.htaccess ile Klasöre Parola Koyma

.htaccess ile Klasörü Parola ile Koruma
.htaccess ile Klasörü Parola ile Koruma

.htaccess ile Klasöre Parola Koyma; Web sitesinin bir dizinini veya tamamını erişime kapatabilir, sadece kullanıcı adı şifreyi bilen kişilerin buraya erişmesini sağlayabilirsiniz. Bu özellik yetki verilen kullanıcın klasöre erişim bilgilerinin yer aldığı .htpasswd dosyası ile birlikte kullanılır. Bu güvenli dizinler için giriş arayüzü web tarayıcıları tarafından otomatik olarak gerçekleştirilir. Parolalar, oturum açma kimlik bilgilerinin güvende tutulmasını sağlayan en iyi şifreleme yöntemlerinden biri kullanılarak şifrelenir.

Başlamak için, hangi dizini parola ile korumak istediğinize karar verin. Unutmayın bu işlem uygulayacağınız dizin altındaki tüm dosya ve klasörleri kapsayacaktır.

Aşağıdaki metni içeren bir .htaccess dosyası oluşturun (.htaccess dosyası oluşturma)

AuthType Basic
AuthName "Password Protected Area"
AuthUserFile /path/to/.htpasswd
Require valid-user

Burada sadece .htpasswd dosyasının tam yolunu değiştirmeniz gerekmektedir.

Oluşturacağınız .htpasswd dosyasına aşağıdaki kodu ekleyerek parola ile korumak istediğiniz klasöre yükleyiniz.

seocu:$apr1$rFmq0fUC$Pq/X3Qlj1i5qzshMEK8kt1

Bu kod ile oluşturduğumuz kullanacı adı seocu parolası ise 123456 ‘dır. Kendinize uygun şifrelenmiş parola oluşturmak için bu linki kullanabilirsiniz.

Birden fazla kullanıcıya yetki vermek istiyorsanız .htpasswd dosyasının her satırına bir kullanıcı adı ve şifresi olacak şekilde yazabilirsiniz.

Parola korumalı bir dizin ayarlamak sadece üyelere özel bir alan sunmanız aynı zamanda web sitenizi ziyaret edenleri izlemek ve web sitesinde bir topluluk hissi oluşturmak için mükemmel bir yoldur. Ziyaretçilerin içeriğe erişmek için kayıt olmalarını isteyerek, ziyaretçileriniz hakkında bilgi toplayarak bu bilgileri dijital pazarlama stratejinizde kullanabilirsiniz.

Bu işlemin kötü yanı ise çıkış yapma butonu gibi bir seçeneğin olmamasıdır. Kullanıcı tarayıcı kapatıncaya kadar oturum açma bilgileri web tarayıcısında önbelleğe alınır. Tarayıcı kapatılıp tekrar açıldığında, giriş bilgileri önbellekten silinir ve açılır pencere yeniden görüntülenir.

 

.htaccess Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

 

 

http://www.htaccess-guide.com/password-protection/

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Lütfen Adınızı Yazın