Google SEO Kuralları

620
Web Yöneticisi Yönergeleri
Web Yöneticisi Yönergeleri

Web Yöneticileri İçin Google Kuralları

Web Yöneticileri İçin Google Kuralları nedir? Bildiniz gibi SEO çalışmalarının yapılma amacı arama motorlarında üst sıralarda yer almak olsa da pazar payı yüzünden başarı kriteri Google'da ilk sıralarda yer almaktır. Bu sebeple tüm SEO çalışmaları Google'ın oluşturduğu kendi Google kuralları dikkate alınarak yapılmaktadır. Bu web yöneticisi yönergeleri etik ve kullanıcı odaklı yönergelerdir. Bir çok konu bu yönergelerde belirtilmiş olsa da arka kapılarda mevcuttur. Ayrıca uyanık SEO uzmanları bu yönergeler dışına çıkarak farklı yollar ile üst sıralarda yer almaya çalışmaktadır.

Yapılan SEO çalışmaları eğer Google kuralları ile uygun yapılıyorsa buna Beyaz Şapka SEO teknikleri denilmektedir. Bu kurallarda açıkça belirtilmeyen SEO çalışmaları ise Gri Şapka SEO olarak adlandırılır. Gri şapka SEO çalışmalarından çok daha agresif ve amacı tamamen arama motoru botlarını ve kullanıcıları kandırmak olan çalışmalara ise Siyah Şapka SEO denmektedir.

İyi bir Seocu olmak için tüm bu SEO tekniklerini bilmeli fakat tüm çalışmaları beyaz şapka SEO tekniklerine yani "Google Web Yöneticisi Yönergelerine" uygun yapmalısınız. Bazı durumlarda ben dahil bir çok Seocu gri alana geçebilmektedir. Ancak bir müşteriniz için SEO çalışması yapıyorsanız kesinlikle karanlık tarafa geçmeyin.

Bu açıklamalardan sonra konumuz olan Google kuralları na geçelim. Bu yönergeleri başlıklar halinde Google yardım bölümlerinde bulabilirsiniz. Ben biraz daha detaylandırdım.

Web Yöneticisi Yönergeleri - Temel Kalite Yönergeleri

Her fırsatta söylüyorum Google kullanıcılarına aradıkları şeyleri en alakalı sonuçlar ile sunmayı vaat ediyor. Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden olsa bile aslında işin temelinde yatan şey aracılıktır. Bir aracı olarak kullanıcılarına sizin sitenizi sunarak size KEFİL oluyor. Bu hem organik hemde ücretli arama sonuçları için geçerlidir. Kefilliği karşılığında ise sizden belli standartlarda bir site bekliyor. Bunun için belli kalite kuralları getirmiştir ve bu kurallara uymayan sitelerin benim dizinimde yeri yok, beni veya kullanıcıları kandırmaya çalışmayın affetmem acımam diyor. Empati yeteneğine sahip bir SEO Uzmanı bunda anlaşılmayacak bir durum olmadığını ve çok doğru yaptığını zaten görecektir.

Unutmayın ki Google'da demokrasi gerçekten işlemektedir. Bu sebeple kullanıcılarınıza odaklanın gerisi Google tarafından gelecektir.

# Google Kuralları -Temel Kalite İlkeleri

Temel kalite ilkeleri Google'ın web sitesi sahiplerinden beklediği etik kurallardır. SEO konusunda dikkate alınması ve SEO çalışmalarının bu kurallar çerçevesinde yapılması gereklidir. İşte Google'ın site sahiplerinden uymalarını istediği ilkeler;

Sayfalarınızı kullanıcılar için hazırlayın, arama motorları için değil. Bu cümleyi işini düzgün yapan iyi SEO uzmanlarından defalarca duymuşsunuz. Sitenizi oluşturan içerikleri, metin ve görselleri sadece ziyaretçiler için hazırlayın. Arama motorları için hazırlamayın.

Ziyaretçilerinizi aldatmayın. Bu Google'ın özellikle üzerine durduğu bir konudur. Kullanıcılarınızı aldatmaya yönelik işlemlerden kaçının. Sitenizi, sayfalarınızı ve içeriklerinizi hazırlarken kendinizi ziyaretçilerin yerine koyun ve size yapılmasını istemediğiniz şeyleri yapmayın. Belki kısa vadede sitenize fazladan 3-5 ziyaretçi gelecektir ama uzun vadede kesin kaybeden olursunuz.

Hilelerden kaçının. Arama motorları ve botları aldatarak sıralamada yukarıya çıkmak için hileli işlemler yapmayın. Google bu konuda açıklamayı yaptığınız işlemi bir Google çalışanı veya rekabette bulunduğunuz rakip bir web sitesi sahibine açıklarken kendinizi rahat hissedeceğiniz işlemleri yapın şeklinde bir açıklama getiriyor. İşte bu kafaların karışmasına fazlasıyla sebep oluyor. Çünkü keskin çizgiler ile belirlenmiş bir sınır yok ve yoruma dayalı bir açıklama. Aslında gri şapka SEO'nun çıkış sebebi de zaten bu açıklamanın yoruma dayalı olması. Biri için etik gözüken bir işlem bir başkasına etik gelmeyebiliyor. Bizim yapmamız gereken beyaz şapka SEO'dan ayrılmamak olmalıdır.

Web sitenizi benzersiz yapın. Web sitenizi özellikle rakiplerinizi dikkate alarak benzersiz yapın. Rakiplerinizi inceleyerek öncelikle farklarınızı ortaya koyun. Onların sizden iyi yanlarını inceleyip daha iyisini yapmaya çalışın. Bu sayede web siteniz hem arama motorları hemde ziyaretçileriniz için vazgeçilmez olacaktır.

# Google'ın Ceza Verdiği SEO Teknikleri

Aşağıdaki SEO teknikleri aslında en sık yapılan siyah şapka SEO işlemleridir. Google belli aralıklar ile yaptığı algoritma değişiklikleri ile aşağıdaki teknikleri fark edip, sitelere ciddi cezalar vermektedir. Aşağıdaki teknikleri liste olarak yazıyorum. Siyah şapka SEO için ayrı bir yazım mevcuttur. Detayları merak ediyorsanız "Siyah Şapka SEO" yazımı okuyabilirsiniz.

 • Site içeriklerinin otomatik oluşturulması.
 • Özgün içeriğin çok az veya hiç olmadığı sayfalar oluşturmak.
 • Sayfalarınıza gizli metin, gizli bağlantı veya gizli anahtar kelimeler eklemek.
 • Kullanıcı bilgisi dışında gizli yönlendirmeler yapmak.
 • Köprü siteler kurmak.
 • İçerikleri farklı kaynaklardan toplayıp düzenlemeden kopyala yapıştır toplama içerikler oluşturmak.
 • Sitenizin değerini arttırmadan farklı backlink programlarına katılmak.
 • Sayfa ile alakasız kelimeleri kullanarak içerik oluşturmak.
 • Siteye virüs, truva atı gibi kötü yazılımlar veya kodlar eklemek
 • Zengin snippet'ı kötüye kullanmak.
 • Google'a otomatik programlar kullanarak sorgu göndermek

Google sürekli gelişip işlemlerini otomatikleştirmeye çalışıyor. Günümüz Google botları sitenizi incelerken hileli ve web yönetici yönergelerine aykırı mı diye de kontroller yapıyor. Eğer sitenizde bir sorun bulurlarsa yapılan hilenin büyüklüğüne göre çok rahat bir şekilde sitenize ceza verebilirler. Bunun dışında bir kullanıcı sitenizi Google'a şikayet ederse bu durumda manuel incelemeye girersiniz ve bu inceleme sonucu da ceza alabilirsiniz.

Web Yöneticisi Yönergeleri - Genel Yönergeler

# Sitenizin içindeki tüm sayfalara linkler ile ulaşılabilmelidir.

Google'da indexlenmesini istediğiniz tüm sayfaların site içi linkler yoluyla erişilebilir olduğundan emin olun. Vereceğiniz linkler metinlerden veya görsellerden olabilir. Sonuç olarak bildiğiniz gibi Google Bot siteleri linkler yardımıyla taramaktadır. Bu linkler <a href> etiketi ile başlıyor olmalıdır. bu linklerde alt etiketi ile açıklama eklemekte fayda vardır. Google Bot'un izleyebildiği linkler aşağıdaki şekildedir.

<a href="https://seocu.ORG">
<a href="/seo/seocu/seo-nedir">

Google Bot aşağıdaki şekilde olan linkleri izleyemez. Bu sebeple aşağıdaki etiketleri kullanarak link oluşturmaktan kaçının.

<a routerLink="klasor/yol">
<span href = "https://seocu.org">
<a onclick="goto('https://seocu.org')">

# Site Haritası

Google Bot'un sitenizi tam anlamıyla indexleyebilmesi için en azından sizin için önemli olan sayfaları içeren bir site haritası hazırlamak oldukça faydalıdır. Site haritası sayfası genelde .xml uzantılı olur.

Site Haritası Görseli
Site Haritası

Aynı şekilde önemli sayfalarını içeren bir site haritası sayfası hazırlayarak bu sayfayı ziyaretçilerinizin görebileceği bir bağlantı ekleyerek yayınlayın. Özellikle siteniz e-ticaret sitesi ise SEO kriteri olarak bu kesinlikle olması gereken bir sayfadır.

Kullanıcılar İçin Hazırlanmış Site Haritası
Kullanıcılar İçin Hazırlanmış Site Haritası Sayfası Örneği

Arama motoru botları için hazırlanan site haritaları URL'ler dışında bazı ek meta bilgileri de içerir. Bu bilgiler URL'nin yani o sayfanın en son ne zaman güncellendiği, güncellenme sıklığı ve site içindeki diğer URL'ler ile karşılaştırıldığında önemini içerebilir. Bu sayede arama motoru botları sitenizi daha iyi anlayıp daha akıllı şekilde tarar.

Site haritası kullanmak, web sayfalarının arama motorlarına eklenmesini garanti etmez, ancak botların sitenizi daha iyi taramasına fazlasıyla yardımcı olur.

# Bağlantı Sayısı Sınırı

Google bu konuda bir sayfadaki bağlantı sayısını makul bir sayıda bırakılmasını tavsiye ediyor ve bu makul sayıyı en fazla bir kaç bin olarak belirtiyor. Fakat binlerce bağlantı sayısına çıkmaya gerek yok. Tabi bir haber veya dizin sitesi değilseniz.

# If Modified Since HTTP Header

Havalı bir ismi olan bu özelliği en basit şekilde anlatmak gerekirse Google Bot'a siteniz içindeki sayfa, görsel gibi elemanlarda güncelleme olup olmadığını söylemeye yarıyor. Peki nasıl çalışır?

Google Bot sitenize geldiğinde tarama işlemi sırasında dikkate aldığı sunucu kodları vardır. Bunlar HTTP 200 ve HTTP 304 kodudur. Bot sitenize gelir ve sunucuya ben geldim var mı bir değişiklik diye sorar. Sunucuda bu soruya hoş geldin şu sayfalar 200 onları incele bunlarda 304 daha önce baktın onlarda bir değişiklik yok der.

304 kodu ile URL'deki içerikte en son taramadan beri bir değişiklik olmadığını ve bir daha taramasına gerek olmadığını söyler. Bu sayede hem sunucu hemde Google taraflı kaynak, iş yükü, trafik ve zamandan ciddi tasarruf edilir.

200 kodu ile ise URL'deki içerikte değişiklik yani güncelleme olduğu yeniden taraması gerektiği söylenir. Bu kodu alan Google Bot URL'deki içeriği yeniden tarar ve arama moruna yeni içeriği indexlemesi için gönderir.

Bu kodlar sunucu taraflı kodlardır ve Google sunucunuzun bu kodları desteklemesini istemektedir.

# Robots.txt Dosyası

Yukarıdaki HTTP kodları gibi gereksiz kaynak ve zaman kullanımını en aza indirmek için Google sitelerde Robots.txt dosyası kullanılmasını istemektedir. Robots.txt dosyaları arama motoru botlarına yol gösterir. Bu küçük metin dosyası sayesinde botlar istemediğiniz klasörleri ve URL yollarını incelemez ve dizinlerine eklemez.

Googlebot bir web sitesini ziyaret ettiğinde ilk önce sunucudan robots.txt dosyasını ister. Eğer bu dosya mevcutsa devamında tarama için izni olup olmadığına bakar ve izni varsa incelemeye geçer. İzni yoksa yoluna devam eder. Eğer sitenizde Robots.txt dosyası hiç yoksa gerekli gereksiz erişebildiği tüm URL'leri inceler.

SONUÇ: olarak bir SEO çalışmasının asıl amacı Google’da üst sıralarda yer almaksa ve oyunun kurallarını belirleyen Google olduğuna göre oyunun dışında kalmamak için bu Google kurallarına uymalı ve Google’ın istediği şekilde çalışmalar yapılmalıdır.

Umarım Google Web Yöneticisi Yönergeleri hakkında bilgi sahibi olmanız da faydam olmuştur. Konu hakkında soru ve görüşlerinizi yorum olarak yapabilirsiniz. Ayrıca Google dışında Bing arama motoru içinde hazırlamış olduğum Bing Kuralları makalemide okumanızda fayda vardır.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Lütfen Adınızı Yazın