301 Yönlendirmesi .htacces ile ile Alan Adı Yönlendirme

842
.htaccess ile URL Yönlendirme (301 Yönlendirmesi)
.htaccess ile Alan Adı Yönlendirme (301 Yönlendirmesi)

301 Yönlendirmesi

.htaccess ile alan adı 301 yönlendirmesi (.htaccess); Web sitenizi farklı bir alan adına taşıdınız. Taşıma işlemi bitti ve yeni alan adını yayına açtınız fakat ziyaretçileriniz ve arama motoru botları bu durumdan haberdar mı? İşte burada eski alan adınızı yeni alan adınıza alanına kalıcı olarak yönlendirmek için 301 hamlesi yapmanız gerekir.

301 yönlendirmesi aslında kolay ve SEO açısından avantajları olan bir işlemdir. 

.httaccess Nedir? Ne İşe Yarar? makalesi ile htaccess dosyası oluşturma ve düzenleme hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Nende 301 Yönlendirmesi

  • Kullanıcılar otomatik olarak yeni alana yönlendirileceği için onları bilgilendirmenize gerek yoktur.
  • Arama motorları yeni alana yönlendirilecek ve index alan sayfalarınız arama motorları tarafında güncellenerek kullanıcılara yeni linkleriniz gösterilecektir. Ancak bu biraz zaman alan bir süreçtir.
  • 301 yönlendirmesi eski sayfayı otoritesi ile birlikte yeni sayfaya taşır. Yani sadece kullanıcıları otomatik olarak yönlendirmez.
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteCond %{HTTP_HOST} !eskisite.com$ [NC]
RewriteRule ^(.*)$ https://www.seocu.org/$1 [L,R=301]

Yukarıdaki kod ile eskisite.com adresini https://www.seocu.org adresine yönlendirdik. Kendi alan adınıza göre kodu güncellemeniz gerekmektedir. Bu işlemi sitenizin sadece bir sayfası içinde yapmanız mümkündür.

.htaccess Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Lütfen Adınızı Yazın