Google 12 Mart Çekirdek Güncellemesi

Seocu Arama Motorları Google 12 Mart Çekirdek Güncellemesi

12 Mart Çekirdek Güncellemesi

Haber siteleri gitti ortalık biraz rahatladı... Bir çok seo uzmanının ve site sahibinin kafası karıştı, sıralamarda neredeyse %65'in üzerinde bir değişim yaşandı. Bazı siteler Google'da ana sayfadan kaybolup gerilere düşerken, bazı siteler hak ettikleri yere geldi. (Hak etme şahsi fikrimdir.) Google, 12 Mart'ta geniş bir çekirdek arama sıralama algoritması güncellemesi yayınladığını doğruladı ve ekledi "Bu, yayımladığımız en büyük güncelleme değil" dedi.

Hala tam olarak ne olduğu hakkında konuşmak için erken olsada ortada belirgin değişimler var. Öncelikle şunu anlamakta fayda var Google sadece arama sonuçlarını etkileyen bir güncelleme yapmadı. Google gelecek planlamasına uygun olarak kendinide güncelliyor ve bunu göz ardı etmeden yapılacak yorumlama yüzeysel olacaktır. Google+ kapanıyor, eski sürüm search console kapanıyor ve arama sonuçlarında tamamen kullanıcı odaklı içerikleri öne çıkarıyor. Tüm bunların yanında bizim için önemsiz olsada Google'ın en büyük gelir kapısı olan Ads her gün biraz daha dibe vuruyor...

Google'ın Ads Gelirleri ve Yayıncı Sayısındaki Düşüş

Unutmayın ki internet dünyasında yapılan en pahalı alışverişi aslında bedava olanlardır. Çünkü aldığınız şey karşılığında verdiğiniz kişisel bilgilerinizdir. Hiç tanımadığınız biri gelip adınızı soyadınızı sorsa hoppp neden diye sorarken Google veya facebook tüm hayatımızı, yeni model telefonlar parmak izimizi ve retinamızı okurken ne oluyor demek aklımıza bile gelmiyor. Çünkü bize bunun çok iyi olduğunu hatta bir ayrıcalık olduğu algısını yediriyorlar. Bu konuyu algılarsak Google gibi büyük şirketlerin şirin gözükmek zorunda olduklarını bilirsek, kullanıcılar için yaptıklarını söyledikleri şeylerin altında kendi çıkarları için olan şeyleride görebiliriz.

Burada yanlış anlaşılma olmasın bu oyunun kuralı tabiki de bu ve bunu yapmak zorundalar. Oyunu kuralına göre oynamazsanız kazanamazsınız.

Bu konuyu açıkladıktan sonra arka planda gerçekte olan şeyin ve Google'ın hedefinin düşen Ads gelirinin arttırmak olduğunu fark edebiliriz. Ads son yıllarının en kötü durumunda ve bunun önüne geçmek zorundaydılar.

Aslında bu güncelleme ile kullanıcı odaklı ve doğru içeriğe sahip siteleri öne çıkarıyoruz demesine karşın kendinede yeni reklam fırsatları yarattı. Bu konuyu biraz düşünmekte fayda var.

Güncellemede Neler Değişti

Konunuzda Uzmanmısınız?

Şu anda bunu söylemek için çok erken ve Google tarafından resmi bir açıklama yapılmadıkça neyin değiştiğini söylemek sadece tahminler üzerine yapılan yorumlar olacaktır.  Ancak bu kısa süredeki incelemelerime göre Google'ın, 1 Ağustos'ta yaptığı  güncellemesinin devamı olarak gözüküyor. Google'ın 1 Ağustosta yaptığı güncellemede özellikle sağlık/tıp konularındaki siteler etkilenmişti. Bu güncellemeden alınan iyi sonuçları görünce güncellemeyi farklı sektörler için genişletmiş olma ihtimali çok yüksek.

Google 1 Ağustos'ta yaptığı güncelleme ile konusunda uzman olmayan kişilerin içeriklerinin dikkate alınmayacağını göstermişti. Yani bir sağlık kuruluşu veya hekim değilseniz sitenizde sağlık ile yazdığınız bilgilerin doğruluğunu kesin olarak kabul etmiyor ve bunu arama sonuçları olarak üst sıralarda çıkarmıyor. Sağlık hassas bir konu olduğu için bu sektörden başladığını düşünüyoruz. Şimdi bile tam temizlik yapılmış değil, sağlık ile ilgili bir arama yaptığınızda ilk sıralarda gazeteleri bulabilirsiniz.

Buna benzer bir mantıkla diğer sektörlerde de yeterlilik sorgulamaya başladı. Gerçekten sektörünüzde yetkinmisiniz?

Şu anda en çok hangi tür sitelerin etkilendiğini malesef tam olarak bilemiyoruz ve izlemekten başka seçeneğimiz yok.

Seo veya Reklam İçin Yapılan Haberler

Yapay zeka artık makalelerin, basın bültenlerinin gerçekten kullanıcıya fayda sağlamak için mi yoksa reklam içinmi yazıldığını anlamaya başladı. İçeriğinizin merkezine kullanıcıyı koymadan hazırlayacağınız içerikler zamanla çöp olup gidecek. Özellikle haber siteleri bundan büyük darbe yiyecek. Özellikle para ile alınan backlinklerin önüne geçmek için yaptığı bu düzenleme için Google'ı tebrik etmek gerekiyor.

DİP NOT: Not olarak buraya şimdiden yazayım Google News kayıtlı sitelerin tümü önümüzdeki günlerde sadece haberler bölümünde çıkmaya başlarsa şaşırmayın.

Güncelleme Sonrası Ne Yapmalıyız?

SEO'nun temeli olan sabır sabır sabır ve sonrasında temiz bir analiz... Eğer sitenizde bir dalgalanma olmadıysa normal düzeninizde devam edin. Yukarı doğru bir dalgalanma yaşadıysanız ve son günlerde siteniz her hangi bir teknik değişiklik yapmadıysanız bunun keyfini sürün. Aşağıya doğru bir dalgalanma yaşadıysanız normal düzeninizde devam edin ve güncellemenin oturmasını bekleyin. 1-1.5 ay kadar sürmesi normaldir. Fakat düşmeye başlamadan önce sitenizde bir teknik değişiklik yaptıysanız bunu iyi bir şekilde analiz edip geri almayı düşünebilirsiniz.

12 Mart Güncellemesi ile İlgili Google'ın Yaptığı Resmi Açıklama

"Google sonuçlarımızı iyileştirmek için tasarlanmış bir veya daha fazla değişiklik yayınlarız. Bu değişikliklerin bazıları belirli gelişmelere odaklanmış olurken bazıları geniş değişikliklerdir. Geçen hafta geniş bir temel algoritma güncellemesi yayınladık. Bunları rutin olarak yılda birkaç kez yapıyoruz.

Herhangi bir güncellemede olduğu gibi, bazı siteler düşüş veya yükselik görülebilir. Yükselen sayfalarda yanlış bir şey yok. Bu içeriklerinden dolayı onlara ödül olarak algılanabilir.

Harika içerik oluşturmaya odaklanmış sayfalar zaman içinde diğer sayfalara göre yükselme olabilir."

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Lütfen Adınızı Yazın

Son Eklenen SEO Makaleleri

SEO Kriterleri ve 2020 Google Sıralama Faktörleri

Sürekli güncellenen arama motorlarının en önemli sıralama faktörleri. SEO kriterleri ve 2020 Google sıralama faktörleri Seocu.ORG farklıyla

SEO Metrikleri Takip Etmeniz Gereken 10 Önemli Metrik

Yaptığınız SEO çalışmalarının verimli olup olmadığını sürekli takip etmek gerekir. Peki hangi ölçümleri neden takip etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Backlink Nedir? Backlink Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO çalışmalarında geçmişte olduğu gibi vazgeçilmez bir şey varsa...

Coronavirus (COVID-19) Sebebiyle Google Konferansları Ertelendi

Bu Makaleyi Dinleyebilirsiniz Google, Web master Konferanslarını bu yılın sonuna...

En İyi 10 Arama Motoru

Dünyanın en iyi ve en popüler 10 arama motoru hangisidir? Google ve Bing'in yanı sıra, çok iyi bilinmeyen, ancak yine de günde milyonlarca arama sorgusu sunan başka arama motorları da vardır.

Site içi SEO (On Page SEO)

Site İçi SEO'nun Önemi ? Bildiğiniz gibi SEO çalışmaları site...

SEO İstatistikleri

SEO İstatistikleri - 2019 Güncel Bilgiler SEO istatistikleri nasıl bir...

SEO Sözlüğü

Seo Terimleri ve anlamlarını Seocu.ORG'ta bulabilirsiniz? SEO sözlüğü, sektörde duymanız muhtemel en sık SEO terimlerinin açıklamalarını kapsar.

SEO Firması

SEO bireysel ya da kurumsal olarak değişebilmektedir. Alacağınız hizmet ve bütçenize bağlı olarak en iyi SEO Firması seçimi nasıl olur?

Bot Nedir ? Arama Motoru Botları

Bot Nedir? Bot, su üstüne genelde bir kaç yolcuyu taşımaya...

Arama Motorlarının Tarihi - 1945'den Günümüze

Arama Motorlarının Tarihi Arama motoru denildiğinde aklımıza Google gelse de...

Google PageRank

Google PageRank Nedir? Google PageRank Nedir? Pagerank (PR) bir web...

Google Algoritma Güncellemeleri

Google Algoritma Güncellemeleri Google belli aralıklarda algoritmasında değişikliklere gider ve...

Negatif SEO Nedir ? Neden ve Nasıl Yapılır ?

Negatif SEO Saldırısı Google Penguen Güncellemesi'nden sonra Siyah Şapka SEO...

On-Page SEO (Site İçi SEO) ve Off-Page SEO (Site Dışı SEO)

On-Page SEO ve Off-Page SEO Web siteleri için yapılan SEO...

Google Haziran 2019 Çekirdek Güncellemesi

Haziran 2019 Çekirdek Güncellemesi Başladı Google, Haziran 2019 çekirdek güncellemesini...

Semalt Nedir ?

SEMALT Nedir? Semalt Nedir? Semalt.com adresinden ulaşabileceğiniz Semalt firması özellikle...

Bing Kuralları ve Bing SEO

Bing Web Yöneticisi Araçları Bildiğiniz gibi arama motoru sektöründe pazar...

Petabyte, Exabyte, Zettabyte, Yottabyte

Petabyte, Exabyte, Zettabyte, Yottabyte Ne Kadar Büyük? Kaliforniya Üniversitesi 2008...

Twitter Kodları - 2020

Twitter’da hesaplarınızı yönetirken çok uzun sürecek bazı işlemleri bir kaç kod ile toplu yapmak mümkündür. İşte size 2019 Twitter kodları. Seocu.ORG

Organik Trafik Nedir? Neden Organik Trafik?

Organik Trafik Bu SEO makalesinde SEO çalışmalarındaki hedefin neden arama...

Google SEO Kuralları

Web Yöneticileri İçin Google Kuralları Web Yöneticileri İçin Google Kuralları...

Siyah Şapka SEO (Black Hat SEO)

Siyah Şapka SEO Siyah Şapka SEO (Black Hat SEO) Nedir?...

Google İstatistikleri

Google İstatistikleri Google istatistikleri neden önemlidir? Google, tabiki arama motorlarının...