Backlink Çalışması Nasıl Yapılır ?

349
Backlink Çalışması Nasıl Yapılır ?
Backlink Çalışması Nasıl Yapılır ?

Backlink Çalışması

SEO çalışmalarında geçmişte olduğu gibi vazgeçilmez bir şey varsa oda backlink çalışmasıdır. Backlink konusunda her kafadan bir ses çıkması aslında SEO açısından ne kadar önemli olduğunu doğrulamaktadır. Peki backlink çalışması nasıl yapılır?

Backlink Çalışması Nasıl Yapılır?

Öncelikle şunu bilmekte fayda var ki backlink geçmişe göre kıyasla etkisi biraz daha azalmış gibi gözükse bile özellikle zor anahtar kelimelerde yer alan web sitelerinin milyonlarca backlink sahibi olduğu basit analiz programlarından tespit edilebilir. Üstelik bu analiz Google’ın bütün dil algoritmalarında test edilmiş. Geçmişe göre önemi azalmış olsa da dedim ama aslında önemi azalmadı Google backlinklere bakış açısını değiştirdi desem daha yerinde olacaktır.

Konuyu biraz daha irdelersek bildiğiniz gibi PageRank denilen kavram Google'ın temelini oluşturmaktaydı ve bir sitenin PageRank değeri o sitenin başka sitelerden aldığı geri linkler yani backlinkler ile ölçülmekteydi.

PageRank'ın Formülünü Merak Ediyormusun?
PR (A) = (1 ‐ D) + D ( PR ( T1 ) / C ( T1 ) +… + PR (Tn) / C (Tn)) Formülün detayları için Google Pagerank sayfamı incelemeyi düşünebilirsin!

Fakat bu sistem Seocular tarafından o kadar suistimal edildiki Google sonunda konuya el atmak zorunda kaldı ve bu konuyu bir düzene soktu. Neler yaptığına çok detaylı girmeden sadece şunu söyleyebilirim. Siteniz sağlık kategorisinde bir siteyse alakasız onlarca backlink alacağınıza sağlık ile ilgili iyi bir web sitesinden 1 tane backlink almanız daha faydalı olacaktır.

Etkili Backlink Çalışması

Peki etkili backlink çalışması nasıl yapılır ? Tanıtım yazısı mı alınmalı ? Footer link mi alınmalı ? Yoksa sadece ilgili blog sitelerinden link ağı mı kurulmalı ? Satılan backlink paketlerinden mi satın alınmalı ?

Yüzlerce sektöre hem Türkçe ve hem diğer dil seçeneklerinde çalışma yapmanın sonucunda elde ettiğim gözlem sonucu;

Tek Bir Doğrunun Olmadığı

Yani bu demek oluyor ki örneğin kurye sektörü için yapılan bir çalışmada sizi başarıya götüren method sağlık sektöründe bir site için başarıya götürmeyebilir. Sektöre özel çalışma yapılması gerekmektedir.

Rakibi Taklit Etmek

Rakibi taklit etmek en çok yapılan yanlışlardan biridir ve ülkemizdeki bir çok SEO uzmanı ilk 2 sıradaki web sitesini hem iç SEO hem dış SEO olarak taklit edip rakiplerini geçebileceğini düşünmektedir. Google algoritması siteleri birbirinden ayırt etmek üzerine kuruludur. Dolayısıyla sıralama sonucunda en çok değer verdiği faktörlerden biri de web sitesinin özgünlüğüdür. Yani kesinlikle ve kesinlikle kopya değil tarzınızı yaratmak çok daha doğrudur.

Tek Anahtar Kelimeye Yoğunlaşmak (HATA!)

Tek 1 anahtar kelimeye link alıp diğer anahtar kelimelere link almamakta eskiden kalma bir alışkanlık olarak devam etmektedir. Bunu biraz açacak olursak bir çok firma SEO uzmanlarından x anahtar kelimede Google'da 1. sırada olmak istiyoruz diye isteklerde bulunmaktadır. Tam tersi bir durumda SEO uzmanları tarafından sizi istediğiniz kelimede 1. sıraya çıkaracağız garantisi verilerek oluyor.

Bu tamamen hesapsız kitapsız yapılan ve kulaktan duyma tekniklerin kullanıldığının göstergesidir. Unutmayın SEO bir bütün işidir ve Google aramalarının büyük çoğunluğu halen uzun kuyruklu kelimelerden oluşmaktadır. Yani bir tek kelimenin üzerine oynamak özellikle de yeni bir açılan web siteleri için çok yanlış bir hareket olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Google'da yapılan 100 milyon aramanın 25 milyonu uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanılarak yapılmaktadır. Merak ediyorsanız işte size Google İstatistikleri

Sonuç

Sonuç olarak backlinkler web sitelerinin yükselmesinde doğru yapıldığında çok etkili bir yöntem. Tabi ki hızlı sonuç almak için web sitenizin iç SEO’sunun ve içerik kalitesinin çok ileri düzeyde olması gerekmektedir. İç SEO'nuzun kalitesini Google Search Console’da bulunan hatalar bölümünü takip ederek görebilirsiniz. Kullanıcı deneyimi ise Analytics'teki kullanıcıların sitenizde kalma süresi ve yeniden gelip gelmediklerini gösteren metrikleri inceleyerek tahmin edebilirsiniz.

Backlink çalışmaları için önerim anahtar kelime ve link yoğunluğunun organik olarak dağıtılması olacaktır. Ayrıca satılan backlink paketlerinden uzak durmakta da fayda vardır. Her zaman söylediğim gibi artık karşımızda bu konularda bizden akıllı olan ve her gün kendini geliştiren Google yapay zekası var. Web sitenizi kullanıcılarınız için hazırlayın, kendinizi onların yerine koyarak ilerleyin.

Yabancı Sitelerden Backlink Almak

Türkçe bir websitesi, başka bir dil seçeneğine sahip siteden link alabilir. Bu SEO açısından bakıldığından bir sıkıntı yaratan durum değildir. SEO çalışmalarınıza başlarken içeriğinize göre 100-200 arası bir anahtar kelime analizi ve bunlara link çalışması yapılması site oteritenizi arttıracaktır.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Yorumunuzu Yazın
Lütfen Adınızı Yazın