.htaccess ile www veya www Olmadan Yönlendirme

.htaccess ile www. Yönlendirme
.htaccess ile www kullanma veya kullanmama

.Htaccess ile www Yönlendirme yapmak; Kullanıcılar ziyaret ettikleri web sitelerine 2 farklı adres kullanarak erişebilir. Örnek www.seocu.org veya sadece seocu.org şeklinde. 2 farklı şekilde de erişilen site aynıdır ve kullanıcı gözüyle bu pek önemli olmayan bir durumdur. Fakat teknik durumlar devreye girdiğinde bu aslında bir web master veya seo uzmanı için sıkıntılı bir durumdur. Ayrıca arama motorları için karışıklık yaratabildiği için bu durumu onlarda sevmez. Nasıl karışıklıklar olabilir? Arama motorları neden sevmez? Bunları isterseniz yazının sonunda okuyabilirsiniz.

Ayrıca site adresinizde www kullanmalımısınız yoksa kullanmamalımısınız? Bu konu hakkındaki yazıyıda okumanızda fayda var. “Olmak (www.seocu.org) yada olmamak (seocu.org) işte bütün mesele bu”

Web sitenizin ftp dizininde bulunan .htaccess dosyasını bir editör yardımı ile (wordpad, notepad+ vb gibi. Microsoft notepad ile .htaccess dosyasını düzenleyemezsiniz.) açarak istediğiniz kullanıma uygun kodları eklemeniz gerekmektedir. !Unutmayın bu işlemlere başlamadan önce .htaccess dosyanızın yedeğini almakta fayda var. Aşağıdaki örnek bizim web site adresimiz ve sitenizde SSL sertifikası olması durumunda kullanabileceğiniz örnektir. Lütfen bunlara dikkate alarak kendi web sitenize göre kodlarda gerekli değişiklikleri yapmayı unutmayın. 

.htaccess dosyası yardımı ile site adresinizin www ile başlamasını sağlamak

Sonuç: http://www.seocu.org
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www\.seocu\.org
RewriteRule (.*) https://www.seocu.org/$1 [R=301,L]

.htaccess dosyası yardımı ile site adresinizin www olmadan başlamasını sağlamak

Sonuç: http://seocu.org
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www\.seocu\.org$
RewriteRule ^(.*)$ http://seocu.org/$1 [L,R=301]

Yukarıdaki kodlarda kendi site adresimiz yazdığını fark etmişsinizdir. Kendi web site adresine göre düzenlemeyi unutmayın. Ayrıca bu kodlar http protokolüne göre verilmiştir. Sitenizde SSL bulunuyorsa http yazan yeri https olarak düzenlemelisiniz.

Tüm linkleri HTTP’den HTTPS’ye Yönlendirme

Aşağıdaki kodu kullanarak web sitenize http ile gelen istekleri otomatik olarak https’ye çevirebilirsiniz.

RewriteEngine On
RewriteCond %{SERVER_PORT} !=443
RewriteRule ^ https://www.siteadresiniz.com%{REQUEST_URI} [NS,R,L]

Siteme www ile veya www olmadan erişilmesi durumunda ne gibi sıkıntılar olabilir?

  • Arama motorları bu durumu sevmez çünkü sitenizdeki sayfalarınızı www ile veya www olmadan 2 kez indexleyebilir. İndexlemesi durumunda arama motoru kullanıcılara hangi yapıyı göstereceğinden emin olamayacağı için sitenizi hiç göstermeyebilir. Diğer yandan botlara ekstra iş yükü bindirdiğiniz içinde sizi sevmezler. İçerikler aynı ve sadece adres satırındaki yapının belirsizliği yüzünden 2 kez sitenizde gezecekler. Onların zamanı kıymetli ve sizinle fazla uğraşmaktansa hiç uğraşmamayı tercih etmeleri daha yüksek bir olasılıktır.
  • Sitenizde caching eklentisi kullanıyorsanız bunlarda sorun çıkabilir.

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Lütfen Adınızı Yazın