.Htaccess Nedir? Ne İşe Yarar?

800
.Htaccess Nedir? Ne İşe Yarar
.Htaccess Nedir? Ne İşe Yarar

.Htaccess Nedir? .htaccess (Hypertext Access) Apache Web Sunucularında (Linux Hosting) bulunan sunucu genel ayarlarından bağımsız olarak klasör bazlı değişiklikleri yapmaya imkan veren yapılandırma dosyasıdır. Bu dosya apache sunucularının ek işlevlerini etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilir. Örneğin bir klasöre parola koruması verebilmek, 404 sayfasının yapacaklarını ayarlamak gibi. Bu dosya sayesinde temel işlemler sunucu yeniden başlatılmadan site bazlı yapılabilmektedir.

Öncelikle .htaccess komut dosyasının tam adıdır, bir dosya uzantısı değildir. Yani dosyaadi.htaccess şeklinde bir dosya oluşturamazsınız. Apache Web Server yazılımında çalışır ve her hangi bir dizine yerleştirildiğinde etkili olur. Yerleştirildiği dizinin tamamını, bu dizin içindeki tüm dosyaları ve alt dizinleri etkiler. Bir sitede birden fazla .htaccess dosyası kullanılabilir.

Bu dosya son zamanlarda bilinirliği oldukça artan, önemli ve kullanımı oldukça artmış bir dosyadır. Bunun en büyük sebebi ise arama motoru optimizasyonunun öneminin artması ve WordPress sitelerinin yaygınlaşmasıdır. Seo, hız gibi işlemler için gerekli yapılandırmalar direkt bu dosya kullanılarak kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

.htaccess Dosyası Nasıl Oluşturulur?

Microsoft NotePad’i kullanamazsınız
.htaccess oluştururken Microsoft NotePad’i kullanamazsınız

Notepad++ , UltraEdit, Microsoft WordPad ve benzeri herhangi bir iyi metin düzenleyicisini kullanarak bir .htaccess dosyası oluşturabilirsiniz. Microsoft NotePad'i kullanamazsınız bunun sebebi ise Microsoft Notepad'in ASCII desteğinin olmamasıdır. Htaccess PCRE (Perl Uyumlu Düzenli İfadeler) dilinde yazılmıştır.

Aşağıda wordpress kurulumundan sonra oluşan örnek .htaccess dosyasını bulabilirsiniz.

# BEGIN WordPress
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index\.php$ - [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
</IfModule>

.htaccess Dosyası Nerededir?

Eğer wordpress kullanıyorsanız .htaccess dosyası sunucunuzun kök dizininde olur. Fakat sunucunuza her hangi bir yükleme yapmadıysanız kök dizinde bu dosya olmayabilir. Normalde gizli modda olan bu dosyanın olup olmadığı öğrenmek için kullandığınız hosting panel yazılımından dosya yöneticisi bölümüne girip, gizli dosyaları göster demeniz gerekmektedir. Bu işlem cpanel kullanıcıları için aşağıdaki şekilde yapılmaktadır.

 1. Hosting firmanızın vermiş olduğu kullanıcı adı ve şifrenizi kullanarak cpanel giriş yapın
 2. "Dosya Yöneticisi" ikonuna tıklayarak dosya yöneticisini açın
  Cpanel Dosya Yöneticisi
  Cpanel Dosya Yöneticisinde Oturum Açın

  3. Dosya yöneticisinde sağ üst köşede bulunan "Ayarlar" ikonuna tıklayınız.

  Cpanel Gizli Dosyaları Göstermek
  Cpanel Gizli Dosyaları Göstermek için ayarlar ikonunu kullanınız

  4. Açılan pencerede "Gizli Dosyaları Göster" kutucuğu işaretli değilse işaretleyiniz.

  Cpanel Gizli Dosyaları Göster
  Gizli Dosyaları Göster kutucuğunu işaretleyiniz

  5. .htaccess dosyanız varsa dizin içindeki dosya klasör listesinde görebilirsiniz.

  .htaccess dosyanızı dizin içinde bulabilirsiniz

  Sunucunuzda .htaccess dosyanız varsa cpanel üzerinden düzenlemesi oldukça kolaydır. Cpanel üzerinden dosyanızın içeriğini görmek veya düzenlemek için dosya üzerinde mouse sağ tuşuna basınca açılan menüden "Düzenle" butonuna basmanız durumunda Cpanel'in editörü açılacaktır.

Cpanel htaccess Dosyası Düzenleme
Cpanel htaccess Dosyası Düzenleme

Kodlama Kontrolünü Devre Dışı Bırakmanızı tavsiye ediyorum. Bunu yapmamak öncelikle html dosyalarında türkçe karakter sorunları yaratabilmektedir.

Kodlama Kontrolünü Devre Dışı Bırakma
Kodlama Kontrolünü Devre Dışı Bırakma

Bu işlemlerden sonra mevcut .htaccess dosyanızın içindeki kodlar karşınıza çıkacaktır. Bu editör online çalışan bir editördür ve bu editörü kullanmak basit bir çok işinizi fazlasıyla hızlandırabilir. Değişiklikleri yaptıktan sonra kaydet butonuna basarak yaptığınız değişiklikleri aktif edebilirsiniz. Naçizane tavsiyem bu editörde online çalıştığınızı dikkate alarak değişiklik yapmadan önce orjinal dosyanın yedeğini alınız.

Cpanel Editör
Cpanel Editör

Cpanel Kullanarak Yeni Htaccess Dosyası Oluşturma

Yukarıdaki işlemleri yaptınız ve sunucunuzda .htaccess dosyası olmadığını gördünüz. Peki yeni .htaccess dosyasını nasıl oluşturacaksınız. Bunun yine en kolay yolu Cpanel ile yeni bir dosya oluşturmaktır.

 • Cpanelde oturum açtıktan sonra dosya yöneticisine tıklıyoruz.
 • Açılan sayfada soldaki klasör ağacını kullanarak "public_html" klasörüne tıklayarak bu klasörün içine giriyoruz.
 • Sol üst köşedeki "+Dosya" butonuna tıklıyoruz.
 • Açılan panelde dosya adı bölümüne .htaccess yazıp "Create new file" butonuna bastığınızda boş .htaccess dosyanızı oluşturabilirsiniz.
Boş .htaccess Dosyası Oluşturma
Boş .htaccess Dosyası Oluşturma

Bundan sonra bir önceki başlıktaki işlemleri uygulayarak dosyanızı düzenleyebilirsiniz.

.Htaccess dosyanız çalışmıyorsa, hosting şirketinize danışmalı ve hesabınızda .htaccess özelliğini etkinleştirdiklerinden emin olmalısınız. Bazı web barındırma şirketleri bu dosyayı izinsiz kullandırmayabilir.

.htaccess Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Lütfen Adınızı Yazın