Neden SEO ? Neden SEO Yaptırılmalı ?

Neden SEO? Bir Web Sitesi Neden Seo’ya İhtiyaç Duyar? SEO'ya yatırım yapılmalı mıdır? insanlar ihtiyaçlarını arıyor peki sizi bulabiliyorlar mı?

SEO’ya İhtiyaç Nasıl Başladı?

Bir önceki konuda SEO’nun başlangıcı ve o dönemlerde ilk sırada çıkmanın ne kadar kolay olduğundan bahsettim. Fakat zamanla gelişen kodlama teknikleri, işletmelerin interneti keşfetmesi, Google’ın sadece bir arama kutusu ile gelip dünyayı ele geçirmesi ve en önemlisi ekonominin yerelden çıkıp küreselleşmesinin getirdiği rekabet zorunluluğu paralelinde web sitelerini çok önemli bir yere getirdi.

Web sitesinin içeriği, konusu ne olursa olsun önemli olan sitenin aldığı kaliteli trafik, ziyaretçi sayısıdır. Web sitelerinin trafik kaynakları arama motorları, sosyal ağlar, direkt girişler gibi farklı yollar olsa da asıl trafik kaynağı arama motorlarıdır. Çünkü internet kullanıcıları aradıkları her hangi bir şeyi bulmak için başvurdukları ilk yol arama motorlarıdır. [Arama Motorları Nedir? Nasıl Çalışır?]

Büyük küçük bir çok arama motoru vardır. Bunlar içinde Google, Bing, Yandex, Yahoo, DuckDuckGo vs en çok bilinen arama motorlarıdır.  Fakat bizi en çok sektörün lideri olan Google ilgilendirmektedir. Çünkü internet kullanıcılarının büyük çoğunluğu aramalarını Google üzerinde yapıyor. Burada neden Google diye uzun uzun anlatmayacağım. [Google Nedir? Google Bot Nasıl Çalışır? ve Daha Fazlası]

Eskiden Google botları web sitelerini ziyaret eder ve web sitelerini anlamaya çalışırdı ama bunun bir kısır döngü olduğunu ve milyarlarca siteyi anlamaya çalışmanın gereksiz olduğunu anladıkları gün şuna karar verdiler.

“Biz web sitelerini anlamaya çalışmak zorunda değiliz! Onlar bizi anlamalı.”

Sektörünün lideri olarak bunu söyleyecekleri güce ve rahatlığa sahiptiler. Zaten bu gücü kullanarak çok rahat şekilde oyunun kurallarını da belirlediler. “Top benim, istersem oynatırım istemezsem oynatmam!”

Google’ın ilk kuralları basitti fakat zamanla site sahipleri tarafından bu kuralların manipüle edilmesi kuralların sertleşmesine, değişmesine ve günümüzde kuralların gizlenmesine kadar gitti… Günümüz konuşulan seo kurallarının büyük kısmı tahmini verilere ve analizlere dayanmaktadır.

Neden SEO ?

Genelde site sahipleri SEO’yu önemsemez diiii, ancak günümüzde gerçekten bir ihtiyaç olduğu kabul edilmiştir. Peki Neden SEO yapılmalı? Bir kaç başlıkta bunu anlatmaya çalışayım.

Bir SEO uzmanı yaptığı işi neden yapması gerektiğini çok iyi bilmelidir. Bir kişi “Neden Seo Yaptırmalıyım?” diye sorduğunda ona verebileceğiniz en basit cevaplar aşağıdadır.

1- Reklam Giderlerinin Düşürülmesi

Bu konudaki en büyük yanılgı ve bir çok kişinin ilk düşüncesi “SEO’ya harcadığım para yerine reklam veririm daha iyi” dir. Aslında bilinmeyen bir şey varsa SEO’ya en çok yatırımı yapanlar düzenli olarak reklam verenlerdir. Zaten reklam veriyorsun neden SEO’ya ihtiyaç duyuyorsun ki? Çünkü özellikle Google ADS reklamlarında reklam kelimelerinde tıklama başı ödenen ücretlerlerin hesaplanmasında bir çarpan olan “Kalite Puanı” tamamen site içeriği ile alakalıdır.

Basit bir örnek ile anlatayım; Kitapçısınız ve “kitap” aramasında organik sıranız 3.-4. sayfalarda diyelim.

Google Ads ile reklam verdiniz ve yer olarak ana sayfa organik aramaların üstünü hedeflediniz. Bu durumda tıklama başı ödeyeceğiniz ücret 4-5TL aralığında olacaktır ki reklamınız arama sonucunda listelenebilsin. Aylık reklam harcaması olarak ayırdığınız bütçe 5000TL olduğunda web sitenize reklam ile gelecek ziyaretçi sayısı en fazla 1000 kişi olacaktır.

Fakat siteniz organik arama sonuçlarında ilk sayfada olsaydı tıklama başı 0,50 kr-1TL aralığında bile çıkabilir. Yani aynı bütçe ile neredeyse 5 kat daha fazla ziyaretçi elde edebilirsiniz.

NOT: Reklam vermeyin demek istemiyorum. SEO sayesinde reklam bütçenizi zaman içinde düşürebileceğinizi veya aynı bütçe ile çok fazla geri dönüşüm alabileceğinizi anlatmaya çalıştım. Unutmayın ki dijital pazarlamada SEO ve SEM birbirinden ayrılmaz parçalardır.

SEO ve SEM’in birlikte yapılması durumunda site trafiğinde +%25, satışlarda ise +%27 artış sağlamaktadır. Detaylar için “​2019 Seo istatistikleri” makalemi inceleyebilirsiniz.

2- İnternette Kalıcı Hale Gelirsiniz

SEO yani arama motoru optimizasyonu için yapılan çalışmalardaki her işlem web sitelerinin yükselmesini hedefleyen işlemlerdir. Bu işlemler sonucunda gelinen sıralama sonuçları uzun süre korunup kalıcı olmaktadır. Tabi burada spam veya yasal olmayan işlemlerin yapılmadığını varsayıyorum. Rekabetin düşük olduğu bir sektörde iseniz yeriniz çok daha uzun süre sabit kalacaktır.

3- Rakipleriniz SEO Yapmıyor Mu?

İnternet bir çok konu gibi ticareti de fazlasıyla kolaylaştırdı. Öyle ki oturduğumuz yerde dilini bilmediğimiz tanımadığımız dünyanın öbür ucundaki birinden alışveriş yapabiliyoruz. Ülkemizde de bu şekilde değil mi? Sektörünüz ne olursa olsun müşterilerin büyük çoğunluğu internette ve aradıklarını buldukları en büyük kaynak arama motorları…

Bunu bilen sadece siz değilsiniz tabiki rakipleriniz de bunu biliyor ve sizin gibi onlarda büyümek için çalışıyor. Rakipleriniz SEO yapıyorsa sizde yapmak zorundasınız!

SEO yani arama motoru optimizasyonu yaparak hedeflediğiniz şey aslında üst sıralarda çıkmak değil rakiplerinizin üstünde çıkmaktır. Eğer rakipleriniz SEO çalışmaları yapıyorsa ve siz yapmıyorsanız ürünleriniz veya sunduğunuz hizmet ne kadar kaliteli olursa olsun sonunuz internet okyanusunda boğulmak olacaktır.

4- Arama Motorları Her Gün Gelişiyor Güncelleniyor

Bir çok farklı arama motoru olsa da sektörün lideri Google’dır ve Google liderliğini korumak için en fazla çalışması gereken arama motorudur. Bunu çok iyi bildiği için sürekli güncelleniyor ve arka planda yenileniyor. Google ile birlikte sizinde güncellenip yeniliklere ayak uydurmanız gerekiyor. Örneğin şu an Google’ın 200 den fazla kriteri kontrol ettiğini tahmin ediyoruz. Bu arama motoru gelişimine ayak uydurmak tabiki de zor olacak ama buna ayak uydurmak zorundasınız.

Özet olarak web siteleri aşağıdaki sebeplerden seo yaptırmalıdır;

  • Google’ın belirlediği kuralların sayısının artması
  • Google sonuçlarının kalitesinin artması (Günümüzde neredeyse 2. sayfaya geçen internet kullanıcısı kalmadı)
  • Internetteki rekabetin artması ve yukarıdaki madde birleşince Google’da ilk sayfaya gelmenin çok değerli olması
  • Reklam harcaması yapılmasının kabul edilebilir ama sürekli olmasının kabul edilemez olması
  • Sosyal medyanın yükselişi gibi etkenler

Bununla birlikte SEO’ya yatırım yapmak diğer pazarlama ve tanıtım türlerine kıyasla olağanüstü bir getiri oranına sahip olabilir. Çünkü insanlar ihtiyaçlarını arıyor. Bu gibi sebepler web sitelerinin SEO yapma ihtiyaçlarının başında gelmektedir.

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Lütfen Adınızı Yazın