Backlink Nedir? Backlink Çalışması Nasıl Yapılır?

Seocu Seo Backlink Nedir? Backlink Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO çalışmalarında geçmişte olduğu gibi vazgeçilmez bir şey varsa oda backlink çalışmasıdır. Backlink konusunda her kafadan bir ses çıkması aslında SEO açısından ne kadar önemli olduğunu doğrulamaktadır. Backlink çalışması nasıl yapılır? Konusuna girmeden önce Backlink Nedir? Bunu biraz açmakta fayda var.

Backlink Nedir?

Backlink Nedir? Backlink (Geri bağlantı) diğer web siteleri, forumlar, blog veya sosyal medya sitelerinden direkt web sitenize veya sitenizi oluşturan alt sayfalardan en az birine gelen bağlantılar için kullanılan SEO terimidir. (SEO Terimleri Sözlüğü) Backlinler SEO açısından bakıldığında çok önemli bir kriterdir. Çünkü arama motorlarının büyük kısmı bir web sitesinin kalitesi ve otoritesini hesaplamada backlink sayısından faydalanırlar.

Backlink Nasıl Çalışır?

Otorite, kalite vs kafa karıştırmadan backlink yani geri bağlantıları basit bir örnekle anlatayım. 14 Şubat Sevgililer Günü'nde sevgilinizi yemeğe götüreceksiniz. Nereye götüreceğinizden emin değilsiniz ve bu konuda öneri almak için samimi olduğunuz bir kaç arkadaşınıza sevgilimi nereye götüreyim diye sordunuz. Diyelim ki 5 arkadaşınıza danıştınız ve 4ü aynı mekanı söyledi. Bu durumda sevgilinizi yemeğe götüreceğiniz mekan büyük olasılıkla 4 arkadaşınızın önerdiği mekan olacaktır.

Arama motorlarıda bu mantıkla çalışır ve bir web sitesine verilen geri bağlantıları dikkate alarak O web sitesinin daha üstlerde çıkarır. Yani diğer sitelerden öneriler alır.

Backlink'in Tarihi

Öncelikle şunu bilmekte fayda var ki backlink geçmişe göre etkisi daha az hissedilen bir SEO kriteridir. Azalmış olması yanlış anlaşılmasın çünkü eskiden sadece foother backlinkler ile bir siteyi birinci sırada çıkarmak çok kolaydı. Günümüzde tek başına yeterli deği ama halen gerekli bir kriter.

Geçmişe göre önemi azalmış olsa da dedim ama aslında önemi azalmadı Google backlinklere bakış açısını değiştirdi desem daha yerinde olacaktır.

Konuyu biraz daha irdelersek bildiğiniz gibi PageRank denilen kavram Google'ın temelini oluşturmaktaydı ve bir sitenin PageRank değeri o sitenin başka sitelerden aldığı geri linkler yani backlinkler ile ölçülmekteydi.

PageRank'ın Formülünü Merak Ediyormusun?
PR (A) = (1 ‐ D) + D ( PR ( T1 ) / C ( T1 ) +… + PR (Tn) / C (Tn)) Formülün detayları için Google Pagerank sayfamı incelemeyi düşünebilirsin!

Fakat bu sistem seo uzmanları tarafından o kadar suistimal edildi ki Google sonunda konuya el atarak bir düzene soktu. Neler yaptığına çok detaylı girmeden sadece şunu söyleyebilirim. Siteniz sağlık kategorisinde bir siteyse alakasız onlarca backlink alacağınıza sağlık ile ilgili iyi bir web sitesinden 1 tane backlink almanız daha faydalı olacaktır.

SEO'da Sadece Backlink Yeterli Mi?

Eskiden olsa backlink herşeydi ve tek başına bir siteyi rahatlıkla ilk sıralara çıkarırdı. Fakat günümüzde sadece backlink yetmiyor. SEO bakımından bakarsak bir sitenin SEO başarısının belki de %50si olabilir. Ancak şöyle bir durum var;

Diyelim ki sitemdeki WordPress sayfam için kısa sürede 1000 tane bakclink aldım. Bunlar organik, sosyal imleme, forum siteleri vs şeklinde dağılmış durumda. WordPress aramalarında Google sıralamamı yükseltmeye başladı ve bir kaç ayda "Wordpress" kelimesinde trafiğim artmaya başladı. Herşey yolunda gidiyor gibi gözükse bile eğer içeriğiniz yeterli değilse, site hızınız ortalamanın altındaysa ve sitenizin hemen çıkma oranı yükseliyorsa bir kaç haftaya kalmaz arama sonuçlarında kaybolmanız garantidir.

Bunun en güzel örnekleri backlink paketi satın alan sitelerin kısa sürede yükselmesi ve daha sonra kaybolup gitmeleridir.

Google gibi arama motorları düşünüyor, deniyor ve test ediyor. Bakıyor sitenize bir çok yeni backlink var. Hımm backlinkler artmış ben bu sayfayı bir kaç günlüğüne yukarı doğru çıkarıp durumu bi takip edeyim diyor. Üstlerde gösterip belli bir trafik çekmenize izin vererek kullanıcı davranışlarını izlemeye başlıyor. Eğer kullanıcılar sitenizden memnunsa sizi üstlere taşımaya devam ediyor. Fakat kullanıcılar memnun değilse sen kesin bir üç kağıt yaptın deyip sana yapması gereken yaptırımı uyguluyor.

Yani günümüzde bir web sitesinin yükselmesi için backlink gereklidir, ancak tek başına yeterli değildir.

Backlink Çeşitleri

Çok farklı backlink çeşitleri bulunur. Bunların bazıları SEO açısından bakıldığında oldukça faydalı olurken, bazıları ise zararlı olabilmektedir. Diğer yandan bazı backlinkler ise önemsiz gibi gözükse de marka bilinirliği açısından oldukça  faydalıdır. Şimdi backlink çeşitlerini inceleyelim.

SEO Açısından Faydalı Backlinkler

Bazı geri bağlantılar SEO açısından bakıldığında olduçta faydalıdır. Bunlar;

  1. Doğal Backlinler
  2. Onaylayan Backlinler
  3. Dizinlerden Gelen Backlinler
  4. Sosyal Medyadan Gelen Backlinkler

Doğal (Organik) Backlinler

SEO açısından en değerli olan backlinler sadece içeriğinizin kalitesiyle kendiliğinden oluşan backlinklerdir. Zaten bu sebeple doğal, organik backlink denilmektedir. Siteniz için bir içerik hazırlarsınız ve ziyaretçilerinizden bazıları içeriğinizi beğenir ve kendi web sitesi veya bloğunda içeriğinizin tamamını veya aynı konuda kendi oluşturduğu içeriğine sizi kaynak gösterek yayınlar. Organik backlink alınması en zor olandır, zaman ister ama baştada söylediğim gibi çok değerlidir.

Kimilerine göre blog sitelerinden (Wordpres, blogger gibi) alınan backlinkler bu kategoriye girmez ve gereksizdir. Bunu diyenler genelde paravan blog açıp 2-3 makale ile buralardan bir şeyler bekleyendir. Tabiki o bloglardan bir fayda görülmez. 2-3 makaleli blog sayfasının kendine faydası yoktur ki başkasına olsun. Bahsettiğim blog siteleri gerçekten bloggerların sürekli güncellediği blog sayfalarıdır.

Diğer taraftan arabaları tanıtan bir web siteniz varsa, yemek tarifi veren bir siteden backlink aldıysanız bunun faydasıda oldukça düşük olacaktır.

Onaylayan Backlinkler

Onaylayan backlinkler sanal dünyadaki işinizi gerçek dünyada onaylayan bağlantılardır. Yani diyelim ki SEO konusunda bir konferansta konuşma yaptınız yada SEO konusunda bir fuara katılıp stand açtınız. Bu organizasyonların web sitelerinden alınan backlinkler sizin gerçekten bu işi yaptığınızı gerçek dünyada onaylayan, sizin ve dolayısıyla web sitenizin otoritesinin artmasına fayda sağlayan bağlantılardır.

Yerel Dizinlerden Gelen Backlinkler

Yerel dizinler özellikle firma web siteleri için oldukça değerli bağlantılardır. Yerel dizinlerden kast ettiğim Google Bussiness, Foursquare, Yelp, Sarı Sayfalar gibi dizin siteleridir. Ayrıca diğer yandan bu siteler web siteleri için oldukça iyi birer trafik kaynağıdır.

Sosyal Medya Backlinkleri

Sosyal medya imleme olarakta bilinen bu geri linklerde önemli bir kriter vardır. Sitenizin içeriği ile backlink gelen sosyal medya sitesi. Örneğin ulusal bir firma sitesi için Linkedin daha önemliyken, eğlence içerikli bir web sitesiyseniz Instagram ve Facebook'tan gelen backlinkler daha önemlidir. Google gözünde en Twitter olmazsa olmazdır. Twitter'daki varlığınız mutlaka olmalıdır.

Sosyal medya sitelerinden verilen linkler no-follow olmasına rağmen arama motorları bu linkleri, arama sonuçlarında göstermesede dikkate alır.

Marka Bilinirliğine Faydalı Backlinkler

Bazı linkler SEO açısından faydasız gözüksede işin bir diğer yanı da marka bilinirliğidir. Ne kadar çok yerde gözükürseniz marka bilinirliğiniz de o kadar artar ve insanlar sizi marka adınız ile aramaya başlarlar. Kendimden örnek vermem gerekirse;

Seocu.ORG benim marka adımdır ve marka bilinirliği çalışmalarında SEOCU yerine seocu.ORG olarak ilerliyorum. Neden "SEOCU" değil de "Seocu.ORG" Sebep çok basit çünkü Seocu.COM ülkemizin önde gelen SEO firmalarından biri ve "SEOCU" kelimesinde lider durumdalar, çok uzun bir süre de bu liderliklerini devam ettirecekler. Ben bir marka olmak istiyorsam neden böyle büyük bir rakibi karşıma alayım ki? Onlarla rekabete girip rakip olmak yerine onlardan bir şeyler öğrenmek çok daha sıkıntısız ve rahat bir şeçenek. Rekabete girmeyeceksem başka bir marka ile ilerlemeliyim oda "SEOCU" değil "Seocu.ORG"...

Ben Seocu.ORG olarak bilinmeye başlarsam insanlar beni arama motorlarında seocu.ORG olarak arayacaktır. Eğer seocu olarak ilerleseydim insanlar beni “SEOCU” olarak arayacak ve beni değil seocu.COM’u bulacaklardı.

Bu açıklamadan sonra gelelim marka bilinirliğine faydası olan bağlantılara.

Sosyal Medyadan Alınan Backlinkleri

Facebook ve twitter gibi büyük sosyal medya sitelerinden verilen bağlantılar aslında nofollow’dur. SEO için etkisi düşük olsa da marka bilinirliği açısından fazladır. Yüzlerce sosyal medya sitesi mevcuttur. Marka adınızı kullanarak bu sitelerde hesaplarınızı açıp belli zamanlarda bu hesaplarınızda paylaşımlar yapmalısınız. Bu paylaşımları arama motorları direkt görmese bile bu ağları kullanan binlerce kişiye erişip marka/hizmet/ürünü gibi bilgilerinizi gösterebilirsiniz.

Yerel Dizin Siteleri

Yerel dizin siteleri genel de bölgesel olarak hizmet veren ve hizmet bölgelerindeki firmaları listeyelen sitelerdir. Bu siteler de backlinkleri nofollow olarak verir ve arama motorları tarafından dikkate alınmaz. Ancak buralarda olmanız marka bilinirliğiniz açısından faydalı olacaktır.

Yorumlara Bırakılan Bağlantılar

Farklı web sitelerindeki makalelere veya forum sitelerindeki paylaşımlara bıraktığınız linkler SEO açısından faydalı değildir. Aslında nofollow özelliğinin çıkma sebebide bu gereksiz linkleri engelleyebilmektir. Arama motorları için önemsiz olsa da marka bilinirliğine fayda sağlayan linklerdir.

Etkili Backlink Çalışması

Peki etkili backlink çalışması nasıl yapılır? Tanıtım yazısı mı alınmalı? Footer link mi alınmalı? Yoksa sadece ilgili blog sitelerinden link ağı mı kurulmalı? Backlink paketlerinden mi satın alınmalı?

Yüzlerce sektöre hem Türkçe ve hem diğer dil seçeneklerinde çalışma yapmanın sonucunda elde ettiğim gözlem sonucu;

Tek Bir Doğrunun Olmadığı

Yani bu demek oluyor ki örneğin kurye sektörü için yapılan bir çalışmada sizi başarıya götüren method sağlık sektöründe bir site için başarıya götürmeyebilir. Sektöre özel çalışma yapılması gerekmektedir.

Rakibi Taklit Etmek

Rakibi taklit etmek en çok yapılan yanlışlardan biridir ve ülkemizdeki bir çok SEO uzmanı ilk 2 sıradaki web sitesini hem iç SEO hem dış SEO olarak taklit edip rakiplerini geçebileceğini düşünmektedir. Google algoritması siteleri birbirinden ayırt etmek üzerine kuruludur. Dolayısıyla sıralama sonucunda en çok değer verdiği faktörlerden biri de web sitesinin özgünlüğüdür. Yani kesinlikle ve kesinlikle kopya değil tarzınızı yaratmak çok daha doğrudur.

Tek Anahtar Kelimeye Yoğunlaşmak (HATA!)

Tek 1 anahtar kelimeye link alıp diğer anahtar kelimelere link almamakta eskiden kalma bir alışkanlık olarak devam etmektedir. Bunu biraz açacak olursak bir çok firma SEO uzmanlarından x anahtar kelimede Google'da 1. sırada olmak istiyoruz diye isteklerde bulunmaktadır. Tam tersi bir durumda SEO uzmanları tarafından sizi istediğiniz kelimede 1. sıraya çıkaracağız garantisi verilerek oluyor.

Bu tamamen hesapsız kitapsız yapılan ve kulaktan duyma tekniklerin kullanıldığının göstergesidir. Unutmayın SEO bir bütün işidir ve Google aramalarının büyük çoğunluğu halen uzun kuyruklu kelimelerden oluşmaktadır. Yani bir tek kelimenin üzerine oynamak özellikle de yeni bir açılan web siteleri için çok yanlış bir hareket olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Google'da yapılan 100 milyon aramanın 25 milyonu uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanılarak yapılmaktadır. Merak ediyorsanız işte size Google İstatistikleri

Sonuç

Sonuç olarak backlinkler web sitelerinin yükselmesinde doğru yapıldığında çok etkili bir yöntem. Tabi ki hızlı sonuç almak için web sitenizin iç SEO’sunun ve içerik kalitesinin çok ileri düzeyde olması gerekmektedir. İç SEO'nuzun kalitesini Google Search Console’da bulunan hatalar bölümünü takip ederek görebilirsiniz. Kullanıcı deneyimi ise Analytics'teki kullanıcıların sitenizde kalma süresi ve yeniden gelip gelmediklerini gösteren metrikleri inceleyerek tahmin edebilirsiniz.

Backlink çalışmaları için önerim anahtar kelime ve link yoğunluğunun organik olarak dağıtılması olacaktır. Ayrıca satılan backlink paketlerinden uzak durmakta da fayda vardır. Her zaman söylediğim gibi artık karşımızda bu konularda bizden akıllı olan ve her gün kendini geliştiren Google yapay zekası var. Web sitenizi kullanıcılarınız için hazırlayın, kendinizi onların yerine koyarak ilerleyin.

Yabancı Sitelerden Backlink Almak

Türkçe bir websitesi, başka bir dil seçeneğine sahip siteden link alabilir. Bu SEO açısından bakıldığından bir sıkıntı yaratan durum değildir. SEO çalışmalarınıza başlarken içeriğinize göre 100-200 arası bir anahtar kelime analizi ve bunlara link çalışması yapılması site oteritenizi arttıracaktır.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Lütfen Adınızı Yazın

Son Eklenen SEO Makaleleri

SEO Kriterleri ve 2020 Google Sıralama Faktörleri

Sürekli güncellenen arama motorlarının en önemli sıralama faktörleri. SEO kriterleri ve 2020 Google sıralama faktörleri Seocu.ORG farklıyla

SEO Metrikleri Takip Etmeniz Gereken 10 Önemli Metrik

Yaptığınız SEO çalışmalarının verimli olup olmadığını sürekli takip etmek gerekir. Peki hangi ölçümleri neden takip etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Backlink Nedir? Backlink Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO çalışmalarında geçmişte olduğu gibi vazgeçilmez bir şey varsa...

Coronavirus (COVID-19) Sebebiyle Google Konferansları Ertelendi

Bu Makaleyi Dinleyebilirsiniz Google, Web master Konferanslarını bu yılın sonuna...

En İyi 10 Arama Motoru

Dünyanın en iyi ve en popüler 10 arama motoru hangisidir? Google ve Bing'in yanı sıra, çok iyi bilinmeyen, ancak yine de günde milyonlarca arama sorgusu sunan başka arama motorları da vardır.

Site içi SEO (On Page SEO)

Site İçi SEO'nun Önemi ? Bildiğiniz gibi SEO çalışmaları site...

SEO İstatistikleri

SEO İstatistikleri - 2019 Güncel Bilgiler SEO istatistikleri nasıl bir...

SEO Sözlüğü

Seo Terimleri ve anlamlarını Seocu.ORG'ta bulabilirsiniz? SEO sözlüğü, sektörde duymanız muhtemel en sık SEO terimlerinin açıklamalarını kapsar.

SEO Firması

SEO bireysel ya da kurumsal olarak değişebilmektedir. Alacağınız hizmet ve bütçenize bağlı olarak en iyi SEO Firması seçimi nasıl olur?

Bot Nedir ? Arama Motoru Botları

Bot Nedir? Bot, su üstüne genelde bir kaç yolcuyu taşımaya...

Arama Motorlarının Tarihi - 1945'den Günümüze

Arama Motorlarının Tarihi Arama motoru denildiğinde aklımıza Google gelse de...

Google PageRank

Google PageRank Nedir? Google PageRank Nedir? Pagerank (PR) bir web...

Google Algoritma Güncellemeleri

Google Algoritma Güncellemeleri Google belli aralıklarda algoritmasında değişikliklere gider ve...

Negatif SEO Nedir ? Neden ve Nasıl Yapılır ?

Negatif SEO Saldırısı Google Penguen Güncellemesi'nden sonra Siyah Şapka SEO...

On-Page SEO (Site İçi SEO) ve Off-Page SEO (Site Dışı SEO)

On-Page SEO ve Off-Page SEO Web siteleri için yapılan SEO...

Google Haziran 2019 Çekirdek Güncellemesi

Haziran 2019 Çekirdek Güncellemesi Başladı Google, Haziran 2019 çekirdek güncellemesini...

Semalt Nedir ?

SEMALT Nedir? Semalt Nedir? Semalt.com adresinden ulaşabileceğiniz Semalt firması özellikle...

Bing Kuralları ve Bing SEO

Bing Web Yöneticisi Araçları Bildiğiniz gibi arama motoru sektöründe pazar...

Petabyte, Exabyte, Zettabyte, Yottabyte

Petabyte, Exabyte, Zettabyte, Yottabyte Ne Kadar Büyük? Kaliforniya Üniversitesi 2008...

Twitter Kodları - 2020

Twitter’da hesaplarınızı yönetirken çok uzun sürecek bazı işlemleri bir kaç kod ile toplu yapmak mümkündür. İşte size 2019 Twitter kodları. Seocu.ORG

Organik Trafik Nedir? Neden Organik Trafik?

Organik Trafik Bu SEO makalesinde SEO çalışmalarındaki hedefin neden arama...

Google SEO Kuralları

Web Yöneticileri İçin Google Kuralları Web Yöneticileri İçin Google Kuralları...

Siyah Şapka SEO (Black Hat SEO)

Siyah Şapka SEO Siyah Şapka SEO (Black Hat SEO) Nedir?...

Google İstatistikleri

Google İstatistikleri Google istatistikleri neden önemlidir? Google, tabiki arama motorlarının...