SEO Açısından Google'ın Anladığı Meta Etiketler

Seocu Seo SEO Açısından Google'ın Anladığı Meta Etiketler

Meta Etiketler

Google'a sitemizi pazarlamaya çalışırken tabiki de Google'ın anlayacağı dilden konuşmak en doğrusudur. Ben bu dile kısaca Googleca diyorum. Googlecayı ne kadar iyi bilirsek hem kendi derdimizi anlatabilir hem de Google'ı daha iyi anlarız.

Şimdi sitemiz arama motoru botları tarafından incelenirken onları yönlendirebileceğimiz, işlerini kolaylaştırıp kendimizi şirin gösterebileceğimiz Meta Etiketler (Meta Tags) ile tanışalım. Aşağıdaki bu komutlar bir çok arama motoru tarafından da okunup dikkate alınabilir. Bu makalede tüm etiketlere girmeden sadece Google'ın anladığı komutları listeledim.

Meta etiketler, site sahiplerinin arama motorlarına web siteleri hakkında bilgi verebilmesini sağlayan harika bir yöntemdir. Bu etiketler ile arama motoru botlarına bilgi sağlanabilir. Bu botlar anladığı etiketleri işleme alır anlamadıklarına her hangi bir işlem yapmadan yollarına devam ederler. Bu sebeple meta etiketleri kullanırken içiniz rahat olsun. Ayrıca bu etiketler sayfanızın <head> tagları arasına eklenmelidir.

Google'ın Anladığı Meta Etiketler

Title

<title>Sayfanın Başlığı</title>

Web sitelerini oluşturan sayfaların başlığı olan Title etiketi sadece Google değil tüm arama motorları tarafından anlaşılıp dikkate alınan bir etikettir. Çok önemli bir etiket olduğu için Sayfa Başlığı <Title> Nedir? makalemi okumanızı ısrarla tavsiye ediyorum. Title aslında teknik açıdan baktığımızda bir meta etiket değildir.

Description

<meta name="description" content="Sayfanın Açıklaması Buraya Yazılır" />

Sitelerin Google arama sonuçlarında gözüken başlık ve açıklama bölümleri Google tarafından tamamen otomatik olarak oluşturur (Bazı durumlarda title çıkmaz). Fakat siz bu konuda Google'a yol gösterip sizin belirttiğiniz sayfa açıklamasını kullanmasını isterseniz "description" meta etiketini kullanabilirsiniz.

Örnek; Şemsiye Evi adlı web sitesinin html kodlarında bulunan etiketler sayesinde arama sonuçlarında çıkan görüntüsü aşağıdadır. Alttaki kodlara karşılık,

<title>Şemsiye Evi | Bahçe Şemsiyesi ve Plaj Şemsiyesi Modelleri</title><meta name="description" content="Bahçe şemsiyesi, plaj şemsiyesi, otel şemsiyesi, restaurant, kafe ve teras gibi mekanlara özel şemsiye modellerimiz ile 1978 den günümüze sizinleyiz" />

Yazdığımız title ve description sonrası sayfanın Google SERP görüntüsü;

Robots

<meta name="robots" content="noindex,nofollow">

Bu meta etiketler, arama motoru tarama ve dizine ekleme işlemlerinin davranışlarını kontrol edebilir. robots meta etiketi tüm arama motorları için geçerlidir, "googlebot" meta etiketi ise Google'a özgüdür. Varsayılan değerler "index, follow" ("all" ile aynıdır) şeklindedir ve belirtilmeleri gerekmez.

  • noindex - Sayfanın arama motorları tarafından dizine eklenmemesini sağlar.
  • nofollow - Arama motoru botunun bu sayfadaki linkleri takip etmemesini sağlar.
  • nosnippet - Sayfanın metin snippet'inin arama sonuçlarında gösterilmemesini sağlar.
  • noarchive - Google'ın sayfayı ön belleğe almasını ama bunu göstermemesini sağlar.
  • unavailable_after:[date] - Belirli bir tarihten sonra botların sayfanızı taramasını ve indexlemesi engellemek için kullanabilirsiniz. Örnek;
<META NAME="GOOGLEBOT" CONTENT="unavailable_after: 12-Jul-2019 19:00:00 EST">
  • noimageindex - Arama motorlarının sayfadaki görselleri indexlememesini sağlar. Eğer görselin kaynağı farklı bir siteyse indexleme olasılığı yüksektir.  
  • none - noindex, nofollow - Nofollow ile aynı işlevi görmektedir. 

Nositelinkssearchbox

<meta name="google" content="nositelinkssearchbox" />

Google arama sonuçlarında bazı web sitelerinin altında site iç sayfalarına doğrudan linkler verir veya siteye özgü bir arama kutusu çıkarır. Bu meta etiketi kullanarak bu linkleri ve arama kutusunu çıkarmamasını sağlayabilirsiniz.

Notranslate

<meta name="google" content="notranslate" />

Google arama sonuçlarında kullanıcının dili ile sayfanın dili uyuşmadığı zamanlarda kullanıcıya "Bu sayfayı çevir" şeklinde bir uyarı çıkarır. Bu uyarının çıkmasını engellemek isterseniz notranslate meta etiketini kullanabilirsiniz. Bazen sayfanız Türkçe olsa bile size bu uyarıyı çıkarabilir. Bu genelde yurt dışından çok fazla backlink alındığı durumlarda olabilir.

Notranslate
Notranslate

Viewport

<meta name="viewport" content="...">

Viewport etiketi, kullanılan tarayıcıya sayfanın mobil cihazda ne şekilde oluşturulacağını anlatır. Ayrıca Google sayfanın mobil uyumlu olup olmadığını bu viewport etiketi ile anlar.

Refresh

<meta http-equiv="refresh" content="...;url=..." />

Refresh etiketi sayfayı belli bir süre sonra yenilemeye veya farklı bir urlye yönlendirmeye yarar. Şimdi kullanan varmı emin değilim ama eskiden sitenin sayfa görüntülenme sayısını arttırmak için bir çok kişi bu etiketi kullanmaktaydı. Kullanıcı sayfadayken bir kaç saniye sonra sayfa otomatik olarak kendini yenilerdi. Google ve W3C bu etiketi sevmiyor hatta sayfada görmek istemiyor. Eğer sayfanızı yönlendirmek için kullanacaksanız "refresh" yerine 301 yönlendirmesi yapmalısınız.

Content-Type ve Charset

<meta http-equiv="Content-Type" content="...; charset=..." />
<meta charset="..." >

Bu etiketler Google'a sayfanızın içerik türünü ve karakter kümesini anlatır. Bu etikette dikkat edilmesi gereken içerik türünün tırnak işareti içine alınmış olmasıdır. buna dikkat etmezseniz sayfanızın karakter kümesi anlaşılamayabilir. Google karakter kümesi olarak mümkünse Unicode/UTF-8 kullanılmasını önermektedir.

Google-site-verification

<meta name="google-site-verification" content="..." />

Google'ın search console, analytic gibi ürünlerini kullanabilmek için öncelikle sitenizin size ait olduğunu ispatlamanız gerekmektedir. Google-site-verification etiketi sitenizi doğrulamak için kullanılmaktadır. Sitenizin giriş sayfasında kullanmanız yeterlidir diğer sayfalarınıza eklemenize gerek yoktur. Doğrulama kodu Google tarafından verilir ve bunu etikete eklerken büyük/küçük birebir eşleşmelidir.

Google-site-verification etiketi dışında diğer etiketlerde büyük/küçük harf uyumu önemli değildir.

Keywords

<meta name="keywords" content="..." />

Eskiden oldukça değerli olan fakat şimdilerde dikkate alınmadığı için bir çok kişinin sayfasında kullanmadığı bir etikettir. Asıl amacı arama motorlarının sayfanızın içeriği ile ilgili kelimeleri göstermesidir. Bir çok kişi önemsiz olduğunu söylese de bence halen biraz da olsa önemi var.

Yukarıdaki liste dışında bir çok meta etiket vardır. Bu liste sadece Google tarafından anlaşılan ve önemli olduğunu düşündüğümüz meta etiketlerdir.

Otomatik Meta Tag Oluşturma

Eğer web siteniz için meta tag oluşturmak isterseniz https://www.seoptimer.com/meta-tag-generator adresini ziyaret edebilirsiniz. Bu sitedeki formu kullanarak kodlama bilgisine ihtiyaç duymadan meta tag oluşturabilirsiniz. Tabi oluşan kodları sitenize eklemek için biraz da olsa html kodlama bilgisine sahip olmanız gerekecek...

Meta etiketler (Meta-Tag) iç SEO açısından oldukça önemlidir. Site içi SEO konusunda elimden geldiğince detaylı bir anlatım yaptığım makalemi incelemeniz yararlı olacaktır diye düşünüyorum.

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Lütfen Adınızı Yazın

Son Eklenen SEO Makaleleri

SEO Kriterleri ve 2020 Google Sıralama Faktörleri

Sürekli güncellenen arama motorlarının en önemli sıralama faktörleri. SEO kriterleri ve 2020 Google sıralama faktörleri Seocu.ORG farklıyla

SEO Metrikleri Takip Etmeniz Gereken 10 Önemli Metrik

Yaptığınız SEO çalışmalarının verimli olup olmadığını sürekli takip etmek gerekir. Peki hangi ölçümleri neden takip etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Backlink Nedir? Backlink Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO çalışmalarında geçmişte olduğu gibi vazgeçilmez bir şey varsa...

Coronavirus (COVID-19) Sebebiyle Google Konferansları Ertelendi

Bu Makaleyi Dinleyebilirsiniz Google, Web master Konferanslarını bu yılın sonuna...

En İyi 10 Arama Motoru

Dünyanın en iyi ve en popüler 10 arama motoru hangisidir? Google ve Bing'in yanı sıra, çok iyi bilinmeyen, ancak yine de günde milyonlarca arama sorgusu sunan başka arama motorları da vardır.

Site içi SEO (On Page SEO)

Site İçi SEO'nun Önemi ? Bildiğiniz gibi SEO çalışmaları site...

SEO İstatistikleri

SEO İstatistikleri - 2019 Güncel Bilgiler SEO istatistikleri nasıl bir...

SEO Sözlüğü

Seo Terimleri ve anlamlarını Seocu.ORG'ta bulabilirsiniz? SEO sözlüğü, sektörde duymanız muhtemel en sık SEO terimlerinin açıklamalarını kapsar.

SEO Firması

SEO bireysel ya da kurumsal olarak değişebilmektedir. Alacağınız hizmet ve bütçenize bağlı olarak en iyi SEO Firması seçimi nasıl olur?

Bot Nedir ? Arama Motoru Botları

Bot Nedir? Bot, su üstüne genelde bir kaç yolcuyu taşımaya...

Arama Motorlarının Tarihi - 1945'den Günümüze

Arama Motorlarının Tarihi Arama motoru denildiğinde aklımıza Google gelse de...

Google PageRank

Google PageRank Nedir? Google PageRank Nedir? Pagerank (PR) bir web...

Google Algoritma Güncellemeleri

Google Algoritma Güncellemeleri Google belli aralıklarda algoritmasında değişikliklere gider ve...

Negatif SEO Nedir ? Neden ve Nasıl Yapılır ?

Negatif SEO Saldırısı Google Penguen Güncellemesi'nden sonra Siyah Şapka SEO...

On-Page SEO (Site İçi SEO) ve Off-Page SEO (Site Dışı SEO)

On-Page SEO ve Off-Page SEO Web siteleri için yapılan SEO...

Google Haziran 2019 Çekirdek Güncellemesi

Haziran 2019 Çekirdek Güncellemesi Başladı Google, Haziran 2019 çekirdek güncellemesini...

Semalt Nedir ?

SEMALT Nedir? Semalt Nedir? Semalt.com adresinden ulaşabileceğiniz Semalt firması özellikle...

Bing Kuralları ve Bing SEO

Bing Web Yöneticisi Araçları Bildiğiniz gibi arama motoru sektöründe pazar...

Petabyte, Exabyte, Zettabyte, Yottabyte

Petabyte, Exabyte, Zettabyte, Yottabyte Ne Kadar Büyük? Kaliforniya Üniversitesi 2008...

Twitter Kodları - 2020

Twitter’da hesaplarınızı yönetirken çok uzun sürecek bazı işlemleri bir kaç kod ile toplu yapmak mümkündür. İşte size 2019 Twitter kodları. Seocu.ORG

Organik Trafik Nedir? Neden Organik Trafik?

Organik Trafik Bu SEO makalesinde SEO çalışmalarındaki hedefin neden arama...

Google SEO Kuralları

Web Yöneticileri İçin Google Kuralları Web Yöneticileri İçin Google Kuralları...

Siyah Şapka SEO (Black Hat SEO)

Siyah Şapka SEO Siyah Şapka SEO (Black Hat SEO) Nedir?...

Google İstatistikleri

Google İstatistikleri Google istatistikleri neden önemlidir? Google, tabiki arama motorlarının...