Google Nedir?

1012
Google Nedir?
Google Nedir? | Google'ın Tarihi ve Google Ne Demektir?

Google Nedir?

Dünya üzerinde arama yapan kullanıcıların her gün defalarca girip arama yaptığı site Google nedir? Hiç düşündünüz mü? Özet olarak internette bulunan milyarlarca web sitesine bakan, içeriklerini inceleyip kendi dizinine ekleyip daha sonra kullanıcılar tarafından yapılan aramalarda web siteleri, resimler, haritalar gibi çeşitli bilgileri listeleyen dünyanın en büyük arama motorudur.

Google nedir sorusuna verebileceğimiz bir diğer cevap ise; Bir şirketler topluluğu olan Alphabet bir parçasıdır. Alphabet'in çatısı altına girmeden önce arama motoru olması dışında kendi kendine giden arabalara kadar pek çok alakasız proje üreten bir firmaydı. Şu anda, Google, Inc. yalnızca Android, Google Arama, YouTube, Google Reklamları, Google Apps ve Google Haritalar ile ilgili ürünleri içeren bir teknoloji şirketidir. Diğer tüm hizmetler farklı şirketler altında gruplandırılarak Alphabet çatısı altına girmiştir.

Google Tarihi?

Aslına bakarsanız Google tarihi dediğimiz geçmiş 2019 itibariyle 25 yıl bile olmamış bir tarihtir. Arama motorları tarihi konusunu merak ederseniz "1945'ten Günümüze Arama Motorları Tarihi" makalemi okumalısınız.

BackRub

Google’ın hikayesi 1995’te Stanford Üniversitesi’nde başladı. Larry Page ve Sergey Brin isimli 2 genç Stanford Üniversitesi’nde Backrub adlı bir arama motoru üzerinde işbirliği yaptılar. İşte arama motoru savaşlarının kazanan Google'ın temelleri bu şekilde atıldı.

1996 yılının Ocak ayına kadar, Larry ve Sergey, belirli bir web sitesine işaret eden back linkleri analiz etme özelliğine sahip olan BackRub adlı bir arama motorunu yayına aldılar. Bir yıl sonra, bağlantı analizi konusundaki benzersiz yaklaşımları, BackRub'a onu görenler arasında artan bir ün kazandırdı. Yeni arama teknolojisi hakkındaki vızıltı, kampüste yayılmış Backrub kelime olarak oluşmaya başlamıştı.

BackRub, akademik çevrelerde popüler olan bir kavram olan alıntı gösterimini kullanarak sayfaları sıraladı. Birisi bir kaynaktan alıntı yaparsa, genellikle önemli olduğunu düşünür. Web’de linkler alıntı olarak hareket eder. Gelen PageRank algoritması bağlantıları oy olarak düşünür. Ancak bazı oylar diğerlerinden daha önemlidir. Sıralamanız ve başkalarına oy verebilmenizin gücü yetkinize bağlıdır. Kaç kişi sitenize bağlantı veriyor ve bu bağlantılar ne kadar güvenilir?

Google Kuruldu

1998 yılında Google piyasaya sunuldu. Sergey, PageRank teknolojisini satın almaya çalıştı ancak bunun için gerekli yatırımı bulamadığında PageRank'ın patenti Stanford Üniversitesi'nde kaldı.

Google'ın misyonu dünyadaki bilgileri düzenleyerek herkesin erişebileceği ve yararlanabileceği hale getirmektir.

Arama Savaşını Kazanmak

1998 yılında Andy Bechtolsheim 100.000 dolarlık tohum fonu ile Google'ın hızlanmasını sağladı. Google ertesi yıl 25 milyon dolarlık Sequoia Capital ve Kleiner Perkins Caufield & Byers'ı satın aldı. AOL 1999 yılında Google’ı arama ortağı olarak seçti ki bu Google'ın popülerliliğin artmasında çok büyük bir rol oyandı. Devamında ise Yahoo'da AOL gibi Google'ı arama ortağı yaptı. Tüm bu gelişmelerden sonra 2000'de Google oldukça poppüler olan Google Araç Çubuğu'nu da başlattı. Bu araç çubuğu o kadar sevildi ve arama için kolaylık sağladı ki Google o zamandan günümüze her yıl pazar payını arttırmaktadır.

Dünyanın en popüler arama motorunu çalıştırmanın yanı sıra, Google aşağıdakileri de içeren çok sayıda arama servisi de çalıştırır:

Google Haberler: Google Haberler , Eylül 2002’de beta sürümünde yayınlandı. 6 Eylül 2006’da Google, 200 yıldan daha eski bir tarihe yayılan genişletilmiş bir Google Haber Arşivi Aramasını duyurdu.
Google Kitap Arama: 6 Ekim 2004’te Google, Google Kitap Arama’yı başlattı .
Google Akademik: 18 Kasım 2004 Google Akademik Arama'yı başlattı.
Google Blog Araması: 14 Eylül 2005 tarihinde Google, Google Blog Araması’nı duyurdu .
Google Base: 15 Kasım 2005’te Google çevrimiçi veya çevrimdışı içeriği, ürünleri veya hizmetleri açıklayan yüklenen bilgilerin bir veritabanı olan Google Base’in lansmanını duyurdu.
Google Video: 6 Ocak 2006’da Google Google Video’yu duyurdu.
Google Evrensel Arama: 16 Mayıs 2007’de Google, dikey sonuçlarının çoğunu organik arama sonuçlarına karıştırmaya başladı.

Bununla birlikte arama dışında pek çok hizmeti içermektedir. Bu diğer hizmetler şunları içerir:

Gmail (E-posta): Google 31 Mart 2004'te gigabayt depolama sunan ilk ücretsiz e-posta hizmetini başlattı.
Google Haritalar: 27 Ekim 2004'te Google, Keyhole'u satın aldı. 8 Şubat 2005’te Google Haritalar’ı başlattı .
Google Analytics: On 29 Mart 2005 , Google Urchin'i bir web sitesi trafiğini analiz şirketi satın aldı. Google, hizmetin Google Analytics’i yeniden adlandırdı .
Radyo Reklamları: Google , 17 Ocak 2006’da dMarc Broadcasting’i satın aldı .
Diğer Biçimlerdeki Reklamlar: Google, dergi reklamlarını ve gazete reklamlarını test etti.
Office üretkenlik yazılımı: on 9 Mart 2006 , Google satın Writely'yi , bir online işbirlikçi belge oluşturma ve düzenleme yazılımı ürünü.
Takvim: on 14 Nisan 2006 , Google başlattı Google Takvim Birden editörler paylaşmak takvimler ve web sayfalarında takvimler dahil sağlar.
Ödeme: 29 Haziran 2006'da Google , kişisel işlemle ilgili bilgilerinizi çevrimiçi olarak saklamanın bir yolu olan Google Checkout'u başlattı .

Google Ne Demek?

Google ne demek? Her gün onlarca kez girdiğimiz dünyanın en büyük arama motorunun adı 1 ve 100 tane sıfır rakamından oluşan matematiksel bir ifade olan Googol kelimesi ile oynanarak ortaya çıkan bir kelime oyunudur..

1 Googol = = 10 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 'dır.

Google'ın Anatomisi

Google Geliri?

Google dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinin başında gelse de hizmetlerinin çoğu ücretsizdir. Kullanıcılar Google ürünlerinin çoğunu kullanmak için para ödemez. Google'ın geliri ise hedeflenmiş reklamlar yayınlamak için kullanılan Google Ads hizmeti olmak üzeri bir çok kaynaktan gelmektedir. Ads (Google Reklamları) hizmeti ile kullanıcıları rahatsız etmeyen basit ama kullanışlı reklamlar yayınlayarak hatrı satılır bir gelir elde etmektedir. Bu reklamlar arama sorgularına göre tetiklenen reklamlar olsa da ayrıca video reklamlar, afiş reklamlarda sunmaktadır. Google, reklam verenlere hem reklam satarken web sitesi sahiplerine bu reklamları yayınlamaları karşılığı para öder.

İnternetin en pahalı hizmetleri aslında bedava sunulan hizmetlerdir. Çünkü bedava hizmetlerin karşılığında farkında olmadan kişisel bilgilerinizi verirsiniz.

Google’ın gelirinin çoğu reklam gelirleri olsa da, şirket ayrıca Google Apps for Work, şirketler için Gmail ve Google Drive gibi uygulamaların abonelik hizmetleri ve işletme sürümlerini satarakta hatrı sayılır para kazanmaktadır.

Android kullanıcılar için ücretsiz bir işletim sistemidir. Fakat cihaz üreticileri Android işletim sistemini kullanabilmek için Google'a lisans ücreti öder. Google ayrıca Google Play'deki uygulamaların, kitapların, müziklerin ve filmlerin satışından da kazanç sağlar.

Google Web Araması

Google web araması firmanın en popüler hizmetidir. Google’ın web arama motoru, temiz arayüzüyle kullanıcılara en temiz ve en alakalı sonuçları getirebilmek için elinden geleni yapmaktadır. Bu sayede dünyadaki en büyük ve en popüler web arama motorudur.

Google’ın temel özellikleri

  • Sorgunuzu yazabileceğiniz basit bir arama kutusu vardır.
  • Cevaplar neredeyse anında verilmektedir.
  • Web sitelerini, görüntüleri, haberleri, haritaları ve daha fazlasını aramayı seçebilirsiniz.
  • Bir sözcüğü yanlış yazdığınızda alternatif arama terimleri için önerilerde bulunulur.
  • Tüm dünyada arama yapabilirsiniz.
  • %90 üzerinde bir oranda aradığınız ile alakalı siteleri ilk sayfa sonuçlarında bulabilirsiniz.

Google’ın güvenlik özellikleri

  • Yetişkinlere özel içeriği filtrelemek için Güvenli Arama'yı etkinleştirebilirsiniz.
  • Web’e gizli olarak gezebilirsiniz.
  • Tabletinizde yalnızca onaylanmış uygulamalara ve oyunlara erişimi sınırlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Lütfen Adınızı Yazın