Googlebot Nedir? Nasıl Çağırılır?

Seocu Seo Googlebot Nedir? Nasıl Çağırılır?

Googlebot - Web Tarayıcısı - Örümcek

Googlebot Nedir? Öncelikle kafa karışıklığını azaltmak adına başlıktaki tüm terimlerin SEO açısından bakıldığında aynı anlama geldiklerini bilmenizde fayda var. Google Bot, Google tarafından kullanılan ve web sayfalarını bağlantılar yoluyla tarayan, bu sitelerdeki yeni ve güncellenmiş içerikleri bulup okuyan, ayrıca hataları analiz edip sonunda bunları Google indexine eklenmesi konusunda öneride bulunan bir yazılımdır.

Google'ın arama sonuçları Google Veritabanı'ndan gelmektedir ve arama sonuçlarında hangi sitenin çıkması gerektiği, kaçıncı sırada çıkması gerektiği gibi konulara karar veren yani Google'ın beyni farklı bir yapay zeka algoritmasıdır. Bu sebeple Googlebot ile Google algoritmasını karıştırmamak gerekir. Googleb Bot'un görevi kesintisiz şekilde tüm dünyadaki web sitelerini gezmektir.

Googlebot Nasıl Çalışır?

Googlebot, nereye nasıl gideceğini belirlemek için daha önceki tarama verileri, site haritalarını ve veritabanlarını kullanır. Siteniz çok sık güncellenen veya Google News kayıtlı bir site değilse sitenizi ziyaretinde bulduğu yeni bağlantıları daha sonra ziyaret edilecek sayfa listesine ekleyerek yoluna devam eder. Eğer daha önceki bağlatılarda değişiklik veya kopukluk bulursa (kırık link) bunu da anında yapmaz ve dizin güncellemesi yapılacaklar listesine ekler. Örneğin bir sayfanız 404 hatası verse bile bir süre daha arama sonuçlarında çıkmasının sebebi bundandır. Bu gibi daha sonra yapılacak işlemlerin tümünü Google Search Console (Google Arama Konsolu) sayfasından sizde takip edebilirsiniz. Search Console hakkında aşağıda biraz daha bilgi vereceğim.

Diğer Google Botları

Google farklı ürünleri için farklı botlar kullanmaktadır. Örneğin, AdSense ve AdsBot reklam kalitelerini kontrol etmek için kullanılan farklı bir bottur. Aynı şekilde görseller ve videolar içinde botlar mevcuttur. Bizim için en önemli Google Botları aşağıdakilerdir;

Bot Adı Yönlendiren / Kullanıcı Temsilcisi
Googlebot (desktop) Mozilla/5.0 (compatible; Googlebot/2.1;
+http://www.google.com/bot.html)
Googlebot (mobile) Mozilla/5.0 (Linux; Android 6.0.1; Nexus 5X Build/MMB29P)
AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/41.0.2272.96 Mobile
Safari/537.36 (compatible; Googlebot/2.1;
+http://www.google.com/bot.html)
Googlebot Video Googlebot-Video/1.0
Googlebot Images Googlebot-Image/1.0
Googlebot News Googlebot-News

 

Googlebot Siteme Ne Sıklıkla Geliyor?

Google Bot’un sitenizi ne sıklıkta ziyaret ettiğini ve orada ne yaptığını öğrenmek için, günlük log dosyalarınızı inceleyebilir veya Google Arama Konsolunun Tara bölümününden kolayca bu işi gerçekleştirebilirsiniz. Log dosyalarını incelemek zahmetli bir iştir. Üstelik spam yapmak yada en kötüsü sitenizdeki açıkları arayıp hacklemek isteyen kişiler siteler Googlebot şeklinde erişmeye çalışmaktadır. Burada en kesin çözüm IP adresi olmasına rağmen Google botlarının kullandığı IP adreslerini açıklamadığı ve belli aralıklar ile değiştirdiği için Google'ın anlattığı şekilde Googlebot doğrulaması yapmak olabilir.

Googlebot'u Yönetme ve Sınırlama

Aslında bir çok bot Robots.txt dosyasını okur ve dikkate alır. Eğer Googlebot’un sitenizde kafasına göre oradan oraya dolaşmasını istemiyorsanız Robots.txt dosyası kullanabilirsiniz. Robots.Txt dosyası ile Google Bot'a hangi klasörleri indexlemesi hangilerini indexlememesi gibi komutları verebilirsiniz. Ancak bu işlemi yaparken dikkatli olmanızda fayda var. Çünkü  yanlış bir şekilde yaparsanız, Googlebot’un tamamen gelmesini durdurabilirsiniz. Buda sitenizin Google dizininden çıkarılmasına kadar varan sonuçları olabilir. Bu konuyu sizlere farklı bir makalede detaylı bir şekilde anlatacağım.

Arama Konsolu (Search Console)

Arama Konsolu, sitenizin durumunu ve Google gözünde güvenilirliğini kontrol etmek için en önemli araçlardan biridir. Bu aracı kullanarak Googlebot’un sitenizi nasıl gördüğünü görebilir, hatalarınızı düzelterek sitenizin itibarını artırabilirsiniz. Düzeltmeniz gereken tarama hataları varsa Arama Konsolu buları size bir liste halinde sunar. Düzeltmelerden sonra veya yeni bir sayfa ekledikten sonra Arama Konsolu'ndan, Googlebot’tan sitenizi yeniden taramasını isteyebilirsiniz.

Google Bot İçin Optimize Edin!

Googlebot’un sitenizi daha hızlı taramasını sağlamak, tarayıcının sitenize düzgün şekilde erişmesini engelleyen teknik sorunları kaldırmak teknik bir işlem olsada bunu mutlaka yapmak/yaptırmak zorundasınız. Eğer Google organik aramalarda sitenizin belli bir yere gelmesini hedefliyorsanız öncelikle siteniz ve Google arasındaki bağlantının, anlaşmanın çok iyi olması şarttır. Sitenizi anlayamayan bir Google Bot'tan ne bekleyebilirsiniz ki? Ayrıca unutmayın ki Google sizi değil siz Google'ı anlayıp derdinizi onun dilinde (Googleca) anlatmak zorundasınız.

Googlebot Ziyaret Sıklığı

Google Bot, sitenizi ziyaret eden küçük robottur. Siteniz için teknik olarak sağlam bir altyapı kurduysanız ve kendinizi ona doğru şekilde anlatabildiyseniz sık sık ziyaretinize gelir. Gerçek hayatta en sık görüştüğünüz kişiler en iyi anlaştığınız kişiler değil mi? Buda aynı mantık zaten! Düzenli ve istikrarlı bir şekilde taze içerik eklerseniz onu daha da sık görürsünüz. Bazen, sitenize büyük çaplı değişiklikler yaptığınızda sizde Googlebot'u çağırabilirsiniz. Aranız iyiyse sizi kırmaz ve en kısa sürede gelip yaptığınız değişiklikleri işleme aldırır.

Umarım açıklayıcı ve faydalı bir yazı olmuştur. Soru ve yorumlarınızı yazmayı unutmayın lütfen.

İlginizi Çekebilir: En İyi 10 Arama Motoru

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Lütfen Adınızı Yazın

Son Eklenen SEO Makaleleri

SEO Kriterleri ve 2020 Google Sıralama Faktörleri

Sürekli güncellenen arama motorlarının en önemli sıralama faktörleri. SEO kriterleri ve 2020 Google sıralama faktörleri Seocu.ORG farklıyla

SEO Metrikleri Takip Etmeniz Gereken 10 Önemli Metrik

Yaptığınız SEO çalışmalarının verimli olup olmadığını sürekli takip etmek gerekir. Peki hangi ölçümleri neden takip etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Backlink Nedir? Backlink Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO çalışmalarında geçmişte olduğu gibi vazgeçilmez bir şey varsa...

Coronavirus (COVID-19) Sebebiyle Google Konferansları Ertelendi

Bu Makaleyi Dinleyebilirsiniz Google, Web master Konferanslarını bu yılın sonuna...

En İyi 10 Arama Motoru

Dünyanın en iyi ve en popüler 10 arama motoru hangisidir? Google ve Bing'in yanı sıra, çok iyi bilinmeyen, ancak yine de günde milyonlarca arama sorgusu sunan başka arama motorları da vardır.

Site içi SEO (On Page SEO)

Site İçi SEO'nun Önemi ? Bildiğiniz gibi SEO çalışmaları site...

SEO İstatistikleri

SEO İstatistikleri - 2019 Güncel Bilgiler SEO istatistikleri nasıl bir...

SEO Sözlüğü

Seo Terimleri ve anlamlarını Seocu.ORG'ta bulabilirsiniz? SEO sözlüğü, sektörde duymanız muhtemel en sık SEO terimlerinin açıklamalarını kapsar.

SEO Firması

SEO bireysel ya da kurumsal olarak değişebilmektedir. Alacağınız hizmet ve bütçenize bağlı olarak en iyi SEO Firması seçimi nasıl olur?

Bot Nedir ? Arama Motoru Botları

Bot Nedir? Bot, su üstüne genelde bir kaç yolcuyu taşımaya...

Arama Motorlarının Tarihi - 1945'den Günümüze

Arama Motorlarının Tarihi Arama motoru denildiğinde aklımıza Google gelse de...

Google PageRank

Google PageRank Nedir? Google PageRank Nedir? Pagerank (PR) bir web...

Google Algoritma Güncellemeleri

Google Algoritma Güncellemeleri Google belli aralıklarda algoritmasında değişikliklere gider ve...

Negatif SEO Nedir ? Neden ve Nasıl Yapılır ?

Negatif SEO Saldırısı Google Penguen Güncellemesi'nden sonra Siyah Şapka SEO...

On-Page SEO (Site İçi SEO) ve Off-Page SEO (Site Dışı SEO)

On-Page SEO ve Off-Page SEO Web siteleri için yapılan SEO...

Google Haziran 2019 Çekirdek Güncellemesi

Haziran 2019 Çekirdek Güncellemesi Başladı Google, Haziran 2019 çekirdek güncellemesini...

Semalt Nedir ?

SEMALT Nedir? Semalt Nedir? Semalt.com adresinden ulaşabileceğiniz Semalt firması özellikle...

Bing Kuralları ve Bing SEO

Bing Web Yöneticisi Araçları Bildiğiniz gibi arama motoru sektöründe pazar...

Petabyte, Exabyte, Zettabyte, Yottabyte

Petabyte, Exabyte, Zettabyte, Yottabyte Ne Kadar Büyük? Kaliforniya Üniversitesi 2008...

Twitter Kodları - 2020

Twitter’da hesaplarınızı yönetirken çok uzun sürecek bazı işlemleri bir kaç kod ile toplu yapmak mümkündür. İşte size 2019 Twitter kodları. Seocu.ORG

Organik Trafik Nedir? Neden Organik Trafik?

Organik Trafik Bu SEO makalesinde SEO çalışmalarındaki hedefin neden arama...

Google SEO Kuralları

Web Yöneticileri İçin Google Kuralları Web Yöneticileri İçin Google Kuralları...

Siyah Şapka SEO (Black Hat SEO)

Siyah Şapka SEO Siyah Şapka SEO (Black Hat SEO) Nedir?...

Google İstatistikleri

Google İstatistikleri Google istatistikleri neden önemlidir? Google, tabiki arama motorlarının...