Neden SEO Yaptırılmalı ?

Seocu Seo Uluslararası Seo Neden SEO Yaptırılmalı ?

SEO'ya İhtiyaç Nasıl Başladı?

Bir önceki konuda SEO'nun başlangıcı ve o dönemlerde ilk sırada çıkmanın ne kadar kolay olduğundan bahsettim. Fakat zamanla gelişen kodlama teknikleri, işletmelerin interneti keşfetmesi, Google'ın sadece bir arama kutusu ile gelip dünyayı ele geçirmesi ve en önemlisi ekonominin yerelden çıkıp küreselleşmesinin getirdiği rekabet zorunluluğu paralelinde web sitelerini çok önemli bir yere getirdi.

Web sitesinin içeriği, konusu ne olursa olsun önemli olan sitenin aldığı kaliteli trafik, ziyaretçi sayısıdır. Web sitelerinin trafik kaynakları arama motorları, sosyal ağlar, direkt girişler gibi farklı yollar olsa da asıl trafik kaynağı arama motorlarıdır. Çünkü internet kullanıcıları aradıkları her hangi bir şeyi bulmak için başvurdukları ilk yol arama motorlarıdır. [Arama Motorları Nedir? Nasıl Çalışır?]

Büyük küçük bir çok arama motoru vardır. Bunlar içinde Google, Bing, Yandex, Yahoo, DuckDuckGo vs en çok bilinen arama motorlarıdır.  Fakat bizi en çok sektörün lideri olan Google ilgilendirmektedir. Çünkü internet kullanıcılarının büyük çoğunluğu aramalarını Google üzerinde yapıyor. Burada neden Google diye uzun uzun anlatmayacağım. [Google Nedir? Google Bot Nasıl Çalışır? ve Daha Fazlası]

Eskiden Google botları web sitelerini ziyaret eder ve web sitelerini anlamaya çalışırdı ama bunun bir kısır döngü olduğunu ve milyarlarca siteyi anlamaya çalışmanın gereksiz olduğunu anladıkları gün şuna karar verdiler.

"Biz web sitelerini anlamaya çalışmak zorunda değiliz! Onlar bizi anlamalı."

Sektörünün lideri olarak bunu söyleyecekleri güce ve rahatlığa sahiptiler. Zaten bu gücü kullanarak çok rahat şekilde oyunun kurallarını da belirlediler. "Top benim, istersem oynatırım istemezsem oynatmam!"

Google'ın ilk kuralları basitti fakat zamanla site sahipleri tarafından bu kuralların manipüle edilmesi kuralların sertleşmesine, değişmesine ve günümüzde kuralların gizlenmesine kadar gitti... Günümüz konuşulan seo kurallarının büyük kısmı tahmini verilere ve analizlere dayanmaktadır.

Neden SEO ?

Genelde site sahipleri SEO’yu önemsemez diiii, ancak günümüzde gerçekten bir ihtiyaç olduğu kabul edilmiştir. Peki Neden SEO yapılmalı? Bir kaç başlıkta bunu anlatmaya çalışayım.

Bir SEO uzmanı yaptığı işi neden yapması gerektiğini çok iyi bilmelidir. Bir kişi "Neden Seo Yaptırmalıyım?" diye sorduğunda ona verebileceğiniz en basit cevaplar aşağıdadır.

1- Reklam Giderlerinin Düşürülmesi

Bu konudaki en büyük yanılgı ve bir çok kişinin ilk düşüncesi "SEO'ya harcadığım para yerine reklam veririm daha iyi" dir. Aslında bilinmeyen bir şey varsa SEO'ya en çok yatırımı yapanlar düzenli olarak reklam verenlerdir. Zaten reklam veriyorsun neden SEO'ya ihtiyaç duyuyorsun ki? Çünkü özellikle Google ADS reklamlarında reklam kelimelerinde tıklama başı ödenen ücretlerlerin hesaplanmasında bir çarpan olan "Kalite Puanı" tamamen site içeriği ile alakalıdır.

Basit bir örnek ile anlatayım; Kitapçısınız ve "kitap" aramasında organik sıranız 3.-4. sayfalarda diyelim.

Google Ads ile reklam verdiniz ve yer olarak ana sayfa organik aramaların üstünü hedeflediniz. Bu durumda tıklama başı ödeyeceğiniz ücret 4-5TL aralığında olacaktır ki reklamınız arama sonucunda listelenebilsin. Aylık reklam harcaması olarak ayırdığınız bütçe 5000TL olduğunda web sitenize reklam ile gelecek ziyaretçi sayısı en fazla 1000 kişi olacaktır.

Fakat siteniz organik arama sonuçlarında ilk sayfada olsaydı tıklama başı 0,50 kr-1TL aralığında bile çıkabilir. Yani aynı bütçe ile neredeyse 5 kat daha fazla ziyaretçi elde edebilirsiniz.

NOT: Reklam vermeyin demek istemiyorum. SEO sayesinde reklam bütçenizi zaman içinde düşürebileceğinizi veya aynı bütçe ile çok fazla geri dönüşüm alabileceğinizi anlatmaya çalıştım. Unutmayın ki dijital pazarlamada SEO ve SEM birbirinden ayrılmaz parçalardır.

SEO ve SEM’in birlikte yapılması durumunda site trafiğinde +%25, satışlarda ise +%27 artış sağlamaktadır. Detaylar için “​2019 Seo istatistikleri” makalemi inceleyebilirsiniz.

2- İnternette Kalıcı Hale Gelirsiniz

SEO yani arama motoru optimizasyonu için yapılan çalışmalardaki her işlem web sitelerinin yükselmesini hedefleyen işlemlerdir. Bu işlemler sonucunda gelinen sıralama sonuçları uzun süre korunup kalıcı olmaktadır. Tabi burada spam veya yasal olmayan işlemlerin yapılmadığını varsayıyorum. Rekabetin düşük olduğu bir sektörde iseniz yeriniz çok daha uzun süre sabit kalacaktır.

3- Rakipleriniz SEO Yapmıyor Mu?

İnternet bir çok konu gibi ticareti de fazlasıyla kolaylaştırdı. Öyle ki oturduğumuz yerde dilini bilmediğimiz tanımadığımız dünyanın öbür ucundaki birinden alışveriş yapabiliyoruz. Ülkemizde de bu şekilde değil mi? Sektörünüz ne olursa olsun müşterilerin büyük çoğunluğu internette ve aradıklarını buldukları en büyük kaynak arama motorları…

Bunu bilen sadece siz değilsiniz tabiki rakipleriniz de bunu biliyor ve sizin gibi onlarda büyümek için çalışıyor. Rakipleriniz SEO yapıyorsa sizde yapmak zorundasınız!

SEO yani arama motoru optimizasyonu yaparak hedeflediğiniz şey aslında üst sıralarda çıkmak değil rakiplerinizin üstünde çıkmaktır. Eğer rakipleriniz SEO çalışmaları yapıyorsa ve siz yapmıyorsanız ürünleriniz veya sunduğunuz hizmet ne kadar kaliteli olursa olsun sonunuz internet okyanusunda boğulmak olacaktır.

4- Arama Motorları Her Gün Gelişiyor Güncelleniyor

Bir çok farklı arama motoru olsa da sektörün lideri Google’dır ve Google liderliğini korumak için en fazla çalışması gereken arama motorudur. Bunu çok iyi bildiği için sürekli güncelleniyor ve arka planda yenileniyor. Google ile birlikte sizinde güncellenip yeniliklere ayak uydurmanız gerekiyor. Örneğin şu an Google’ın 200 den fazla kriteri kontrol ettiğini tahmin ediyoruz. Bu arama motoru gelişimine ayak uydurmak tabiki de zor olacak ama buna ayak uydurmak zorundasınız.

Özet olarak web siteleri aşağıdaki sebeplerden seo yaptırmalıdır;

  • Google'ın belirlediği kuralların sayısının artması
  • Google sonuçlarının kalitesinin artması (Günümüzde neredeyse 2. sayfaya geçen internet kullanıcısı kalmadı)
  • Internetteki rekabetin artması ve yukarıdaki madde birleşince Google'da ilk sayfaya gelmenin çok değerli olması
  • Reklam harcaması yapılmasının kabul edilebilir ama sürekli olmasının kabul edilemez olması
  • Sosyal medyanın yükselişi gibi etkenler

Bununla birlikte SEO'ya yatırım yapmak diğer pazarlama ve tanıtım türlerine kıyasla olağanüstü bir getiri oranına sahip olabilir. Çünkü insanlar ihtiyaçlarını arıyor. Bu gibi sebepler web sitelerinin SEO yapma ihtiyaçlarının başında gelmektedir.

Önceki İçerikGoogle Nedir?
Sonraki İçerikGoogle'ın Anatomisi

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Lütfen Adınızı Yazın

Son Eklenen SEO Makaleleri

SEO Kriterleri ve 2020 Google Sıralama Faktörleri

Sürekli güncellenen arama motorlarının en önemli sıralama faktörleri. SEO kriterleri ve 2020 Google sıralama faktörleri Seocu.ORG farklıyla

SEO Metrikleri Takip Etmeniz Gereken 10 Önemli Metrik

Yaptığınız SEO çalışmalarının verimli olup olmadığını sürekli takip etmek gerekir. Peki hangi ölçümleri neden takip etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Backlink Nedir? Backlink Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO çalışmalarında geçmişte olduğu gibi vazgeçilmez bir şey varsa...

Coronavirus (COVID-19) Sebebiyle Google Konferansları Ertelendi

Bu Makaleyi Dinleyebilirsiniz Google, Web master Konferanslarını bu yılın sonuna...

En İyi 10 Arama Motoru

Dünyanın en iyi ve en popüler 10 arama motoru hangisidir? Google ve Bing'in yanı sıra, çok iyi bilinmeyen, ancak yine de günde milyonlarca arama sorgusu sunan başka arama motorları da vardır.

Site içi SEO (On Page SEO)

Site İçi SEO'nun Önemi ? Bildiğiniz gibi SEO çalışmaları site...

SEO İstatistikleri

SEO İstatistikleri - 2019 Güncel Bilgiler SEO istatistikleri nasıl bir...

SEO Sözlüğü

Seo Terimleri ve anlamlarını Seocu.ORG'ta bulabilirsiniz? SEO sözlüğü, sektörde duymanız muhtemel en sık SEO terimlerinin açıklamalarını kapsar.

SEO Firması

SEO bireysel ya da kurumsal olarak değişebilmektedir. Alacağınız hizmet ve bütçenize bağlı olarak en iyi SEO Firması seçimi nasıl olur?

Bot Nedir ? Arama Motoru Botları

Bot Nedir? Bot, su üstüne genelde bir kaç yolcuyu taşımaya...

Arama Motorlarının Tarihi - 1945'den Günümüze

Arama Motorlarının Tarihi Arama motoru denildiğinde aklımıza Google gelse de...

Google PageRank

Google PageRank Nedir? Google PageRank Nedir? Pagerank (PR) bir web...

Google Algoritma Güncellemeleri

Google Algoritma Güncellemeleri Google belli aralıklarda algoritmasında değişikliklere gider ve...

Negatif SEO Nedir ? Neden ve Nasıl Yapılır ?

Negatif SEO Saldırısı Google Penguen Güncellemesi'nden sonra Siyah Şapka SEO...

On-Page SEO (Site İçi SEO) ve Off-Page SEO (Site Dışı SEO)

On-Page SEO ve Off-Page SEO Web siteleri için yapılan SEO...

Google Haziran 2019 Çekirdek Güncellemesi

Haziran 2019 Çekirdek Güncellemesi Başladı Google, Haziran 2019 çekirdek güncellemesini...

Semalt Nedir ?

SEMALT Nedir? Semalt Nedir? Semalt.com adresinden ulaşabileceğiniz Semalt firması özellikle...

Bing Kuralları ve Bing SEO

Bing Web Yöneticisi Araçları Bildiğiniz gibi arama motoru sektöründe pazar...

Petabyte, Exabyte, Zettabyte, Yottabyte

Petabyte, Exabyte, Zettabyte, Yottabyte Ne Kadar Büyük? Kaliforniya Üniversitesi 2008...

Twitter Kodları - 2020

Twitter’da hesaplarınızı yönetirken çok uzun sürecek bazı işlemleri bir kaç kod ile toplu yapmak mümkündür. İşte size 2019 Twitter kodları. Seocu.ORG

Organik Trafik Nedir? Neden Organik Trafik?

Organik Trafik Bu SEO makalesinde SEO çalışmalarındaki hedefin neden arama...

Google SEO Kuralları

Web Yöneticileri İçin Google Kuralları Web Yöneticileri İçin Google Kuralları...

Siyah Şapka SEO (Black Hat SEO)

Siyah Şapka SEO Siyah Şapka SEO (Black Hat SEO) Nedir?...

Google İstatistikleri

Google İstatistikleri Google istatistikleri neden önemlidir? Google, tabiki arama motorlarının...