Blockchain (Blok Zinciri)

Seocu Seo Blockchain (Blok Zinciri)

Blockchain (Blok Zinciri) Nedir?

Nedir bu BlockChain? Satoşi Nakamoto adındaki kişi veya kişiler tarafından kurulan blog zinciri kripto paraların en ünlüsü Bitcoin için yapılsa da işin temelinde veri bulunur. Yani her türlü verinin saklanması ve dağıtılması için kullanılabilecek bir teknolojidir. Bu teknolojiyi biraz deşen meraklılar günümüzde kripto paralar yerine farklı kullanım alanlarını bulmaya başladılar bile. Şimdilik bu teknoloji seo uzmanlarını pek ilgilendirmiyor gibi gözükmesine karşın gelecek için çok önemli...

Seo uzmanları için Blok Chain (Kripto para birimlerinin kullandığı temel seviye teknoloji) öneminden önce ne olduğu biraz daha deşelim.

Blockchain (Blok Zinciri) Nasıl Çalışır?

Özet olarak işleyişi anlatmak gerekirse birbirine bağlı bilgisayarların veriyi aynı anda saklaması diyebiliriz. Veriler bir veritabanı veya merkezi bir sunucuda değil bu zincire bağlı tüm bilgisayarlarda saklanır. Tüm ağdaki verileri değiştirmek neredeyse imkansız olduğundan güvenliği düşünmeye bile gerek yoktur. Çünkü veri merkezi bir dağıtıcıdan değil yüzlerce farklı bilgisayara dağılmış durumda. İşlemler gerçekleşirken, elektronik tablolar aynı anda güncellenirler ve bu işlemi yaparken birbirleri ile konuşup bu güncellemenin doğru olup olmadığı onayını alırlar. Eğer bu ağdaki bilgisayarlardan biri kendi elektronik tablosundaki veriyi bozarsa, blok zinciri tutarsızlığı olur ve kötü veriler geçersiz kabul edilir. Aynı zamanda tüm bu ağdaki işlemler baştan sona kalıcı bir iz oluşturur.

Bu teknoloji Bitcoin için yapılmış olsa bile dediğim gibi işin temeli verinin çok güvenli bir şekilde hacklenmeden, bozulmadan saklanıp dağıtılmasıdır. Bu veri tıbbı kayıtlar, kimlik bilgileri, kaynağı belirleme veya oy kullanma gibi veriler olabilir.

İşte seo uzmanları için blogchain teknolojisinin önemi burada ortaya çıkıyor! Kaynağı belirleme, acaba bu işlemi yapan bir botmu yoksa gerçek bir insan mı? Belki size bu çok önemli olmayan bir konu olarak gelebilir ama reklam verenlerin 1 yılda sahte tıklamalara ne kadar para harcadığını biliyor musunuz?

Backlink Oluşturma

Backlink oluşturma uzun zaman alan ancak SEO için önemli bir parçasıdır. Eskiden uygulanan taktiklerin çoğu bugün çalışmasa bile halen bu konu öncelikli durumdadır. Örneğin eskiden bir blog yazısının altına yorum yaparak alınan backlinkler sıralamanızda bir parçada olsada artışa sebep olurken günümüzde bu spam olarak görünmekte ve sitenize zarar vermektedir. Backlink almanın önemi büyük olunca tabiki de doğal olarak hacklinkler ortaya çıktı ve bunları bulmak oldukça zor. İşte Blockchain sayesinde büyük arama motorları sitenize gelen bağlantıların doğal olup olmadığını çok kolay şekilde tespit edecek ve cezalandıracak. Maalesef günümüzde hacklink konularında şikayette bulunulsa bile gerekli cezai yaptırımı yapıldığı görülmemiştir.

Doğrulanmış Trafik Verisi

Kullanıcıların siteniz ile etkileşim verileri çok önemlidir. Bu veriler pazarlama ve gelecek planlaması konusunda size oldukça yardımcı olurken arama motorlarındaki sıralamanızın yükselmesi içinde gereklidir. Peki bu sitenize gelen ziyaretçiler gerçekmi yoksa botmu? Botlar üzerinden alınan sahte trafik sıralamanız için oldukça zararlıdır. Blockchain sitenize gelen trafiğin bir botmu yoksa gerçek bir insan olup olmadığını doğrulayarak size daha iyi bilgiler ve daha yüksek dereceler verir.

Dijital Reklamcılık

Ücretli dijital reklamcılık sahtekarlıkla doludur. Sebebi ise oldukça basittir kolay para ve şu anda bir reklama tıklayanın tam olarak bir insan mı, botmu olup olmadığını söyleyememek. Blockchain teknolojisi, reklam verenleri doğrudan doğrulanmış potansiyel müşterilere bağlayarak bu milyarlarca dolarlık dolandırıcılığı çözecektir.

Özet Olarak; Blockchain teknolojisinin olgunlaşması erken aşamada olmasına rağmen SEO açısından her şeyin doğal ve özgün olması gerekliliği en üst seviyeye çıkacaktır. Şimdilik özgün içerik peşinde koşarken ilerleyen günlerde özgün backlink, özgün trafik peşinde koşmakta gerekecek. Bu sebeple planlamaları geleceğe uygun şekilde şimdiden yapmak en mantıklısı olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Site İçi SEO

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Lütfen Adınızı Yazın

Son Eklenen SEO Makaleleri

SEO Kriterleri ve 2020 Google Sıralama Faktörleri

Sürekli güncellenen arama motorlarının en önemli sıralama faktörleri. SEO kriterleri ve 2020 Google sıralama faktörleri Seocu.ORG farklıyla

SEO Metrikleri Takip Etmeniz Gereken 10 Önemli Metrik

Yaptığınız SEO çalışmalarının verimli olup olmadığını sürekli takip etmek gerekir. Peki hangi ölçümleri neden takip etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Backlink Nedir? Backlink Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO çalışmalarında geçmişte olduğu gibi vazgeçilmez bir şey varsa...

Coronavirus (COVID-19) Sebebiyle Google Konferansları Ertelendi

Bu Makaleyi Dinleyebilirsiniz Google, Web master Konferanslarını bu yılın sonuna...

En İyi 10 Arama Motoru

Dünyanın en iyi ve en popüler 10 arama motoru hangisidir? Google ve Bing'in yanı sıra, çok iyi bilinmeyen, ancak yine de günde milyonlarca arama sorgusu sunan başka arama motorları da vardır.

Site içi SEO (On Page SEO)

Site İçi SEO'nun Önemi ? Bildiğiniz gibi SEO çalışmaları site...

SEO İstatistikleri

SEO İstatistikleri - 2019 Güncel Bilgiler SEO istatistikleri nasıl bir...

SEO Sözlüğü

Seo Terimleri ve anlamlarını Seocu.ORG'ta bulabilirsiniz? SEO sözlüğü, sektörde duymanız muhtemel en sık SEO terimlerinin açıklamalarını kapsar.

SEO Firması

SEO bireysel ya da kurumsal olarak değişebilmektedir. Alacağınız hizmet ve bütçenize bağlı olarak en iyi SEO Firması seçimi nasıl olur?

Bot Nedir ? Arama Motoru Botları

Bot Nedir? Bot, su üstüne genelde bir kaç yolcuyu taşımaya...

Arama Motorlarının Tarihi - 1945'den Günümüze

Arama Motorlarının Tarihi Arama motoru denildiğinde aklımıza Google gelse de...

Google PageRank

Google PageRank Nedir? Google PageRank Nedir? Pagerank (PR) bir web...

Google Algoritma Güncellemeleri

Google Algoritma Güncellemeleri Google belli aralıklarda algoritmasında değişikliklere gider ve...

Negatif SEO Nedir ? Neden ve Nasıl Yapılır ?

Negatif SEO Saldırısı Google Penguen Güncellemesi'nden sonra Siyah Şapka SEO...

On-Page SEO (Site İçi SEO) ve Off-Page SEO (Site Dışı SEO)

On-Page SEO ve Off-Page SEO Web siteleri için yapılan SEO...

Google Haziran 2019 Çekirdek Güncellemesi

Haziran 2019 Çekirdek Güncellemesi Başladı Google, Haziran 2019 çekirdek güncellemesini...

Semalt Nedir ?

SEMALT Nedir? Semalt Nedir? Semalt.com adresinden ulaşabileceğiniz Semalt firması özellikle...

Bing Kuralları ve Bing SEO

Bing Web Yöneticisi Araçları Bildiğiniz gibi arama motoru sektöründe pazar...

Petabyte, Exabyte, Zettabyte, Yottabyte

Petabyte, Exabyte, Zettabyte, Yottabyte Ne Kadar Büyük? Kaliforniya Üniversitesi 2008...

Twitter Kodları - 2020

Twitter’da hesaplarınızı yönetirken çok uzun sürecek bazı işlemleri bir kaç kod ile toplu yapmak mümkündür. İşte size 2019 Twitter kodları. Seocu.ORG

Organik Trafik Nedir? Neden Organik Trafik?

Organik Trafik Bu SEO makalesinde SEO çalışmalarındaki hedefin neden arama...

Google SEO Kuralları

Web Yöneticileri İçin Google Kuralları Web Yöneticileri İçin Google Kuralları...

Siyah Şapka SEO (Black Hat SEO)

Siyah Şapka SEO Siyah Şapka SEO (Black Hat SEO) Nedir?...

Google İstatistikleri

Google İstatistikleri Google istatistikleri neden önemlidir? Google, tabiki arama motorlarının...