.htaccess ile İstenmeyen Yönlendirmeleri Engelleme

.htaccess ile İstenmeyen Yönlendirmeleri Engelleme
.htaccess ile İstenmeyen Yönlendirmeleri Engelleme

.htaccess ile İstenmeyen Yönlendirmeleri Engelleme; Apache Web Sunucusu tarafından sunulan ziyaretçi engelleme olanakları, nereden geldiklerine bağlı olarak belirli ziyaretçilere erişimi reddetmemize imkan verir. Bu genelde web sitenizin trafiğinin arttığı fakat ziyaretçi sayılarında artma olmadığı durumlar için kullanılabilir. Çünkü bu durumda bir anormallik vardır. Belki biri sitenizi hacklemeye çalışıyor bile olabilir. Not, bu işlevsellik sunucunuzda mod_rewrite’ın etkin olmasını gerektirir.

Site log dosyalarınızı inceleyerek gereksiz trafik kaynağı olan web adreslerini bulabilir ve bu siteden gelen trafiği engellemek için aşağıdaki kodları .htaccess dosyanıza ekleyebilirsiniz. Kodtaki seocu.org yazan bölümü sitenize erişmesini istemediğiniz referrer alan adına göre değiştirmelisiniz. Kendi alan adınızı yazmayın!

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_REFERER} seocu\.org [NC]
RewriteRule .* - [F]

Yukarıdaki satırlar Apache Web Sunucusu’na ‘seocu.org’ URL’sinden gelen trafiği engellemesini söyler. Yönlendirmeden sonraki ‘[NC]’ metni, büyük küçük harf duyarlı olmadığını belirtir. Bu sayede ‘Seocu.ORG’, ‘seocu.org’, ‘SEOCU.ORG’ ve benzerlerinden gelen tüm trafiği önlersiniz.

Bunun dışında birden fazla alan adını engellemek isterseniz .htaccess dosyanızda aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz;

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_REFERER} seocu\.org [NC,OR]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} digerdomain\.com
RewriteRule .* - [F]

Yukarıdaki kodta dikkat etmeniz gereken ilk alan adında kullandığımız [NC,OR] komutudur. Her alan adından sonra bu kodu eklemeniz son alan adında ise eklememelisiniz.

.htaccess Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Lütfen Adınızı Yazın