Google 12 Mart Çekirdek Güncellemesi

768
Google 12 Mart Gücellemesi
Google 12 Mart 2019 güncellemesi ile kafaları karıştırdı. Peki bu güncellemede neler değişti?

12 Mart Çekirdek Güncellemesi

Haber siteleri gitti ortalık biraz rahatladı... Bir çok seo uzmanının ve site sahibinin kafası karıştı, sıralamarda neredeyse %65'in üzerinde bir değişim yaşandı. Bazı siteler Google'da ana sayfadan kaybolup gerilere düşerken, bazı siteler hak ettikleri yere geldi. (Hak etme şahsi fikrimdir.) Google, 12 Mart'ta geniş bir çekirdek arama sıralama algoritması güncellemesi yayınladığını doğruladı ve ekledi "Bu, yayımladığımız en büyük güncelleme değil" dedi.

Hala tam olarak ne olduğu hakkında konuşmak için erken olsada ortada belirgin değişimler var. Öncelikle şunu anlamakta fayda var Google sadece arama sonuçlarını etkileyen bir güncelleme yapmadı. Google gelecek planlamasına uygun olarak kendinide güncelliyor ve bunu göz ardı etmeden yapılacak yorumlama yüzeysel olacaktır. Google+ kapanıyor, eski sürüm search console kapanıyor ve arama sonuçlarında tamamen kullanıcı odaklı içerikleri öne çıkarıyor. Tüm bunların yanında bizim için önemsiz olsada Google'ın en büyük gelir kapısı olan Ads her gün biraz daha dibe vuruyor...

Google'ın Ads Gelirleri ve Yayıncı Sayısındaki Düşüş

Unutmayın ki internet dünyasında yapılan en pahalı alışverişi aslında bedava olanlardır. Çünkü aldığınız şey karşılığında verdiğiniz kişisel bilgilerinizdir. Hiç tanımadığınız biri gelip adınızı soyadınızı sorsa hoppp neden diye sorarken Google veya facebook tüm hayatımızı, yeni model telefonlar parmak izimizi ve retinamızı okurken ne oluyor demek aklımıza bile gelmiyor. Çünkü bize bunun çok iyi olduğunu hatta bir ayrıcalık olduğu algısını yediriyorlar. Bu konuyu algılarsak Google gibi büyük şirketlerin şirin gözükmek zorunda olduklarını bilirsek, kullanıcılar için yaptıklarını söyledikleri şeylerin altında kendi çıkarları için olan şeyleride görebiliriz.

Burada yanlış anlaşılma olmasın bu oyunun kuralı tabiki de bu ve bunu yapmak zorundalar. Oyunu kuralına göre oynamazsanız kazanamazsınız.

Bu konuyu açıkladıktan sonra arka planda gerçekte olan şeyin ve Google'ın hedefinin düşen Ads gelirinin arttırmak olduğunu fark edebiliriz. Ads son yıllarının en kötü durumunda ve bunun önüne geçmek zorundaydılar.

Aslında bu güncelleme ile kullanıcı odaklı ve doğru içeriğe sahip siteleri öne çıkarıyoruz demesine karşın kendinede yeni reklam fırsatları yarattı. Bu konuyu biraz düşünmekte fayda var.

Güncellemede Neler Değişti

Konunuzda Uzmanmısınız?

Şu anda bunu söylemek için çok erken ve Google tarafından resmi bir açıklama yapılmadıkça neyin değiştiğini söylemek sadece tahminler üzerine yapılan yorumlar olacaktır.  Ancak bu kısa süredeki incelemelerime göre Google'ın, 1 Ağustos'ta yaptığı  güncellemesinin devamı olarak gözüküyor. Google'ın 1 Ağustosta yaptığı güncellemede özellikle sağlık/tıp konularındaki siteler etkilenmişti. Bu güncellemeden alınan iyi sonuçları görünce güncellemeyi farklı sektörler için genişletmiş olma ihtimali çok yüksek.

Google 1 Ağustos'ta yaptığı güncelleme ile konusunda uzman olmayan kişilerin içeriklerinin dikkate alınmayacağını göstermişti. Yani bir sağlık kuruluşu veya hekim değilseniz sitenizde sağlık ile yazdığınız bilgilerin doğruluğunu kesin olarak kabul etmiyor ve bunu arama sonuçları olarak üst sıralarda çıkarmıyor. Sağlık hassas bir konu olduğu için bu sektörden başladığını düşünüyoruz. Şimdi bile tam temizlik yapılmış değil, sağlık ile ilgili bir arama yaptığınızda ilk sıralarda gazeteleri bulabilirsiniz.

Buna benzer bir mantıkla diğer sektörlerde de yeterlilik sorgulamaya başladı. Gerçekten sektörünüzde yetkinmisiniz?

Şu anda en çok hangi tür sitelerin etkilendiğini malesef tam olarak bilemiyoruz ve izlemekten başka seçeneğimiz yok.

Seo veya Reklam İçin Yapılan Haberler

Yapay zeka artık makalelerin, basın bültenlerinin gerçekten kullanıcıya fayda sağlamak için mi yoksa reklam içinmi yazıldığını anlamaya başladı. İçeriğinizin merkezine kullanıcıyı koymadan hazırlayacağınız içerikler zamanla çöp olup gidecek. Özellikle haber siteleri bundan büyük darbe yiyecek. Özellikle para ile alınan backlinklerin önüne geçmek için yaptığı bu düzenleme için Google'ı tebrik etmek gerekiyor.

DİP NOT: Not olarak buraya şimdiden yazayım Google News kayıtlı sitelerin tümü önümüzdeki günlerde sadece haberler bölümünde çıkmaya başlarsa şaşırmayın.

Güncelleme Sonrası Ne Yapmalıyız?

SEO'nun temeli olan sabır sabır sabır ve sonrasında temiz bir analiz... Eğer sitenizde bir dalgalanma olmadıysa normal düzeninizde devam edin. Yukarı doğru bir dalgalanma yaşadıysanız ve son günlerde siteniz her hangi bir teknik değişiklik yapmadıysanız bunun keyfini sürün. Aşağıya doğru bir dalgalanma yaşadıysanız normal düzeninizde devam edin ve güncellemenin oturmasını bekleyin. 1-1.5 ay kadar sürmesi normaldir. Fakat düşmeye başlamadan önce sitenizde bir teknik değişiklik yaptıysanız bunu iyi bir şekilde analiz edip geri almayı düşünebilirsiniz.

12 Mart Güncellemesi ile İlgili Google'ın Yaptığı Resmi Açıklama

"Google sonuçlarımızı iyileştirmek için tasarlanmış bir veya daha fazla değişiklik yayınlarız. Bu değişikliklerin bazıları belirli gelişmelere odaklanmış olurken bazıları geniş değişikliklerdir. Geçen hafta geniş bir temel algoritma güncellemesi yayınladık. Bunları rutin olarak yılda birkaç kez yapıyoruz.

Herhangi bir güncellemede olduğu gibi, bazı siteler düşüş veya yükselik görülebilir. Yükselen sayfalarda yanlış bir şey yok. Bu içeriklerinden dolayı onlara ödül olarak algılanabilir.

Harika içerik oluşturmaya odaklanmış sayfalar zaman içinde diğer sayfalara göre yükselme olabilir."

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Lütfen Adınızı Yazın