir seocu asla bu gibi etik olmayan davranışlar içine girmez. Konusunda gerçek uzman olan bir Seocu yaptığı çalışmalarda her zaman Beyaz Şapka SEO tekniklerini uygular.

Negatif SEO Nasıl Yapılır ?

Negatif SEO saldırıları, normal SEO çalışmaları gibi On-Page yani site içi SEO veya Off-Page SEO yani site dışı şeklinde gruplanmıştır. Ancak site dışı negatif SEO yapması kolay olduğundan dolayı en çok tercih edilen yoldur. Negatif site dışı SEO saldırıları sizin bilginiz dışında yapılan işlemlerdir. Bunlar;

 • Linkleme (Spam Backlink)
 • Telif Hakkı Şikayetleri
 • Kopya Siteler Oluşturma
 • Rahatsız Edici İçerikler
 • Hacklink ve Gizli Link
 • Siteye Virüs Bulaştırma
 • DDOS Saldırıları
 • Sahte Reklam Tıklamaları
 • Sahte Tıklamalar
 • Adsense Kapattırma
 • Sahte Sosyal Medya Linkleri
 • Hemen Çıkma Oranını Düşürme

Linkleme (Spam Backlink)

Google'ın en sevdiği ve hiç sevmediği konu backlinklerdir. Backlinkleri sevmesinin nedeni bir sitenin kalitesini anlamasına yardımcı olmasıdır. Sevmemesinin nedeni ise bunu bir açık olarak düşünen Seocu'ların kalitesiz ve organik olmayan yüzlerce hatta binlerce backlink ile web sitelerini yükseltmeye çalışmalarıdır.

Kalitesiz ve organik gelişmeyen backlinkler, sosyal imleme işlemleri, yüzlerce forumda tanıtım yazılarının yayınlanması Google Penguen Güncellemesi sonrasında faydadan çok zarar veren işlemler oldu. Çünkü amaç Google'ı kandırmaktan başka bir şey değil ve oyunun kurallarını belirleyen Google iken O'onu kandırmaya çalışmak nedir ki?

İyi bir SEO uzmanı bu konuyu çok iyi bilir ve oyunu kurallarına göre oynar. Çünkü bu işlemler kısa sürede faydalı oluyormuş gibi gözükse bile beklenmedik bir anda web sitesinin Google arama sonuçlarından tamamen kaldırılmasına kadar gidebilecek risklere sahiptir. Üstelik bu etik değildir. Peki SEO'ya zarar veren bu uygulamayı kendimiz için değil rakiplerimiz için kullanırsak?

Cevap çok basit kısa süre sonra bu site Google yapay zekası tarafından algılanır ve gerekli yaptırımlarla karşı karşıya gelir. Bu negatif SEO saldırısı rakibi geçmek için değil rakibi geriletmek için yapılan bir işlemdir. Negatif SEO saldırısı yapmak isteyen kişiler spam backlinler için kendi link sitelerini kurabileceği gibi hazır backlink paketleri satın alarak bunları yapabilir. Eğer rakip site sahibi istatistiklerini sürekli takip etmiyorsa olayın farkına bile varmaz.

Telif Hakkı Şikayetleri

Genel olarak karışık bir durum olsada Google'ın aslında kendini de korumak için dikkat ettiği bir durumdur. Bir kişi Google'a sitenizdeki bir görselin veya makalenin kendisine ait olduğunu şikayet eder ve bunu dikkate alan Google inceleme süresince sayfanızı neredeyse 10 gün serp sonuçlarından çıkarır. Tabi ki şikayette bulunan kişi inceleme sonunda haksız bulunacaktır ama düşünsenize büyük bir kampanyanızın ortasında başınıza bu geldi...

Kopya Siteler Oluşturma

Sizin sitenizin içerikleri kopyala yapıştır yapılarak bir çok benzer kopya site oluşturulur. Aynı içeriğe sahip birden fazla farklı web sitesi Google için bir manipülasyon girişimi olarak düşünülür ve siteniz serp sonuçlarında gerilemeye başlar. Bu zaman ve iyi bir planlama gerektiren bir çalışma olduğundan pek fazla kullanılmaz.

Rahatsız Edici Yanıltıcı İçerikler

Bu aslında en kolay işlemlerden biridir. En basit örneği Şikayet Var sitesine girilir sanki rakip siteden hizmet veya ürün almış gibi kötüleyici yorumlar yazmaktır. Buna benzer şekilde en çok kullanılan rahatsız edici yanıltıcı içerikler Google işletme yorumlarıdır. Bunun bir üst versiyonu ise aynı spam backlink taktiği gibi sizin için forum sitelerinde yapılan yanıltıcı yorumlar ve başlıkların açılmasıdır.

Bu durumla karşılaştığınızda yorumların yayınlandığı sitelerden bu içeriklerin kaldırılmasını isteyebilirsiniz. Forum site sahipleri genelde bu durumlarda sizleri kırmazlar ve yayınları kaldırırlar. Kaldırmayanlar için biraz daha ciddi işlemler yapmak gerekebilir. Örneğin bir avukat tarafından yazılmış uyarı metni gibi.

Hacklink ve Gizli Link

Yine sizden habersiz yapılan işlemlerden bir taneside hacklinktir. Bu arama motorları tarafından hiç sevilmeyen bir işlemdir ve size zarar vermek isteyen kişiler sizin adınıza yapacakları hacklink çalışmaları sonrasında sizi Google'a şikayet ederek ağır cezalar almanıza sebep olabilirler.

Diğer bir uygulamada sitenize ele geçirerek sitenize gizli linkler ekleyerek SEO çalışmalarınıza zarar verilmeye çalışılabilir.

Siteye Virüs Bulaştırma

Siteye Virüs Bulaştırma
Siteye Virüs Bulaştırma

Siteye virüs bulaştırma işlemleri farklı yollarla ile yapılabilen bir işlemdir. Özellikle web sitesinde kullanılan querystring isteklerinin adres satırından alınması, onaylanmadan yorumların siteye eklenmesi vs gibi güvenlik açıkları sayesinde bir çok web sitesine virüs veya trojen bulaştırılabilir.

Bir web sitesine virus veya trojen bulaşması durumunda Google veya Bing site yöneticisi (Search Console) sayfalarından site sahibine bildirir. Bildiriden sonra site sahibinin bu sorunu çözmesi için kısa bir süre tanınır. Bu süre içinde Google'daki yerinizde değişim olmaz ancak arama sonuç sayfalarında bu site kötü yazılım içerir şeklinde bir uyarı gösterir ve direkt girilmesini engeller. Eğer site sahibi olarak gerekli düzenlemeleri yapmazsanız siteniz arama sonuçlarından kaldırılır.

Not: WordPress siteleri için piyasada bulunan ücretli temaların warez sürümlerinin neredeyse tamamı virüs enjekte edilmiş veya kodlarında açık olan temalardır.

DDoS Saldırıları

DDos Saldırıları
DDos Saldırıları ile sitelere erişimi engelleme veya site hızını düşürme

DDoS saldırıları özet olarak web sitenizin kaldırabileceği ziyaretçi/trafik yükünden daha fazla istek olması durumudur. Örnek kullandığınız hosting'e bağlı olarak siteniz anlık 100 kişi kaldırabilecek kapasitedeyken sitenize 1000 kişi gelirse siteniz bu 1000 kişinin isteğini karşılayamayacak ve açılmayacaktır. Çok detaylı bir işlem olmasına karşın basitçe anlatmayı tercih ettim. Sitenizin açılmaması arama motoru botlarının da isteklerine cevap verememesi anlamına gelmektedir. Bir kaç kez kapınıza gelen bot kapının her seferinde kapalı olması durumunda bir daha gelmeyecek ve siteniz arama motoru sonuçlarından çıkarılacaktır.

Ayrıca bu DDos atakları ile siteniz kullanıma tamamen kapatılmak yerine yavaşlatılabilir. SEO için site hızının ne kadar önemli olduğunu bildiğimize göre sitedeki yavaşlamada SEO açısından zararlı bir etki yaratacaktır. (Bknz. Site Hızı Arttırma)

DDos saldırıları günümüzde büyük ölçekli olduğunda işe yarayan saldırılardır. Çünkü hackerlar zombi denilen daha önceden ele geçirdikleri binlerce bilgisayar ile bu işlemleri yaparlar. Ele geçirilen bilgisayar sahiplerinin bundan haberi bile olmaz.

Ayrıca DDos saldırıları veya DDoS atakları genelde büyük finans, sosyal medya, forum, bahis veya casino sektörlerindeki sitelere yapılır. Büyük çaplı saldırılar büyük organizasyonlar gerektirmektedir. Bu tarz bir saldırıya maruz kaldığınızı düşünürseniz hosting firmanız ile irtibata geçmenizde fayda vardır.

Sahte Reklam Tıklamaları

Günümüz reklam platformları sahte tıklamaları anlamakta oldukça başarılı olsa bile rakiplerinin reklam bütçesini biran önce bitirmek isteyen kişilerin en sık yaptığı işlemlerden biridir. 1 kişi benim reklamlarıma sürekli tıklasa ne olur diye düşünebilirsiniz. Fakat bu işlemin grup halinde yapıldığını düşünürsek 6-7 farklı bölgedeki kişinin günde 4-5 kez reklamınıza tıklaması demek özellikle orta ölçekli işletmeler için müşteri ve maddi kayıp anlamına gelecektir.

Sahte Tıklamalar

Yukarıdaki sahte reklam tıklama işlemindeki grubun reklamlardan dışında sizin değil sizin altınızdaki siteye sahte tıklamalar yapması şeklinde olan işlemdir. Bu durumunda altınızda yer alan sitelerin sizi geçmesi kaçınılmaz olacaktır. Bu işlem aranma hacmi çok yüksek kelimelerde büyük gruplar gerektireceğinden etkili olmaz ve kullanılmaz. Fakat başarılı olduğunuz günlük 50-100 aranma hacmi olan kelimelerde sitenizin sıra kaybetmesinde oldukça etkili olacaktır.

Adsense Kapattırma

Eğer negatif SEO yapılacak hedef site Google Adsense kullanıyorsa yayınlanan reklamlara sürekli tıklanarak geçersiz tıklamalar ile Adsense hesabının kapatılması sağlanmaya çalışılmaktadır.

Sahte Sosyal Medya Linkleri

Bu negatif SEO yönetiminde Facebook, Twitter gibi Google'ın dikkate aldığı sosyal medya sitelerinde sizin adınıza bir çok sahte hesap açılır. Bu hesaplardan sizinle alakalı olmayan Google site kuralları ve genel toplum kurallarına aykırı ve tıklandığında sizin sitenize giden genelde +18, crack, warez tarzı paylaşımlar yapılır. Google botları bu paylaşımları okuyup dikkate aldığından bu işlemleri sizin yaptığınız siyah şapka seo tekniği sanıp sitenize yaptırımlarda bulunabilecektir.

Hemen Çıkma Oranını Düşürme

Hemen çıkma oranı Google sıralama faktörleri içindedir ve bunu bilen kişiler rakip sitelerin hemen çıkma oranını düşürmek için bir grup çalışması yapabilirler. Aslında işleyiş oldukça kolaydır. Eskiden botlarla yapılan bu işlem günümüz de Google'ın botları kolay bir şekilde anlayabilmesinden dolayı gerçek kişiler ile gerçekleştirilmektedir. 6-7 farklı lokasyonda bulunan kişi Google'a girip hedef sitenin başarılı olduğu anahtar kelimede arama yapar ve siteye tıklar ardından browserin geri tuşuna basar ve farklı sitelere gider. Bu işlemin her gün 2-3 kez tekrarlanması bir süre sonra hedef sitenin sıralamadaki yerini kaybetmesine sebep olmaktadır. Bu işlem yine aranma hacmi çok yüksek kelimelerde pek faydalı olmayacak bir şeydir. Ancak aylık 1500-2000 aranma hacmine sahip kelimelerde işe yaramaktadır.

Negatif SEO'dan Nasıl Korunulur?

Yukarıda bahsettiğimiz negatif SEO tekniklerinin bir çoğundan korunmak için değişik yollar mevcuttur. Bing ve Google gibi büyük arama motorlarıda bu konunun ciddiyetinin farkında oldukları için web master ve seocu arkadaşlara yardımcı olmak adına kendilerini geliştirip web master ve seocu arkadaşların yanında yer almaktadırlar.

Özellikle en çok yapılan teknik olan başlarının sizden habersiz kalitesiz sitelerden backlink alarak sitenizin değerini düşürmesinin önüne geçmek için Google Search Console'da bulunan "Disavow links" aracını kullanabilirsiniz. Bu araç ile sitenize gelen kalitesiz backlinkleri ve bu kalitesiz linklerin sizinle alakasının olmadığını Google'a bildirebilirsiniz.

Eğer siteniz bir hacker saldırısına maruz kalmışsa Search Console'un Manuel İşlemler veya Güvenlik Sorunları bölümlerine giderek ve Google'ın sitenizin saldırıya uğradığını tespit ettiği URL'leri inceleyebilirsiniz. Bu adreslerde bir hata görmüyorsanız "Gizleme" tekniği kullanılmış olabilir. Sitenizde "Gizleme" olup olmadığını kontrol için "Saldırıya Uğramış Sitelere İlişkin Sorun Giderici" kullanın.

Negatif SEO'dan nasıl korunulur? Mutlaka aşağıdaki başlıkları dikkate almalısınız.

 • Sitenizin içeriklerini düzenli olarak takip etmelisiniz.
 • Sitenizi Google Search Console ve Bing Webmasters Tools'a ekleyip belli aralıklarla bu araçlardaki raporları inceleyiniz. Bir çok site sorununu bu araçlardan takip edebilirsiniz.
 • Her gün istatistikleri incelemeye vaktiniz olmuyorsa Analytics raporlarınızı günlük mail ile alın. Hemen çıkma oranları, açılış sayfaları gibi raporları bu mail raporlarına eklemeyi unutmayınız.
 • Sitenizin güvenlik kontrollerini düzenli olarak yapmalısınız.
 • Sitenizin hız testlerini düzenli olarak yapmalısınız. WordPress ve warez tema kullanıyorsanız ilk fırsatta orjinal ücretli bir temaya geçiş yapmalısınız.
 • Sitenize erişilememesi gibi durumlarda uyarı maili atan araçlardan sizin için uygun olanları kullanabilirsiniz.
 • Sitenizin içeriklerini siz hazırlamıyorsanız mutlaka kopya içerik araştırmaları yapmalısınız.
 • Sitenizden çıkan linkleri düzenli olarak kontrol ediniz.
 • Sosyal medya izleme araçları ile sosyal medyada web sitenizin takibi yapmaya çalışın.
 • Siteniz içindeki yönetici girişlerinde kullandığınız şifrelerin güçlü ve tahmin edilmesi zor olan kombinasyonlardan oluşturmaya dikkat etmelisiniz.

SONUÇ

Makaleye başladığımda belirttiğim gibi negatif SEO saldırıları aslında siyah şapka SEO tekniklerinin rakip siteler için uygulanmasıdır. Özellikle Google ve Bing bu konuda web master ve seocu arkadaşların yanında olduğundan dolayı bu ataklar ve saldırılar eskisi kadar sık olmamakla beraber SEO açısından asıl zararı verenler işi bilmeyen SEO uzmanları ve site sahiplerinin kendileridir.

Yorumlarınız benim için çok değerli. Sormak istediğiniz sorularınız, makalede eklemeyi unuttuğumu düşündüğünüz bölümler için zaman ayırıp yorum yapmanızı rica ediyorum. Unutmayın bilgi paylaştıkça çoğalır.

SEO (Search Engine Optimization) hakkında güncel SEO makalelerimi okumak için SEO sayfamı hemen ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Lütfen Adınızı Yazın

Son Eklenen SEO Makaleleri

SEO Kriterleri ve 2020 Google Sıralama Faktörleri

Sürekli güncellenen arama motorlarının en önemli sıralama faktörleri. SEO kriterleri ve 2020 Google sıralama faktörleri Seocu.ORG farklıyla

SEO Metrikleri Takip Etmeniz Gereken 10 Önemli Metrik

Yaptığınız SEO çalışmalarının verimli olup olmadığını sürekli takip etmek gerekir. Peki hangi ölçümleri neden takip etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Backlink Nedir? Backlink Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO çalışmalarında geçmişte olduğu gibi vazgeçilmez bir şey varsa...

Coronavirus (COVID-19) Sebebiyle Google Konferansları Ertelendi

Bu Makaleyi Dinleyebilirsiniz Google, Web master Konferanslarını bu yılın sonuna...

En İyi 10 Arama Motoru

Dünyanın en iyi ve en popüler 10 arama motoru hangisidir? Google ve Bing'in yanı sıra, çok iyi bilinmeyen, ancak yine de günde milyonlarca arama sorgusu sunan başka arama motorları da vardır.

Site içi SEO (On Page SEO)

Site İçi SEO'nun Önemi ? Bildiğiniz gibi SEO çalışmaları site...

SEO İstatistikleri

SEO İstatistikleri - 2019 Güncel Bilgiler SEO istatistikleri nasıl bir...

SEO Sözlüğü

Seo Terimleri ve anlamlarını Seocu.ORG'ta bulabilirsiniz? SEO sözlüğü, sektörde duymanız muhtemel en sık SEO terimlerinin açıklamalarını kapsar.

SEO Firması

SEO bireysel ya da kurumsal olarak değişebilmektedir. Alacağınız hizmet ve bütçenize bağlı olarak en iyi SEO Firması seçimi nasıl olur?

Bot Nedir ? Arama Motoru Botları

Bot Nedir? Bot, su üstüne genelde bir kaç yolcuyu taşımaya...

Arama Motorlarının Tarihi - 1945'den Günümüze

Arama Motorlarının Tarihi Arama motoru denildiğinde aklımıza Google gelse de...

Google PageRank

Google PageRank Nedir? Google PageRank Nedir? Pagerank (PR) bir web...

Google Algoritma Güncellemeleri

Google Algoritma Güncellemeleri Google belli aralıklarda algoritmasında değişikliklere gider ve...

Negatif SEO Nedir ? Neden ve Nasıl Yapılır ?

Negatif SEO Saldırısı Google Penguen Güncellemesi'nden sonra Siyah Şapka SEO...

On-Page SEO (Site İçi SEO) ve Off-Page SEO (Site Dışı SEO)

On-Page SEO ve Off-Page SEO Web siteleri için yapılan SEO...

Google Haziran 2019 Çekirdek Güncellemesi

Haziran 2019 Çekirdek Güncellemesi Başladı Google, Haziran 2019 çekirdek güncellemesini...

Semalt Nedir ?

SEMALT Nedir? Semalt Nedir? Semalt.com adresinden ulaşabileceğiniz Semalt firması özellikle...

Bing Kuralları ve Bing SEO

Bing Web Yöneticisi Araçları Bildiğiniz gibi arama motoru sektöründe pazar...

Petabyte, Exabyte, Zettabyte, Yottabyte

Petabyte, Exabyte, Zettabyte, Yottabyte Ne Kadar Büyük? Kaliforniya Üniversitesi 2008...

Twitter Kodları - 2020

Twitter’da hesaplarınızı yönetirken çok uzun sürecek bazı işlemleri bir kaç kod ile toplu yapmak mümkündür. İşte size 2019 Twitter kodları. Seocu.ORG

Organik Trafik Nedir? Neden Organik Trafik?

Organik Trafik Bu SEO makalesinde SEO çalışmalarındaki hedefin neden arama...

Google SEO Kuralları

Web Yöneticileri İçin Google Kuralları Web Yöneticileri İçin Google Kuralları...

Siyah Şapka SEO (Black Hat SEO)

Siyah Şapka SEO Siyah Şapka SEO (Black Hat SEO) Nedir?...

Google İstatistikleri

Google İstatistikleri Google istatistikleri neden önemlidir? Google, tabiki arama motorlarının...